Prawnik powiedział, że była amerykańska piechota morska mogła zostać „zwabiona” z Chin przed jej aresztowaniem

SYDNEY (Reuters) – Były pilot amerykańskiej piechoty morskiej mógł zostać „zwabiony” z Chin do Australii przed aresztowaniem, jego prawnik powiedział sądowi w poniedziałek po rozprawie ekstradycyjnej w Sydney.

54-letniemu Danielowi Duganowi grozi ekstradycja do Stanów Zjednoczonych za naruszenie amerykańskiego prawa poprzez szkolenie chińskich pilotów wojskowych do lądowania na lotniskowcach.

Został aresztowany przez australijską policję federalną w wiejskim miasteczku w Nowej Południowej Walii w październiku, wkrótce po powrocie z Chin, gdzie mieszkał od 2014 roku.

W tym samym tygodniu Wielka Brytania ostrzegła swoich byłych pracowników obrony, aby nie szkolili pilotów Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w południowoafrykańskiej akademii lotniczej, w której pracował również Dugan.

W poniedziałek sprawa ekstradycji Duggana została przesunięta na maj, ponieważ jego prawnicy szukają dokumentów od australijskich agencji rządowych w celu jego obrony.

Poza sądem prawnik Duggana, Dennis Miralles, powiedział, że pilot „uzyskał poświadczenie bezpieczeństwa” od Australijskiej Organizacji Wywiadu i Bezpieczeństwa w związku z licencją na latanie w Australii przed powrotem z Chin, ale że podczas lotu wydano nakaz aresztowania dom. Cofnął swoje poświadczenie bezpieczeństwa.

Powiedział, że takie „wprowadzenie” jest zgodne z prawem Stanów Zjednoczonych, ale byłoby „sprawą najwyższej wagi”, gdyby australijskie agencje bezpieczeństwa udzieliły Dugganowi poświadczenia bezpieczeństwa, aby zapewnić „fałszywe poczucie, że będzie mógł wrócić do Australii”. .

Dodał: „W tym momencie badamy, czy został zwabiony do Australii przez Stany Zjednoczone, ponieważ Stany Zjednoczone wiedziały, że będzie przebywał w jurysdykcji, w której będzie mógł go ekstradować”.

ASIO wydaje poświadczenia bezpieczeństwa tylko swoim pracownikom, chociaż udziela również porad dotyczących bezpieczeństwa innym departamentom rządowym podczas przeprowadzania weryfikacji, w tym kart identyfikacyjnych bezpieczeństwa lotniczego potrzebnych pracownikom do wstępu na lotniska.

Organizacja stwierdziła w oświadczeniu, że nie może komentować sprawy, ponieważ sprawa jest w sądzie.

Duggan, który jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze, jest obywatelem Australii, który zrzekł się obywatelstwa amerykańskiego. Przed przeprowadzką do Chin w 2014 roku mieszkał w Australii przez dziesięć lat i ma sześcioro dzieci w Australii.

READ  Honduras szuka stosunków z Chinami i wywiera presję na Tajwan przed wizytą w Stanach Zjednoczonych

Miralles powiedział, że Dogan martwi się, że napięcia polityczne między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wpływają na jego sprawę.

W oświadczeniu przekazanym mediom Doğan powiedział, że odrzucił stawiane mu zarzuty.

„Sugestia, że ​​jestem szpiegiem, jest trochę oburzająca” – powiedział w oświadczeniu.

Szef brytyjskich sił powietrznych powiedział w tym miesiącu, że agencje wywiadowcze w Australii i Wielkiej Brytanii wymieniły się informacjami, aby ostrzec pilotów przed operacjami w Pekinie.

Australijska policja prowadzi śledztwo w sprawie byłego brytyjskiego pilota wojskowego podejrzanego o udział w szkoleniu chińskich pilotów wojskowych w szkole latania w RPA – poinformował w piątek sąd w Sydney.

(Raportowanie Kirsty Needham). Montaż przez Jerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *