Rosja stara się uniemożliwić zachodnim firmom ucieczkę z kraju

Premier Rosji Michaił Miszustin ogłosił kontrole kapitałowe mające na celu powstrzymanie masowej imigracji, poinformowały we wtorek państwowe agencje informacyjne TASS i RIA. Powiedział, że zachodnie firmy podejmują decyzje pod wpływem „presji politycznej” i nie będą im tego robić Sprzedaż rosyjskich aktywów Dopóki ta presja nie opadnie.

„Aby umożliwić firmom podejmowanie świadomych decyzji, przygotowano projekt dekretu prezydenckiego nakładającego tymczasowe ograniczenia na wyprowadzanie rosyjskich aktywów” – powiedział Miszustin. „Oczekujemy, że ci, którzy zainwestowali w naszym kraju, będą mogli tu dalej pracować”.

gigant naftowy BP (BP) Jest to jedna z najważniejszych firm, które porzuciły Rosję od czasu, gdy jej siły zaatakowały Ukrainę w zeszłym tygodniu. W niedzielę poinformował, że planuje zrezygnować z 19,75 proc. udziałów w największej rosyjskiej spółce naftowej Rosnieft’ i ich joint venture – jednej z największych inwestycji zagranicznych w Rosji.
Inni poszli w jego ślady od tego czasu, w tym muszle (RDSA) i Equinor Norwegia.
Francuska firma Total Energy poinformowała we wtorek, że nie zapewni nowego kapitału dla rosyjskich projektów i dokonuje oceny Niestabilny wpływ zachodnich sankcji z bieżących inwestycji w kraju.

Do firm dołączają największe światowe fundusze inwestycyjne, które próbują pozbyć się rosyjskich aktywów. Premier Norwegii powiedział w niedzielę, że norweski fundusz majątkowy o wartości 1,3 biliona dolarów sprzeda udziały w 47 rosyjskich firmach, a także rosyjskie obligacje rządowe.

Rosja stara się zapobiec krachowi finansowemu, odkąd Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inni zachodni sojusznicy nałożyli sankcje na znaczną część systemu bankowego kraju, w tym zamrożenie setek miliardów dolarów w rezerwach walutowych, które Moskwa gromadziła od lat, aby chronić Rosja. Gospodarka. Analitycy twierdzą, że środki mogą doprowadzić do kryzysu bankowego.

W poniedziałek rubel spadł o około 25% i obecnie wynosi około jednego centa amerykańskiego. Stracił około połowy swojej wartości od czasu pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 roku, aneksji Krymu i nałożenia bardziej ograniczonych sankcji. Rosyjska giełda nie otworzyła się w tym tygodniu na handel, ale załamały się akcje rosyjskich spółek notowanych za granicą.

READ  Nowy premier Wielkiej Brytanii: kim będzie i kiedy rozpocznie się jego kadencja?

Rosyjscy urzędnicy podjęli już środki nadzwyczajne, aby spróbować ustabilizować system finansowy. Bank centralny podwoił stopy procentowe do 20% i tymczasowo zabronił rosyjskim brokerom sprzedaży papierów wartościowych będących w posiadaniu cudzoziemców. Rząd nakazał eksporterom wymieniać 80% dochodów dewizowych w rublach i zabronił rosyjskim mieszkańcom dokonywania przelewów bankowych poza Rosję.

„Jestem przekonany, że w końcu presja sankcji opadnie, a wygrają ci, którzy nie ograniczą swoich projektów w naszym kraju i ulegną sloganom zagranicznych polityków” – powiedział Miszustin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *