Rosja stara się uniemożliwić zachodnim firmom ucieczkę z kraju

Premier Rosji Michaił Miszustin ogłosił kontrole kapitałowe mające na celu powstrzymanie masowej imigracji, poinformowały we wtorek państwowe agencje informacyjne TASS i RIA. Powiedział, że zachodnie firmy podejmują decyzje pod wpływem „presji politycznej” i nie będą im tego robić Sprzedaż rosyjskich aktywów Dopóki ta presja nie opadnie.

„Aby umożliwić firmom podejmowanie świadomych decyzji, przygotowano projekt dekretu prezydenckiego nakładającego tymczasowe ograniczenia na wyprowadzanie rosyjskich aktywów” – powiedział Miszustin. „Oczekujemy, że ci, którzy zainwestowali w naszym kraju, będą mogli tu dalej pracować”.

gigant naftowy BP (BP) Jest to jedna z najważniejszych firm, które porzuciły Rosję od czasu, gdy jej siły zaatakowały Ukrainę w zeszłym tygodniu. W niedzielę poinformował, że planuje zrezygnować z 19,75 proc. udziałów w największej rosyjskiej spółce naftowej Rosnieft’ i ich joint venture – jednej z największych inwestycji zagranicznych w Rosji.
Inni poszli w jego ślady od tego czasu, w tym muszle (RDSA) i Equinor Norwegia.
Francuska firma Total Energy poinformowała we wtorek, że nie zapewni nowego kapitału dla rosyjskich projektów i dokonuje oceny Niestabilny wpływ zachodnich sankcji z bieżących inwestycji w kraju.

Do firm dołączają największe światowe fundusze inwestycyjne, które próbują pozbyć się rosyjskich aktywów. Premier Norwegii powiedział w niedzielę, że norweski fundusz majątkowy o wartości 1,3 biliona dolarów sprzeda udziały w 47 rosyjskich firmach, a także rosyjskie obligacje rządowe.

Rosja stara się zapobiec krachowi finansowemu, odkąd Stany Zjednoczone, Unia Europejska i inni zachodni sojusznicy nałożyli sankcje na znaczną część systemu bankowego kraju, w tym zamrożenie setek miliardów dolarów w rezerwach walutowych, które Moskwa gromadziła od lat, aby chronić Rosja. Gospodarka. Analitycy twierdzą, że środki mogą doprowadzić do kryzysu bankowego.

W poniedziałek rubel spadł o około 25% i obecnie wynosi około jednego centa amerykańskiego. Stracił około połowy swojej wartości od czasu pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 roku, aneksji Krymu i nałożenia bardziej ograniczonych sankcji. Rosyjska giełda nie otworzyła się w tym tygodniu na handel, ale załamały się akcje rosyjskich spółek notowanych za granicą.

READ  Powódź ratuje ukraińską wieś przed rosyjską okupacją

Rosyjscy urzędnicy podjęli już środki nadzwyczajne, aby spróbować ustabilizować system finansowy. Bank centralny podwoił stopy procentowe do 20% i tymczasowo zabronił rosyjskim brokerom sprzedaży papierów wartościowych będących w posiadaniu cudzoziemców. Rząd nakazał eksporterom wymieniać 80% dochodów dewizowych w rublach i zabronił rosyjskim mieszkańcom dokonywania przelewów bankowych poza Rosję.

„Jestem przekonany, że w końcu presja sankcji opadnie, a wygrają ci, którzy nie ograniczą swoich projektów w naszym kraju i ulegną sloganom zagranicznych polityków” – powiedział Miszustin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.