Premier Wielkiej Brytanii Sunak odwołuje szefa partii Zahawi z powodów podatkowych

  • Al-Zahawi stwierdził, że nie był otwarty na temat dochodzenia podatkowego
  • Niezależny konsultant wyszukuje poważne naruszenia prawa
  • Trwa śledztwo w sprawie wicepremiera
  • Skandal szkodzi kandydaturze premiera Sunaka na ponowne powołanie

LONDYN (Reuters) – brytyjski premier Rishi Sunak zwolnił w niedzielę lidera Partii Konserwatywnej Nadeema Zahawiego po tym, jak dochodzenie wykazało, że popełnił on poważne wykroczenie, nie otwierając dochodzenia podatkowego, ostatni skandal z udziałem jednego ze starszych ministrów Sunaka.

Sunak początkowo stanął po stronie Zahawiego, zanim zlecił niezależnemu konsultantowi zbadanie kwestii dotyczących jego spraw podatkowych po tym, jak okazało się, że Zahawi zakończył dochodzenie przeprowadzone przez brytyjski urząd podatkowy w zeszłym roku.

Al-Zahawi powiedział, że organ podatkowy orzekł, że był „nieostrożny” w swoich oświadczeniach, ale nie popełnił umyślnego błędu, aby zapłacić niższe podatki, twierdząc, że zapłacił grzywnę HMRC.

Zahawi nie ogłosił, że jego sprawy podatkowe były przedmiotem dochodzenia, kiedy w zeszłym roku został krótko mianowany ministrem finansów, powiedziała Laurie Magnus, niezależny doradca Sunaka, i nie ujawnił szczegółów, kiedy Sunak mianował go na obecne stanowisko.

„Po zakończeniu dochodzenia niezależnego adwokata … jasne jest, że doszło do poważnego naruszenia prawa ministerialnego” – napisał Al-Sinak w liście do Al-Zahawiego.

„W związku z tym poinformowałem cię o mojej decyzji usunięcia cię ze stanowiska w rządzie Jego Królewskiej Mości”.

Odpowiedź Al-Zahawiego dla Sunaka nie odnosiła się do Komitetu Zarządzania Zasobami Ludzkimi ani dochodzenia niezależnego adwokata. Wyrażając zaniepokojenie zachowaniem niektórych przedstawicieli mediów w ostatnich tygodniach, zapowiedział, że jako poseł poprze program Sunaka.

„Przepraszam moją rodzinę za stratę, którą ponieśli” – powiedział.

Jest to porażka próby Sunaka, by zresetować rząd po chaotycznym roku, w którym trzech różnych brytyjskich premierów. Dochodzenie w sprawie domniemanego zastraszania przez wicepremiera Dominica Raaba jest w toku i może spowodować więcej problemów.

READ  Wybory prezydenckie w Czadzie: Głosowanie wkrótce zakończy rządy wojskowe

Konserwatywny prawodawca powiedział, że zwolnienie Zahawiego było „oczywiście właściwą decyzją”, dodając, że Zahawi „powinien był zrezygnować, aby uniknąć zażenowania”.

„Rap jest trochę inny” – powiedział prawodawca, który prosił o zachowanie anonimowości. „Znęcanie się nad jednym człowiekiem jest asertywną postawą wobec drugiego”. Raab zaprzeczył zarzutom o zastraszanie.

Opozycyjna Partia Pracy stwierdziła, że ​​Sinak wykazał się słabością w rozpatrywaniu spraw Zahawiego i Raaba.

„Ważne jest, abyśmy teraz uzyskali odpowiedzi na pytanie, co wiedział Rishi Sunak i kiedy to wiedział” – powiedziała w niedzielę rzeczniczka Partii Pracy Bridget Phillipson.

Dymisja Zahawiego ma miejsce, gdy rząd Sunaka, który boryka się z wysoką od dziesięcioleci inflacją i falą strajków w sektorze publicznym, wypada słabo w sondażach przed spodziewanymi wyborami w 2024 roku.

Błędne ogólne stwierdzenie

Magnus powiedział, że szczegóły dochodzenia HMRC – dotyczące zaangażowania Zahawiego w założenie firmy sondażowej YouGov w 2000 roku oraz liczby akcji, które jego ojciec objął w celu wsparcia jej uruchomienia – wykraczały poza zakres jego własnego dochodzenia.

Ale stwierdził, że Al-Zahawi nie upublicznił dochodzenia Departamentu Zasobów Ludzkich w tej sprawie ani nie przyznał, że to poważna sprawa. Al-Zahawi opisał raporty z lipca zeszłego roku na temat jego spraw podatkowych jako „wyraźne zniekształcenie”.

Al-Zahawi nie poprawił zapisu aż do zeszłego tygodnia, kiedy powiedział, że osiągnął porozumienie z władzami.

„Uważam, że to opóźnienie w poprawieniu niepoprawnego publicznego oświadczenia jest niezgodne z wymogami otwartości” – napisał Magnus w liście do Sunaka.

Dodał, że Zahawi wykazał „niewystarczające zainteresowanie” wymogiem „bycia uczciwym, otwartym i wzorowym przywódcą poprzez swoje zachowanie”.

Zahawi został ministrem finansów po tym, jak Sunak zrezygnował ze stanowiska w lipcu ubiegłego roku, pomagając zakończyć skandaliczną prezydenturę Borisa Johnsona.

Kiedy zastąpił Liz Truss na stanowisku premiera po krótkim, ale burzliwym okresie u władzy, Sunak obiecał, że „ten rząd będzie sprawiedliwy, profesjonalny i odpowiedzialny na każdym szczeblu”.

READ  Partie prawicowe w Chile zdobyły większość w głosowaniu nad projektem nowej konstytucji

Ale restart ma trudny początek. Oprócz dochodzenia w sprawie Zahawiego i Raaba, Sunak ponownie mianował minister spraw wewnętrznych Soellę Braverman zaledwie pięć dni po tym, jak Truss zwolnił ją za naruszenie ministerialnego kodeksu zasad bezpieczeństwa, podczas gdy minister Gavin Williamson złożył rezygnację w listopadzie w związku z zarzutami o zastraszanie.

Zapytany, czy konserwatywni politycy konsekwentnie przestrzegają własnych zasad, starszy minister Michael Gove powiedział, że „zawsze znajdą się ludzie, którym się nie uda”.

„Ponieważ ktoś knebluje lub popełnia grzech, nie powinno to być automatycznie traktowane jako okazja do potępienia całej organizacji” – powiedział BBC.

(Raportowanie: Alistair Smoot). Dodatkowe raporty autorstwa Elizabeth Piper. Montaż autorstwa Allison Williams i Toby’ego Chopry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *