Prezes HSBC opowiada o tym, jak bank kupił Silicon Valley Bank w Wielkiej Brytanii

  • Bank Anglii ogłosił w piątek, że „w przypadku braku dalszych znaczących informacji” postawi brytyjski Bank Doliny Krzemowej w postępowaniu upadłościowym.
  • Ponad 200 firm – deponentów SVB UK – napisało w sobotę do brytyjskiego Ministerstwa Skarbu z prośbą o pomoc.
  • HSBC UK ogłosił w poniedziałek o 7 rano czasu londyńskiego, że kupi brytyjski bank z Doliny Krzemowej za 1 GBP (1,21 USD). Umowa chroni depozyty w wysokości 6,7 miliarda funtów.

Z pomocą brytyjskiemu bankowi z Doliny Krzemowej w transakcji decydującej dla całego sektora bankowego przyszedł HSBC. Ale gdybyś powiedział jej dyrektorowi generalnemu – zaledwie kilka dni temu – że tak się stanie, nie uwierzyłby ci.

„W piątek zajmowałem się swoimi zwykłymi sprawami. Jeśli ktoś mi powie [that] „Za dwa lub trzy dni przejmiemy kolejny bank, nie uwierzyłbym” – powiedział Ian Stewart, dyrektor generalny HSBC UK, w rozmowie z „Squawk Box Europe” CNBC.

Wszystko potoczyło się bardzo szybko. Amerykańskie organy regulacyjne uznały w piątek Silicon Valley Bank – amerykańskiego pożyczkodawcę działającego głównie w rozwijającym się świecie technologii i opieki zdrowotnej – za niewypłacalny. To podniosło alarm w całym stawie, ponieważ SVB miało filię.

W rezultacie Bank Anglii ogłosił w piątek, że „w przypadku braku dalszych znaczących informacji” postawi brytyjski Bank Doliny Krzemowej w postępowaniu upadłościowym.

„Wstałem w sobotę rano, zobaczyliśmy reklamę i trochę po 10:30 skontaktowaliśmy się z regulatorem, aby zaoferować naszą pomoc, a ja i globalny dyrektor generalny Noel Quinn byliśmy w kontakcie. I uspokoiło się trochę, myślę, że w tym momencie po prostu staraliśmy się zaoferować jakąkolwiek możliwą pomoc.

Ponad 200 firm – deponentów SVB UK – napisało w sobotę do brytyjskiego Ministerstwa Skarbu z prośbą o pomoc. Powiedzieli, że niektórzy nie byliby w stanie dotrzymać terminów płac bez dostępu do swoich depozytów w SVB UK.

READ  S&P 500 przygotowuje się na okres bessy, gdy kontrakty terminowe na akcje spadają

„Udało nam się dostać do banku danych wcześnie w niedzielę. Mieliśmy około pięciu godzin na przeprowadzenie due diligence i około 18:00 w niedzielę – a mieliśmy wiele spotkań w ciągu dnia – jeśli o nas chodziło, było to konkurencyjne i mogłem szczerze powiedzieć, że do około 22:00 w nocy nadal myślałem, że to sytuacja konkurencyjna i mniej więcej w tym czasie byliśmy w bardzo bliskim dialogu z regulatorem”.

Inne instytucje finansowe również były zaangażowane w miks i oceniają możliwość zakupu SVB UK, w tym Oak North Bank, Bank of London i firma inwestycyjna Royal Group z Abu Dhabi.

To niesamowita okazja.

Iana Stewarta

Prezes HSBC UK

„Dopiero we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek pomyśleliśmy:„ Okej, myślę, że mamy bank ”- powiedział Stewart – i wtedy zaczęliśmy nawiązywać komunikację”.

HSBC UK ogłosił w poniedziałek o 7 rano czasu londyńskiego, że kupi brytyjski bank z Doliny Krzemowej za 1 GBP (1,21 USD). Umowa chroni depozyty w wysokości 6,7 miliarda funtów.

„Mamy dobrze zarządzany bank w Wielkiej Brytanii, bardzo dobrych ludzi, produkty wysokiej jakości i tak, pięć godzin to nie jest dużo czasu na przeprowadzenie due diligence, ale zdecydowaliśmy:„ Czy są jakieś czarne dziury? ”- powiedział Stewart .

„Czy warto było – twoimi słowami, nie moim – ryzykować. Uważaliśmy, że to rozsądne podejście, nie prosiliśmy o wsparcie rządu, nie prosiliśmy o nic niezwykłego” – powiedział, dodając, że Umowa pomogłaby HSBC przyspieszyć realizację dwu- lub trzyletniego planu strategicznego.

„To niesamowita okazja” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *