Prodemokratyczny magnat medialny z Hongkongu, Jimmy Lai, został skazany na 69 miesięcy więzienia


Hongkong
CNN

Sąd w Hongkongu skazał w sobotę uwięzionego magnata medialnego Jimmy’ego Lai na pięć lat i dziewięć miesięcy więzienia za oszustwo, w ramach ostatniego postępowania prawnego przeciwko prodemokratycznemu potentatowi.

Stwierdzono, że Lai naruszył warunki dzierżawy nieistniejącej już siedziby Apple Daily po ukryciu działalności firmy konsultingowej, która świadczyła usługi sekretariatu korporacyjnego prywatnym firmom kontrolowanym przez Lai.

Oprócz kary więzienia, Lai został również ukarany grzywną w wysokości 2 milionów HK $ (257 000 USD) i zdyskwalifikowany jako dyrektor firmy na osiem lat.

Wong Wai Keung, dyrektor zarządzający firmy macierzystej Apple Daily, Next Digital i jeden z oskarżonych, został skazany na 21 miesięcy więzienia.

W październiku Lai Wong został uznany winnym oszustwa przez ten sam sąd. Obaj nie przyznali się do winy.

Lai, który przebywa w areszcie od prawie dwóch lat, stoi przed sądem na mocy szeroko zakrojonego prawa Hongkongu dotyczącego bezpieczeństwa narodowego.

Odkąd Pekin wprowadził prawo bezpieczeństwa w 2020 r., w odpowiedzi na masowe protesty antyrządowe, władze rozprawiły się z sprzeciwem.

Aktywiści, protestujący i dziennikarze zostali uwięzieni, społeczeństwo obywatelskie sparaliżowane, a wiele niezależnych serwisów informacyjnych zostało zamkniętych.

74-letni Lai jest jednym z najbardziej zagorzałych krytyków Pekinu oskarżonych na podstawie prawa i grozi mu maksymalny wyrok dożywocia za zmowę z obcymi siłami. Grozi mu również jeden zarzut zgodnie z prawem dotyczącym buntów z epoki kolonialnej i został skazany na 13 miesięcy więzienia w 2021 r. Za udział w nieautoryzowanym proteście.

Prodemokratyczny Apple Daily znalazł się wśród gazet, które musiały zostać zamknięte od czasu wprowadzenia prawa, po tym jak policja dokonała nalotu na redakcję, a władze zamroziły jej aktywa.

Rząd Hongkongu wielokrotnie zaprzeczał krytyce, jakoby prawo dławiło wolności, twierdząc zamiast tego, że przywróciło porządek w mieście po protestach w 2019 roku.

READ  Incydent, który miał miejsce na uboczu rozmów, pozostawił Abramowicza i ukraińskich negocjatorów z lekkim łuszczeniem się skóry i bólem oczu.

Hongkong, była kolonia brytyjska, która została przekazana pod panowanie chińskie w 1997 r., nadal stosuje system prawa zwyczajowego odziedziczony po Wielkiej Brytanii.

Niezależne sądownictwo i praworządność od dawna postrzegane są jako klucz do sukcesu miasta jako globalnego centrum finansowego – chociaż wielu ekspertów prawnych wyraziło obawy od czasu wprowadzenia prawa bezpieczeństwa, w tym dwóch brytyjskich sędziów, którzy złożyli rezygnację na początku tego roku, mówiąc, że miasto „odstąpiło od wartości wolności”.

System prawny miasta zazwyczaj pozwala zagranicznym sędziom zasiadać w sądach miejskich, a prawnicy z innych jurysdykcji prawa zwyczajowego mogą zajmować się sprawami wymagającymi ich wiedzy specjalistycznej.

Jednak sprawy z zakresu prawa bezpieczeństwa narodowego są rozpatrywane przez specjalny oddział policji w Hongkongu i wyznaczonych sędziów ds. Bezpieczeństwa narodowego, co budzi obawy co do potencjalnego wpływu Pekinu na postępowanie.

Lai był również w centrum tej dyskusji. W listopadzie sąd najwyższy Hongkongu utrzymał w mocy orzeczenie zezwalające brytyjskiemu prawnikowi na reprezentowanie biznesmena w sprawie dotyczącej bezpieczeństwa narodowego. Dyrektor naczelny miasta, John Lee, powiedział od tego czasu, że zwróci się do Pekinu o ustalenie, czy zagraniczni prawnicy mogą pracować w sprawach związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *