Propalestyńscy protestujący zakłócają ruch w Golden Gate na lotnisku O'Hare, protestując przeciwko wsparciu USA dla Izraela w wojnie w Gazie.CNN

W poniedziałek w całych Stanach Zjednoczonych aresztowano lub zatrzymano ponad 150 osób, gdy propalestyńscy demonstranci zablokowali drogi i jeden z najsłynniejszych mostów w kraju.

W miejscach od San Francisco i Seattle po Chicago oraz w miastach Miami i Nowy Jork na wschodnim wybrzeżu demonstranci zakłócali ruch – także w godzinach szczytu – i blokowali pasażerom wejście na główne lotniska w ramach protestu przeciwko wspieraniu przez USA Izraela w jego wojnie w Gazie.

W poniedziałek prezydent Joe Biden, odnosząc się do weekendowego ataku Iranu na Izrael, powiedział, że koncentruje się na bezpieczeństwie Izraela, doprowadzeniu do zawieszenia broni w Gazie, uwolnieniu zakładników przetrzymywanych przez Hamas i zapobieżeniu eskalacji konfliktu.

W poniedziałek rano kilkudziesięciu protestujących zablokowało ruch w godzinach szczytu na kultowym moście Golden Gate.

Protestujący trzymali transparenty z napisem „Zatrzymaj świat dla Gazy”. Władze podały, że niektórzy protestujący byli przykuci łańcuchami do pojazdów na moście. Po kilku godzinach most nie został całkowicie otwarty.

Demonstranci zablokowali ruch w dwóch innych miejscach w Bay Area, niektórzy przygotowywali się beczkami wypełnionymi betonem i prętami zbrojeniowymi, co spowolniło wysiłki na rzecz ponownego otwarcia dróg – podają urzędnicy.

„Zorganizowali to zaplanowane wydarzenie” – powiedział szef kalifornijskiego patrolu autostradowego Dan Goodbrand. „Zablokowali trzy różne lokalizacje na autostradach. Uniemożliwili funkcjonariuszom organów ścigania, ratownikom medycznym i ambulansom dotarcie na miejsce.

Według CHP aresztowano ponad 30 osób.

W Oregonie aresztowano 52 osoby Loch, funkcjonariusze organów ścigania odpowiedzieli na protest, który zablokował pasy autostrady międzystanowej nr 5 w pobliżu Eugene.

Policja stanowa Oregonu poinformowała, że ​​z miejsca zdarzenia odholowano sześć pojazdów.

Strefą protestów stały się także drogi prowadzące do dwóch głównych lotnisk w USA. W Chicago i Seattle ludzie próbowali złapać samolot, wysiadając z pojazdów i udając się pieszo do terminali.

READ  Protest na kampusie w USA: „Aresztowanie studenta będzie moim ostatnim wspomnieniem ze studiów”

Według WLS, filia CNNProtestujący zablokowali ruch na drodze prowadzącej do Terminalu 1 na lotnisku O'Hare w Chicago w godzinach porannego szczytu.

„Wystarczy. „Rząd USA nie ma innego wyjścia, jak tylko zakłócić normalne funkcjonowanie” – powiedziała WLS protestująca Simone Tucker.

Policja w Chicago podała, że ​​aresztowano około 40 osób.

Wydawało się, że w Seattle protestujący blokowali drogę prowadzącą do lotniska Seattle-Tacoma kilkoma pojazdami i demonstrantami z tabliczkami z napisem „Ludobójstwo z naszego funduszu podatkowego”.

Demonstranci w centrum Miami wzywają do zawieszenia broni w Gazie.

ComoPrzedstawiciel CNN doniósł: „Widzieliśmy niektórych pasażerów przechodzących obok protestu, toczących torby po drodze, próbując złapać samolot”.

Rzecznik lotniska powiedział, że aresztowano ponad 40 osób.

W Miami co najmniej dwie grupy protestujących można było zobaczyć po przeciwnych stronach ruchliwej ulicy niosącej palestyńskie flagi. Policja podała, że ​​aresztowano siedem osób.

W Nowym Jorku dziesiątki ludzi zebrało się na Wall Street, niosąc flagi i trzymając znaki. Protest odbył się w pobliżu Mostu Brooklińskiego. Policja nowojorska nie podała konkretnej liczby, choć niektórzy zostali aresztowani.

Policja wyprowadza skutego mężczyznę z miejsca protestu w pobliżu nowojorskiej giełdy.

Bojownicy Hamasu przypuścili krwawy atak na Izrael ze Strefy Gazy 7 października, zabijając 1200 osób i biorąc 250 zakładników. Według ministerstwa zdrowia oblężonej enklawy od czasu, gdy Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi, w Gazie zginęło ponad 33 000 osób, a ponad 76 000 zostało rannych.

Stany Zjednoczone zaoferowały Izraelowi wsparcie i pomoc wojskową po ofensywie Hamasu, chociaż między przywódcami obu krajów pojawiły się rozłamy w związku z rosnącymi ofiarami cywilnymi i warunkami humanitarnymi w Gazie.

Oto jak pomóc Działania humanitarne w Gazie i Izraelu.

Wkład w powstanie tego raportu wnieśli Cindy Van Kuetno i Brahmi Balarajan z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *