Protesty wybuchły po tym, jak Marcos został ponownie wybrany na prezydenta Filipin

  • Marcos prowadzi w nieoficjalnych liczbach z dużą przewagą nad rywalami
  • Akcje Filipin spadły, ale po wyborach peso wzrosło
  • Około 400 protestujących przeciwko Marcosowi maszerowało przed komisją wyborczą
  • Komisja Wyborcza odrzuciła apelacje o dyskwalifikację Marcosa

MANILA, 10 maja (Reuters) – Po zwycięstwie wyborczym Ferdinanda Marcosa Jr. Filipiny pojawiły się we wtorek w nowym, ale znanym krajobrazie politycznym, torując drogę do niewyobrażalnego kiedyś powrotu do najwyższego urzędu w kraju najgorszej dynastii politycznej .

Marcos, znany również jako „Pang Pong”, stał się pierwszym kandydatem w najnowszej historii, który pokonał zaciekłego rywala Lenny’ego Roberto i odniósł miażdżące zwycięstwo w wyborach prezydenckich na Filipinach. W przygotowaniu. Czytaj więcej

Marcos został deportowany na Hawaje wraz z rodziną podczas powstania „People’s Power” w 1986 roku, które zakończyło 20-letnie rządy jego ojca. Od czasu powrotu na Filipiny w 1991 roku służył w Kongresie i Senacie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zwycięstwo Marcosa na wybiegu w poniedziałkowych wyborach jest już pewne, a około 98% uprawnionych głosów otrzyma 31 milionów głosów.

Oczekuje się, że oficjalne wyniki zostaną opublikowane jeszcze w tym miesiącu.

„Tysiące z was, wolontariuszy, grup rówieśniczych, przywódców politycznych, przyłączyło się do nas, przyczyniając się do naszego przesłania solidarności z powodu naszej wiary” – powiedział Marcos w oświadczeniu transmitowanym na Facebooku, stojąc w pobliżu flagi Filipin.

Analitycy polityczni twierdzą, że 64-letni Marcos prowadzi kampanię na platformie solidarności i pomimo swojego marginesu zwycięstwa jego prezydentura raczej nie wzrośnie.

Akcje filipińskie (.PSI) Spadł o 3% we wtorek. Chociaż analitycy powołują się na niepewność co do tego, jaką politykę może prowadzić Marcos, spadek przyniósł słabe światowe akcje.

„Inwestorzy chcą zobaczyć jego grupę ekonomiczną”, powiedział Jonathan Ravelas, główny strateg rynkowy w BDO Unibank w Manili. Tymczasem peso wzrosło w stosunku do dolara o 0,4%.

READ  Ronald Acuna Jr. został wybrany starterem All-Star 2023 po 1. rundzie.

Wiele milionów wyborców Roberto jest oburzonych, widząc upokorzoną byłą pierwszą rodzinę jako haniebną próbę wykorzystania swojej sprawności w mediach społecznościowych do ponownego odkrycia historycznych historii z czasów, gdy byli u władzy.

Tysiące starszych przeciwników Marcosa było prześladowanych podczas brutalnej ery stanu wojennego w latach 1972-1981, a rabunek na nazwisko stał się synonimem kumoterstwa i ekstrawaganckiego życia, a miliardy dolarów bogactwa państwa zniknęły.

Rodzina Marcos zaprzeczyła zarzutom, a wielu jej zwolenników, blogerów i wpływowych mediów społecznościowych twierdzi, że historyczne relacje zostały zniekształcone.

Zmagania sceniczne uczniów

Około 400 osób, głównie studentów, zorganizowało we wtorek protest przed Komisją Wyborczą przeciwko Marcosowi, powołując się na nieprawidłowości wyborcze.

Komisja Wyborcza (COMELEC) poinformowała we wtorek, że referendum przebiegło stosunkowo spokojnie, potwierdzając we wtorek, że odrzuciła skargi złożone przez różne grupy, w tym ofiary stanu wojennego, chcące wykluczyć Marcosa z prezydentury na podstawie podatku z 1995 roku. Kara za uchylanie się.

Jeden ze składających petycję, lewicowa grupa Akbayan, powiedział, że odwoła się od tej decyzji do Sądu Najwyższego, opisując ją jako „poważną i instytucjonalną porażkę”.

Powołanie Sarah Duterte-Corpio, córki prezydenta Rodrigo Duterte, na stanowisko wiceprezydenta, to wielkie zwycięstwo Marcosa. Zdobył trzy razy więcej głosów niż jego najbliższy rywal, a Marcos rozszerzył swoją atrakcyjność w wielu dziedzinach.

Grupa praw człowieka Karpadan wezwała Filipiny do odrzucenia nowej prezydentury Marcosa, mówiąc, że została ona zbudowana, aby „splamić obrzydliwy wizerunek Marcosa” kłamstwami i dezinformacją.

Marcos, który podczas kampanii unikał debat i wywiadów, niedawno chwalił swojego ojca jako geniusza i polityka, ale denerwowały go pytania dotyczące stanu wojennego.

READ  Prokurator okręgowy Manhattanu, Alvin Bragg, kilka lat temu widział sprawę przeciwko Trumpowi jako „gotową do oskarżenia”.

Roberto powiedział swoim zwolennikom, aby kontynuowali walkę o prawdę do następnych wyborów, ponieważ frekwencja pokazała skalę zwycięstwa Marcosa.

„Stworzenie struktur kłamstw zajęło trochę czasu. Mamy czas i możliwość, aby je zwalczać i eliminować” – powiedział.

Marcos dał kilka wskazówek na ścieżce kampanii, jak wyglądałby jego program polityczny, ale powszechnie oczekuje się, że będzie uważnie śledził ustępującego prezydenta Duterte, który dąży do większej infrastruktury, bliższych więzi z Chinami i silniejszego wzrostu. Twardy styl przywództwa Duterte przysporzył mu ogromnego wsparcia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport Neila Jerome’a ​​Moralesa; Martin napisał pudełko; Edytowanie przez Eda Davisa i Raju Gopalakrishnana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *