Przedstawiciel obrony USA powiedział, że siły rosyjskie zbliżyły się do Kijowa o około trzy mile, a Czernihów był teraz „odizolowany”.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas Greenfield rozmawia z prasą 2 marca w Nowym Jorku. (John Lambarsky/NoorPhoto/The Associated Press)

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas Greenfield powiedziała w czwartek, że działania Rosji przeciwko narodowi ukraińskiemu to „zbrodnie wojenne”.

Stanowią zbrodnie wojenne. Linda Thomas Grenfell powiedziała w wywiadzie dla wiadomości BBC.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price podczas czwartkowego briefingu przestał ogłaszać działania Rosji przeciwko ukraińskim cywilom „zbrodniami wojennymi”, twierdząc, że Stany Zjednoczone „wspierają wysiłki na rzecz dokumentowania i badania doniesień o potencjalnych zbrodniach wojennych na Ukrainie”.

„Faktem jest, że widzieliśmy bardzo wiarygodne doniesienia o umyślnych atakach na ludność cywilną, które zgodnie z konwencjami genewskimi stanowiłyby zbrodnię wojenną” – powiedział w czwartek podczas briefingu Departamentu Stanu, powołując się na ataki. W szpitalu w Mariupolu I strajki na szkoły, szpitale, autobusy, samochody i karetki pogotowia.

„Jesteśmy przerażeni brutalną taktyką stosowaną przez Federację Rosyjską, Kreml, w prowadzeniu tej wojny z wyboru” – powiedział Price.

Thomas Greenfield powiedział, że pytanie, czy Rosja jest winna zbrodni wojennych, jest pytaniem, które „zadaje się każdego dnia i współpracujemy z innymi członkami społeczności międzynarodowej, aby udokumentować zbrodnie, które Rosja popełnia przeciwko narodowi ukraińskiemu”.

W wywiadzie dla BBC Thomas Greenfield powiedziała, że ​​nie jest w stanie przewidzieć, w jaki sposób zbrodnie wojenne będą ścigane, ale „ważne jest, abyśmy zebrali dowody i że dowody są gotowe i dostępne do wykorzystania”.

Ambasador zauważył również, że Stany Zjednoczone popierają śledztwo MTK w sprawie działań Rosji na Ukrainie, mimo że Stany Zjednoczone nie są członkiem MTK i są krytyczne wobec innych śledztw MTK.

„Zawsze opowiadaliśmy się za podjęciem działań przez sąd karny, gdy potrzebne są działania” – powiedziała.

Co mówią inni urzędnicy amerykańscy: Sekretarz Stanu Anthony Blinken Powiedział w niedzielę Że Stany Zjednoczone badają „wiarygodne doniesienia o umyślnych atakach na ludność cywilną, które stanowiłyby zbrodnię wojenną”, ale nie ogłosiły, że Stany Zjednoczone oceniły, że Moskwa jest winna zbrodni wojennych.

READ  Wojna między Izraelem a Hamasem: Blinken powraca na Bliski Wschód, zachowując równowagę w planie zawieszenia broni

„To, co teraz robimy, to dokumentowanie tego wszystkiego, składanie tego w całość, przyglądanie się temu i upewnianie się, że jako odpowiednie osoby, organizacje i instytucje, które badają, czy zostały popełnione lub są popełniane zbrodnie wojenne, możemy to wesprzeć ”, powiedział Blinken w sprawie CN State of the Union. „Cokolwiek oni robią”. „Więc teraz przyglądamy się tym raportom. Są bardzo wiarygodni. Dokumentujemy wszystko”.

Tymczasem wiceprezydent USA Kamala Harris przestań bez dzwonienia Działania Rosji na Ukrainie „zbrodnie wojenne”, ponieważ cywile nadal giną w konflikcie

„Jesteśmy również bardzo pewni, że każdy celowy atak na niewinnych cywilów jest naruszeniem” – powiedział Harris, który rozmawiał w czwartek z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Warszawie.

„Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła proces, w ramach którego zostanie przeprowadzony przegląd i dochodzenie, i oczywiście będziemy w nim uczestniczyć w razie potrzeby i konieczności” – dodała.

Harris powiedział, że zdjęcia z Ukrainy wyraźnie pokazują okrucieństwa, które miały miejsce, jeszcze zanim śledztwo ustaliło, jak można je nazwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *