Przywódca separatystów bośniackich Serbów Milorad Dodik przyrzekł rozerwać swój kraj pomimo ostrzeżeń USA

Banja Luka (Bośnia i Hercegowina) – Przywódca separatystów bośniackich Serbów zapowiedział dalsze osłabianie swojej władzy. Kraj rozdarty wojną Do tego stopnia, że ​​zostanie rozerwany na strzępy, pomimo zobowiązania Stanów Zjednoczonych, że nie dopuści do takiego wyniku.

„Nie jestem irracjonalny. Wiem, że reakcją Ameryki będzie użycie siły… ale nie mam powodu się obawiać, że poświęci to (serbskie) interesy narodowe”. Miłorad Dodik, Szef części kierowanej przez bośniackich SerbówPowiedział w piątek Associated Press.

Powiedział, że jakakolwiek próba wykorzystania międzynarodowej interwencji do wzmocnienia wspólnych i wieloetnicznych instytucji w Bośni spotka się z decyzją Serbów bośniackich o ich całkowitym porzuceniu i przywróceniu kraju do podzielonego i dysfunkcjonalnego stanu, w jakim znajdował się pod koniec jego brutalna wojna etniczna. Wojna w latach 90.

Dodał, że skoro zachodnie demokracje nie zaakceptują tego, „w kolejnym etapie, w związku z ich reakcją, będziemy zmuszeni ogłosić całkowitą niepodległość” dla kontrolowanych przez Serbów obszarów w Bośni.

Wojna w Bośni rozpoczęła się w 1992 r., kiedy bośniaccy Serbowie popierający Belgrad próbowali stworzyć „etnicznie czysty” region w celu przyłączenia się do sąsiedniej Serbii poprzez zabijanie i wydalanie Chorwatów i Bośniaków z tego kraju, z których większość to muzułmanie. Zginęło ponad 100 tysięcy osób Zanim pod koniec 1995 roku w Dayton w stanie Ohio osiągnięto porozumienie pokojowe, ponad 2 miliony ludzi, czyli ponad połowa populacji kraju, zostało eksmitowanych ze swoich domów.

Porozumienie podzieliło Bośnię na dwa podmioty – administrowaną przez Serbów Republikę Serbską i Federację Bośniacko-Chorwacką – którym przyznano szeroką autonomię, ale łączyły je pewne wspólne, wieloetniczne instytucje. Ustanowiła także Biuro Wysokiego Przedstawiciela, międzynarodowy organ odpowiedzialny za nadzór nad wdrażaniem porozumienia pokojowego, któremu przyznano szerokie uprawnienia w zakresie egzekwowania prawa lub usuwania urzędników, którzy podważali kruchą powojenną równowagę rasową, w tym sędziów, urzędników służby cywilnej i urzędnicy. Członkowie parlamentu.

READ  Polityka Chin wolnych od Covid: Cenzura oczyszcza internet po przemówieniu wysokiego rangą urzędnika na osi czasu w Pekinie

Przez lata Biuro Praw Człowieka wywierało presję na zwaśnionych przywódców etnicznych Bośni, aby zbudowali wspólne instytucje na szczeblu państwowym, w tym armię, służby wywiadowcze i bezpieczeństwa, najwyższy sądownictwo i administrację podatkową. Jeśli jednak Bośnia ma osiągnąć swój cel, konieczne jest dalsze wzmacnianie istniejących instytucji i tworzenie nowych Ogłosił cel przystąpienia do Unii Europejskiej.

W piątek Dodik nie wydawał się poruszony oświadczeniem opublikowanym poprzedniego dnia przez Jamesa O'Briena, zastępcę sekretarza stanu USA do spraw europejskich i euroazjatyckich, w serwisie X, znanym wcześniej jako Twitter, że Waszyngton podejmie działania, jeśli ktokolwiek spróbuje zmienić „podstawowy element .” Z porozumienia pokojowego w Bośni z 1995 r. i że „nie ma prawa do secesji”.

„Jedna rzecz jest jasna i specyficzna wśród Serbów, a mianowicie rosnąca świadomość, że nadchodzące lata i dziesięciolecia to lata i dziesięciolecia serbskiej jedności narodowej” – powiedział Dodik.

„Bruksela wykorzystuje obietnicę przystąpienia do Unii Europejskiej jako narzędzie zjednoczenia Bośni” – powiedział Dodik, członek UE. Zdecydowanie prorosyjskiDodał: „Zasadniczo nasza polityka jest nadal taka, że ​​chcemy przystąpić do (Unii Europejskiej), ale nie postrzegamy już tego jako naszej jedynej alternatywy”.

Powiedział, że Unia Europejska „udowodniła, że ​​potrafi działać wbrew własnym interesom”, stając po stronie Waszyngtonu przeciwko Moskwie, gdy Rosja rozpoczęła trwającą inwazję na Ukrainę.

Dodik, który był Wzywa do separacji Od ponad dziesięciu lat jednostka serbska mierzy się z resztą Bośni, Brytyjczykami i innymi krajami Amerykańskie sankcje za jego politykę Miał jednak wsparcie Rosji.

Powszechne są obawy, że Rosja próbuje zdestabilizować Bośnię i resztę regionu, aby odwrócić przynajmniej część uwagi świata od swojej polityki. Wojna na Ukrainie.

Dodik powiedział: „Czy się to podoba Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii, czy nie, przekształcimy granice administracyjne między obydwoma podmiotami (Bośnią) w nasze granice narodowe”.

READ  Statek wycieczkowy z 800 pasażerami zarażonymi dokami Covid w Sydney

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *