Putin mówi o przywódcach wojskowych Ukrainy

  • Ta treść została wyprodukowana w Rosji, gdzie relacje z rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie są prawnie ograniczone

MOSKWA (Reuters) – Kreml poinformował w sobotę, że prezydent Władimir Putin podczas wizyty w kwaterze głównej operacji zasięgał sugestii dowódców swoich sił zbrojnych, jak ich zdaniem powinna przebiegać kampania wojskowa Rosji na Ukrainie.

Seria porażek w ciągu 10 miesięcy walk, prowadząca do wycofania się Rosji z obszarów wokół stolicy Kijowa i drugiego miasta Ukrainy, Charkowa, a ostatnio z miasta Chersoniu, zmusiła Putina do powołania rezerwistów i wywołała rzadką publiczną krytykę ze strony blogerów wojskowych i kilku sojuszników.

Odkąd generał Siergiej Surowkin został wyznaczony w październiku na kierowanie kampanią, rosyjskie siły lądowe skupiły się bardziej na obronie niż ataku, podczas gdy fale nalotów na miasta pozostawiły miliony ukraińskich cywilów bez ciepła, światła i wody przez wiele dni. Wraz z nadejściem zimy.

W filmie opublikowanym przez Kreml w sobotę Putin przewodniczył spotkaniu kilkunastu osób przy okrągłym stole, w towarzystwie ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa – obaj zostali ostro skrytykowani przez jastrzębich komentatorów .

Następnie Putin pojawił się na czele innego stołu konferencyjnego w kwaterze głównej Joint Task Force, prosząc o sugestie od szeregu dowódców wojskowych.

„Będziemy słuchać przywódców na każdym kierunku operacyjnym i chciałbym usłyszeć wasze propozycje dotyczące naszych natychmiastowych i średnioterminowych środków” – powiedział Putin.

Surovkin był również pokazywany na spotkaniach na nieruchomych zdjęciach na stronie internetowej Kremla.

Jego rzecznik Dmitrij Pieskow powiedział agencji informacyjnej Interfax, że Putin spędził cały piątek w kwaterze głównej sił.

Nie podano innych szczegółów wizyty Putina ani lokalizacji kwatery głównej.

(Reportaż) Vladimir Soldatkin Montaż przez Johna Stonestreeta, Kevina Levy’ego i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *