Tytuł 42: Sąd apelacyjny odrzuca ofertę państw pod przywództwem GOP dotyczącą utrzymania polityki granicznej z czasów TrumpaCNN

Federalny sąd apelacyjny odrzucił w piątek ofertę kilku stanów pod przewodnictwem Republikanów Tytuł 42 nazywa się Reguła Sąd okręgowy obalił kontrowersyjną politykę graniczną z czasów Trumpa.

Nowe orzeczenie Sądu Apelacyjnego Okręgu DC w Stanach Zjednoczonych przygotowuje grunt pod rozpatrzenie sprawy przez Sąd Najwyższy. Administracja Bidena ma zawiesić egzekwowanie tytułu 42, który zezwala na deportację imigrantów wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej w środę.

Stany pod przywództwem republikanów już wcześniej wskazywały, że zwrócą się o interwencję do Sądu Najwyższego, jeśli sąd apelacyjny orzeka przeciwko nim.

W nowym zarządzeniu DC Circuit odrzucił wniosek stanów o interwencję w sprawie i odrzucił wniosek stanów o zawieszenie orzeczenia sądu niższej instancji.

Niepodpisane rozporządzenie zostało wydane przez panel obwodowy składający się z osoby mianowanej przez Obamę, osoby mianowanej przez Trumpa i osoby mianowanej przez Bidena.

Napisali, że „nadmierny i niewyjaśniony brak czasu” wniosku państw o ​​interwencję w sprawie „przeważa zdecydowanie przeciwko interwencji”.

Sprawa została wniesiona przez American Civil Liberties Union w styczniu 2021 roku, reprezentując kilku imigrantów kwestionujących plan. Sąd apelacyjny zauważył w piątek, że państwa pod przywództwem Republikanów od dawna wiedzą, że ich interes w utrzymaniu polityki byłby inny niż podejście administracji Bidena do sprawy.

Napisali do sądu apelacyjnego, że „osiem miesięcy temu rząd federalny wydał zarządzenie o zakończeniu polityki tytułu 42”.

„Jednak od dawna uznawane sprzeczne interesy w ochronie tytułu 42 – zawarcie niepodważalnych konsekwencji – to jedyne powody, dla których stany oferują teraz interwencję po raz pierwszy w sprawie odwołania” – powiedział obwód DC. „Nigdzie w swojej dokumentacji nie wyjaśniają, dlaczego czekali na interwencję od ośmiu do czternastu miesięcy”.

Adwokaci ACLU reprezentujący imigrantów pochwalili decyzję sądu.

„Państwa wyraźnie i bezprawnie wykorzystują tytuł 42, aby spróbować ograniczyć azyl, ale nie dla celów zdrowia publicznego przewidzianych przez prawo” – powiedział prawnik Lee Gelernt w e-mailu do CNN. „Wiele z tych stanów zdecydowanie sprzeciwiało się wcześniejszym ograniczeniom związanym z COVID, ale nagle uwierzyło, że ograniczenia są konieczne, gdy imigranci uciekają przed niebezpieczeństwem”.

READ  Wypróbowaliśmy nowe narzędzie Apple SOS, gdy nie masz usługi komórkowej

Postępowanie administracji Bidena z tytułem 42, które administracja Trumpa wdrożyła podczas pandemii Covid-19, było przedmiotem pozwów ze strony zwolenników i przeciwników programu.

W zeszłym miesiącu amerykański sędzia okręgowy Emmett Sullivan wstrzymał ten plan. Ale Sullivan zawiesił swoje rządy na pięć tygodni, aby dać administracji Bidena czas na przygotowanie się Przygotuj się na gratkę polityki. Administracja również odwołuje się od orzeczenia, argumentując, że program jest legalny, mimo że federalni urzędnicy ds. zdrowia publicznego stwierdzili, że nie jest już potrzebny.

Ponieważ zbliża się 21 grudnia termin wejścia w życie orzeczenia Sullivana, urzędnicy przygotowują się na powstanie imigrantów. Ponad 1 milion imigrantów zostało deportowanych na mocy przepisu, organu ds. zdrowia publicznego, z którego administracja Trumpa zaczęła korzystać do deportacji imigrantów na początku pandemii Covid-19, zanim przeszedł proces ubiegania się o azyl.

Państwa pod przywództwem republikanów, próbując interweniować w tej sprawie, zarzucają, że pozostawienie polityki bez ruchu „spowodowałoby poważną katastrofę na granicy”.

„Ogromny wzrost imigracji w przypadku takiego zatrzymania z konieczności zwiększyłby koszty egzekwowania prawa, edukacji i opieki zdrowotnej w stanach” – argumentują.

Administracja Bidena sprzeciwiła się próbom interwencji państw i ich żądaniom utrzymania polityki, nazywając te żądania przedwczesnymi i nieuzasadnionymi.

„Państwa mogły próbować interweniować po tym, jak CDC podjęło działania w celu wstrzymania nakazów tytułu 42 w kwietniu 2022 r.” – napisała administracja.

Imigranci kwestionujący program w tej sprawie sprzeciwili się wnioskowi stanów, wnosząc do sądu, że stany są „wyraźnie zainteresowane tytułem 42 jako ograniczeniem imigracji i azylu”, a nie środkiem zdrowia publicznego.

Administracja Bidena próbowała zamrozić program Title 42 w 2021 r., ale koalicja stanów, w większości kierowana przez GOP – w oddzielnym pozwie złożonym w Luizjanie – skutecznie pozwała Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aby powstrzymał go przed zakończeniem egzekwowania.

READ  Katastrofa kolejowa w Indiach: ponad 120 zabitych po incydencie w Odisha

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *