Putin ogłasza aneksję regionów Ukrainy w ciągu kilku dni, mówi UK

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że prezydent Rosji Władimir Putin zamierza ogłosić aneksję przez Rosję czterech częściowo okupowanych regionów we wschodniej Ukrainie wkrótce po zakończeniu referendów tymczasowych zorganizowanych przez pełnomocników Kremla.

Istnieje „realistyczna możliwość”, że Putin wykorzysta przemówienie w rosyjskim parlamencie, o którym rosyjskie media państwowe podały w piątek, by oficjalnie ogłosić zamiar wchłonięcia ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, wbrew resortowi obrony. powiedział w swoim codziennym raporcie wywiadowczym na temat wojny na Ukrainie.Potępienie międzynarodowe.

Wraz ze zbliżającym się ogłoszeniem Putina i obawami, że będzie mu towarzyszyć ogłoszenie stanu wojennego, exodus rosyjskich mężczyzn w wieku bojowym, próbujących uciec przed nagromadzeniem wojska, osiągnął poziom krytyczny, z coraz większymi korkami i ogromnymi kolejkami na przejściach granicznych. .

Referenda tymczasowe, które są uważane za nielegalne w świetle ukraińskiego i międzynarodowego prawa, mają wygasnąć we wtorek, a wynik bez wątpienia okaże się ogromnym poparciem społeczeństwa dla przystąpienia do Rosji. Rosja nie kontroluje jednak w pełni ani militarnie, ani politycznie żadnego z czterech regionów. Ponadto wielu mieszkańców zostało przesiedlonych przez wojnę, a liczne doniesienia mówią o zmuszaniu cywilów do głosowania pod groźbą użycia broni lub pod innymi formami przymusu.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło: „Rosyjscy przywódcy prawie na pewno mają nadzieję, że każde ogłoszenie akcesji będzie postrzegane jako uzasadnienie „specjalnej operacji wojskowej” i wzmocni narodowe poparcie dla konfliktu”. Ostrzegła jednak, że chaos wokół „częściowej mobilizacji” ogłoszonej przez Putina w zeszłym tygodniu podważy przesłanie Kremla o aneksji.

Gazety propagandowe pokazują, jak Rosja promowała aneksję Charkowa

Prokremlowscy przywódcy w kontrolowanych przez separatystów częściach Ługańska już zadeklarowali, że referendum jest „zakończone” i zapowiedzieli wstępne ogłoszenie wyników we wtorek wieczorem.

W Rosji narastają obawy, zwłaszcza wśród mężczyzn w wieku bojowym, że po wchłonięciu ukraińskich regionów Putin wprowadzi stan wojenny, odcinając możliwość wyjazdu za granicę w celu uniknięcia poboru.

READ  Putin mówi, że Rosja dopiero zaczyna się na Ukrainie, a rozmowy pokojowe będą z czasem coraz trudniejsze

W miarę zbliżania się oczekiwanego komunikatu Putina na głównych przejściach granicznych narastał chaos.

Władze regionu Osetii Północnej graniczącego z Gruzją, który był jednym z głównych ośrodków tranzytowych dla Rosjan uciekających przed nagromadzeniem wojskowym, powiedziały we wtorek, że rozważają ogłoszenie stanu wyjątkowego, ponieważ tysiące samochodów ustawiają się w kolejce, aby przejechać przez Verkhny Lars punkt kontrolny.

„Napływ jest tak duży, że nikt się nie spodziewał, że będzie aż tak duży” – powiedział szef regionu Siergiej Minialo w wywiadzie na żywo w jednym z kanałów mediów społecznościowych prowadzonym przez Władimira Sołowjowa, rosyjskiego prezentera telewizyjnego i propagandystę na Kremlu. .

„Nie możemy zamknąć pasa do republiki, więc staramy się zaoferować konkretną kolejkę samochodów elektronicznych” – powiedział Minellau. „Ale sprawa jest bardzo złożona i najprawdopodobniej zdecyduję się na wprowadzenie częściowego stanu wyjątkowego” – dodał.

Północnoosetyjska filia MSW poinformowała, że ​​przy skrzyżowaniu utworzy biuro rekrutacji tymczasowej.

Zdjęcia pokazują kilometry samochodów na granicy z Rosją, gdy tłumy uciekają

Organizacje praw człowieka donoszą, że niektórzy Rosjanie zostali zawróceni z posterunków granicznych, powołując się na decyzje lokalnych komisariatów wojskowych zakazujące wyjazdów z kraju.

Gruzja powiedziała, że ​​zwiększyła liczbę strażników w punkcie kontrolnym, ale nie widzi powodu, aby zamknąć granicę. Minister spraw wewnętrznych Gruzji Wachtang Gumeluri powiedział, że każdego dnia do kraju przybywa około 10 tysięcy Rosjan, prawie dwukrotnie więcej niż w dniu 21 września, kiedy ogłoszono mobilizację.

W Kazachstanie, innym sąsiednim kraju, który umożliwia bezwizowy wjazd dla posiadaczy rosyjskich paszportów, mieszkańcy przygranicznego miasta Uralsk wyremontowali kino i zamienili je w tymczasowe schronienie dla przybywających Rosjan, którzy nie mogli znaleźć pokoju hotelowego lub mieszkania do wynajęcia .

Prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev powiedział we wtorek, że jego kraj ma obowiązek pomagać przybywającym Rosjanom.

READ  Aresztowanie Gülsena: turecka gwiazda muzyki pop umieszczona w areszcie domowym za żart na temat szkół religijnych

„W ostatnich dniach przyjechało do nas wiele osób z Rosji” – powiedział Tokajew. „Większość z nich jest zmuszona do wyjazdu z powodu obecnej rozpaczliwej sytuacji. Musimy się nimi zająć i zapewnić im bezpieczeństwo. To jest kwestia polityczna i humanitarna.”

Odnosząc się do narastającego sporu z Kremlem o inwazję na Ukrainę, kazachstański przywódca wezwał również do poszanowania integralności terytorialnej, powołując się na referendum aneksyjne. Pośrednio skrytykował Putina, który sprawuje władzę od 2000 roku, mówiąc, że jeśli jedna osoba rządzi krajem od lat, „nie honoruje tego kraju ani jego przywódcy”.

Wojna na Ukrainie: co musisz wiedzieć

Ostatni: Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił „częściową mobilizację” wojsk w przemówieniu do narodu 21 września, przedstawiając ten ruch jako próbę obrony suwerenności Rosji przed Zachodem, który chce wykorzystać Ukrainę jako narzędzie do „dzielenia i niszczenia Rosji”. . . Podążaj za nami Aktualizacje na żywo tutaj.

Walczący: Udany kontratak ukraiński zmusił Rosjan do wycofania się w ostatnich dniach w północno-wschodnim regionie Charkowa, gdy wojska opuściły miasta i wsie, które okupowały od pierwszych dni wojny, i porzuciły duże ilości sprzętu wojskowego.

Referenda w sprawie aneksji: Rosyjskie agencje informacyjne podały, że referenda tymczasowe, które byłyby niezgodne z prawem międzynarodowym, są zaplanowane na 23-27 września w separatystycznych regionach Ługańska i Doniecka we wschodniej Ukrainie. Powołana przez Moskwę administracja w Chersoniu przeprowadzi kolejne etapowe referendum, które rozpocznie się w piątek.

Kino: Fotografowie Washington Post są w terenie od początku wojny. Oto niektóre z ich najpotężniejszych dzieł.

Jak możesz pomóc: Oto kilka sposobów, w jakie mogą to zrobić w Stanach Zjednoczonych Pomóż wesprzeć Ukraińców Obok Co ludzie ofiarowują na całym świecie.

Przeczytaj nasz pełny opis Kryzys Rosji i Ukrainy. Czy jesteś na Telegramie? Subskrybuj nasz kanał Aktualizacje i ekskluzywne wideo.

READ  Doradca Zełenskiego mówi, że plan pokojowy dla Ukrainy jest jedynym sposobem na zakończenie wojny w Rosji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *