Ukraina wzywa świat do „pokazania siły” po bombardowaniu w pobliżu elektrowni jądrowej

  • Zełenski domaga się nowych sankcji dla rosyjskiego sektora jądrowego
  • Rosja i Ukraina obwiniały o handel zamachami bombowymi w pobliżu fabryki
  • Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ostrzega przed katastrofą w elektrowni, o ile walki nie ustaną

Kijów (Reuters) – Ukraina wezwała do wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji i podkreśliła ryzyko i konsekwencje katastrofy w największej elektrowni jądrowej w Europie, ponieważ nowe bombardowania w pobliżu wywołały grę w obwinianie między obiema stronami.

Ukraińscy i rosyjscy urzędnicy obwiniają się nawzajem za ataki w pobliżu elektrowni atomowej Zaporoże na południu Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł rosyjskich żołnierzy, że jeśli zaatakują placówkę w kontrolowanym przez Rosję mieście Enerhodar lub użyją go jako bazy do ostrzału, staną się „celem specjalnym”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jeśli w wyniku działań Rosji nastąpi katastrofa, konsekwencje mogą zaszkodzić tym, którzy w tej chwili milczą” – powiedział w przemówieniu późnym poniedziałkowym wieczorem, wzywając do nałożenia nowych sankcji na rosyjski sektor jądrowy.

„Jeśli świat nie pokaże teraz siły i zdecydowania, by bronić jednej elektrowni jądrowej, to świat przegrał”.

Około 25 ciężkich ataków artylerii z amerykańskich haubic M777 wylądowało w pobliżu elektrowni jądrowej i obszarów mieszkalnych w ciągu dwóch godzin, powiedział w poniedziałek Vladimir Rogov, rosyjski urzędnik w Enerodar.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax, powołując się na służbę prasową wyznaczonej przez Rosję administracji w Enerhodarze, poinformowała, że ​​siły ukraińskie otworzyły ogień i wybuchły w pobliżu elektrowni.

Ale według szefa administracji obwodu Nikopol, który leży po drugiej stronie rzeki od Enerhodaru i nadal znajduje się pod kontrolą Ukrainy, to siły rosyjskie zbombardowały miasto, próbując pokazać, że Ukraina je atakuje.

„Rosjanie wierzą, że mogą zmusić świat do przestrzegania ich warunków poprzez zbombardowanie elektrowni atomowej w Zaporożu” – napisał na Twitterze Andriej Jermak, szef sztabu prezydenta Ukrainy.

READ  Wojna Rosji na Ukrainie burzy ponowne zjednoczenie Unii Europejskiej i Ameryki Łacińskiej – POLITICO

Według raportu Facebooka z Południowego Okręgu Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjskie siły nadal bombardują miasta – Velika Kostryomka na południu i Maranits – naprzeciwko elektrowni atomowej w Zaporoże.

Dodał, że siły ukraińskie zabiły 23 żołnierzy rosyjskich i zniszczyły dwa umocnione pozycje.

Reuters nie był w stanie od razu zweryfikować raportów z pola bitwy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że ma możliwości logistyczne i bezpieczeństwa, aby wesprzeć wizytę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, jeśli Rosja i Ukraina wyrażą na to zgodę. Czytaj więcej

W poniedziałek ministerstwo poinformowało, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zadzwonił do Guterresa w celu omówienia warunków bezpiecznego funkcjonowania elektrowni.

„W ścisłej współpracy z agencją i jej kierownictwem dołożymy wszelkich starań, aby specjaliści MAEA byli obecni na stacji i rzetelnie oceniali destrukcyjne działania strony ukraińskiej” – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Ale Igor Vishnevitsky, zastępca szefa Departamentu Proliferacji Jądrowej i Kontroli Zbrojeń w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, był później cytowany, jak powiedział, że podróżowanie przez jakąkolwiek misję MAEA przez stolicę, Kijów, w celu przeprowadzenia inspekcji elektrowni byłoby zbyt niebezpieczne. Czytaj więcej

„Wyobraźcie sobie, co to znaczy przejść przez Kijów – to znaczy, że dotrą do elektrowni jądrowej przez linię frontu” – cytował Wiszniewicki agencję informacyjną RIA.

Ukraina, gdzie parlament w poniedziałek przedłużył stan wojenny o kolejne trzy miesiące, od tygodni planował kontrofensywę mającą na celu odzyskanie Zaporoża i sąsiedniej prowincji Chersoniu, największej i wciąż okupowanej części terytorium, które Rosja zdobyła po inwazji 24 lutego.

Kara śmierci

Konflikt, który spowodował ucieczkę milionów ludzi i zabił tysiące, nadwyrężył stosunki między Moskwą a Zachodem.

Wspierany przez Rosję sąd separatystyczny w Doniecku na wschodzie Ukrainy postawił zarzuty pięciu obcokrajowcom, którzy zostali aresztowani jako najemnicy walczący z siłami ukraińskimi, podały rosyjskie media. Trzem mężczyznom groziła kara śmierci. Czytaj więcej

READ  Etiopia podpisuje umowę na wykorzystanie portu w Somalilandzie nad Morzem Czerwonym | Aktualności

Rosja opisuje swoją inwazję na Ukrainę jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu rozbrojenie sąsiada i ochronę społeczności rosyjskojęzycznych. Ukraina i jej zachodni poplecznicy oskarżają Moskwę o prowadzenie wojny podboju w stylu imperialnym.

Nawet gdy trwał największy atak na kraj europejski od 1945 roku, poczyniono postępy w sprawie zboża w celu złagodzenia globalnego kryzysu żywnościowego spowodowanego konfliktem.

Dane Refinitiv Icon pokazały we wtorek, że Brave Commander opuścił ukraiński port Piwdennyj, przewożąc pierwszą dostawę humanitarnej pomocy żywnościowej dla Afryki z Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji. Ministerstwo Obrony Turcji poinformowało, że w sumie pięć statków opuściło ukraińskie porty z kukurydzą i pszenicą.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjska Flota Czarnomorska ma problemy z przejęciem skutecznej kontroli nad morzem, a patrole generalnie ograniczają się do wód w pobliżu wybrzeża Krymu, które zdobyła w 2014 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Costasa Pettasa i Lycoln Fest; Montaż przez Rosalbę O’Brien, Stephena Coatesa i Simona Camerona Moore

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *