Raport: Burkina Faso żąda wycofania wojsk francuskich | Wiadomości polityczne

Według państwowych mediów Burkina Faso, rządzona przez wojsko, zawiesza swoją umowę z Francją, nakazując żołnierzom opuszczenie kraju w ciągu miesiąca.

Rząd wojskowy w Burkina Faso nakazał francuskim żołnierzom stacjonującym w kraju Afryki Zachodniej opuszczenie kraju w ciągu miesiąca.

Decyzja, ogłoszona w sobotę przez państwową agencję informacyjną Burkina Faso, jest ostatnią oznaką pogarszania się stosunków między Francją a jej byłą kolonią od czasu drugiego puczu wojskowego we wrześniu ubiegłego roku.

Międzynarodowa Federacja Studiów Islamskich poinformowała w środę, że rząd wojskowy zawiesił porozumienie wojskowe z 2018 r., które zezwalało na obecność wojsk francuskich w kraju.

Nie było natychmiastowego komentarza z Paryża.

Źródło zbliżone do armii Burkinabé powiedziało Agence France-Presse, że Wagadugu nie zerwało stosunków z Francją i że „notyfikacja dotyczy wyłącznie umów o współpracy wojskowej”.

Około 400 francuskich sił specjalnych jest rozmieszczonych w Burkina Faso, które walczą z grupami powiązanymi z Al-Kaidą i ISIS.

Kraj Afryki Zachodniej jest jednym z najbiedniejszych na świecie, a tamtejszy konflikt, który rozprzestrzenił się w Sahelu z Mali w ciągu ostatniej dekady, zabił tysiące cywilów. W ostatnich miesiącach w kraju narastały nastroje antyfrancuskie w związku z opiniami, że francuska obecność wojskowa nie poprawiła sytuacji w zakresie bezpieczeństwa.

Kobieta trzyma flagę narodową i rosyjską, gdy ludzie zbierają się, by okazać poparcie dla nowego przywódcy wojskowego Burkina Faso, Ibrahima Traoré, i zażądać odejścia ambasadora Francji na Place de la Nation w Wagadugu, Burkina Faso, 20 stycznia 2023 r. [File: Vincent Bado/ Reuters]

„Chociaż są na ziemi Burkina Faso z ogromnym sprzętem i siłą na poziomie wywiadu, nie mogą pomóc nam pokonać terroryzmu” – powiedział Basamdi Souadogou, wybitny działacz społeczeństwa obywatelskiego i piosenkarz reggae.

„Nadszedł więc czas, abyśmy się ich pozbyli, a to właśnie robi rząd przejściowy z wielką odwagą” – powiedział cytowana przez agencję prasową Associated Press.

Setki Burkinaberów demonstrowało również w piątek przeciwko Francji, gromadząc się w stolicy Wagadugu, domagając się wydalenia francuskiego wysłannika i zamknięcia jej bazy wojskowej w Burkina Faso.

Nieśli ogromne plakaty przedstawiające przywódców Mali i Gwinei – obaj doszli do władzy w zamachach stanu – oraz prezydenta Rosji Władimira Putina.

READ  Kościół anglikański zamierza zebrać ponad 1 miliard dolarów na walkę ze swoimi przeszłymi powiązaniami z niewolnictwem

Mohamed Senoun, jeden z organizatorów demonstracji, powiedział, że wiec został zwołany, aby pokazać poparcie dla przywódcy zamachu stanu w Burkina Faso, kapitana Ibrahima Traoré, oraz sił bezpieczeństwa walczących z Al-Kaidą i ISIS.

Dodał: „Jesteśmy ruchem afrykańskim i chcemy współpracy między Burkina Faso a Rosją, ale chcemy też wzmocnić przyjaźń i współpracę z Gwineą i Mali”.

Mali, była kolonia Paryża, nakazała francuskim siłom opuszczenie kraju w zeszłym roku.

Ostatni z 2400 francuskich żołnierzy stacjonujących tam opuścił kraj w sierpniu po dziewięciu latach walki z Al-Kaidą i powiązanymi z Państwem Islamskim.

Wielu z nich stacjonuje obecnie w Nigrze i Czadzie.

Mali zatrudniło teraz rosyjskich najemników z Grupy Wagnera, którzy zostali oskarżeni o powszechne łamanie praw człowieka tam i gdzie indziej.

Sztandar prezydenta Rosji Władimira Putina podczas protestu w Wagadugu w Burkina Faso.
Sztandar prezydenta Rosji Władimira Putina w stolicy Burkina Faso podczas demonstracji wzywającej do odejścia ambasadora Francji i sił zbrojnych w Wagadugu, Burkina Faso 20.01.2023 [Olympia de Maismont/ AFP].

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *