Raport dotyczący rakiety: statek kosmiczny może ponownie polecieć w maju; Ariane 6 razem

Zbliżenie / Dziewięć silników Rutherforda napędzanych naftą napędza pojazd nośny Electron należący do Rocket Lab z platformy startowej na wyspie Wallops w Wirginii we wtorek wczesnym czwartkiem.

Witamy w Rocket Report w wersji 6.36! SpaceX chce rozpocząć swój kolejny lot testowy statku Starship na początku maja, powiedział w tym tygodniu prezes firmy i dyrektor operacyjny. Trzeci lot testowy statku kosmicznego, który odbył się w zeszłym tygodniu, przebiegł tak dobrze, że Federalna Administracja Lotnictwa – tak, FAA, która była celem frustracji wielu fanów SpaceX – spodziewa się dochodzenia i prostszego procesu autoryzacji na start niż SpaceX przed swoim poprzednim statkiem Starship. loty. Wygląda jednak na to, że na rozpoczęcie wystrzeliwania prawdziwych satelitów przez Starship będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Jak zawsze, jesteśmy Zgłoszenia czytelników są mile widzianeJeśli nie chcesz przegapić żadnego numeru, zapisz się, korzystając z poniższego pola (formularz nie będzie wyświetlany w wersjach witryny obsługujących AMP). Każdy raport będzie zawierał informacje na temat małych, średnich i ciężkich rakiet, a także szybki przegląd trzech kolejnych wystrzeleń w kalendarzu.

Statek kosmiczny może zagrozić dostawcom małych rakiet nośnych. Urzędnicy kilku firm obsługujących lub opracowujących małe satelitarne pojazdy nośne obawiają się, że gigantyczna rakieta Starship firmy SpaceX może mieć znaczący wpływ na ich atrakcyjność rynkową. Wiadomości kosmiczne. Zdolność statku Starship do przetransportowania na niską orbitę okołoziemską ładunku o masie ponad 100 ton będzie atrakcyjna nie tylko dla klientów posiadających ciężkie satelity, ale także tych dysponujących mniejszymi statkami kosmicznymi. Montaż wielu małych satelitów na statku Starship oznaczałby niższe ceny, niż mogłyby zaoferować wyspecjalizowane firmy zajmujące się wystrzeliwaniem małych satelitów, i mógłby zachęcić klientów do budowy większych satelitów z tańszych części, co jeszcze bardziej ograniczyłoby możliwości biznesowe dostawców usług wystrzeliwania małych satelitów.

READ  Samsung Galaxy Z Fold 4 otrzymuje drugą aktualizację beta One UI 5.0

Cóż, to prawda …Niestandardowe misje wspólnego przejazdu firmy SpaceX już zmieniają kształt rynku wystrzeliwania małych satelitów. Cena za kilogram ładunku rakiety Falcon 9 wynoszącej misję Transportera jest niższa od ceny jednostkowej mniejszych rakiet, takich jak Electron firmy Rocket Lab, Alpha firmy Firefly czy europejska Vega. Firmy działające wyłącznie na rynku wystrzeliwania małych satelitów zachwalają korzyści płynące ze swoich usług, często powołując się na możliwość dostarczania ładunków na dedykowane orbity zamiast umieszczania konstelacji satelitów na bardziej standardowych orbitach. Jednak wprowadzenie orbitalnych pojazdów transferowych do usług dostaw ostatniej mili sprawiło, że misje transportowe SpaceX i być może loty w ramach wspólnych przejazdów na statku kosmicznym stały się bardziej atrakcyjne. „Dzięki Starship telewizory OTV mogą stać się najlepszym wyborem dla małych satelitów” – powiedział Marino Fragnetto, starszy wiceprezes i szef jednostki biznesowej Vega w Arianespace. Jeśli statkowi kosmicznemu uda się osiągnąć proponowane ultraniskie ceny startowe za kilogram, „będzie to trudne w przypadku małych pojazdów nośnych” – powiedział Fragnetto.

Rocket Lab ponownie startuje z Wirginii. Czwarty start Rocket Lab z Wallops Island w Wirginii i pierwszy od dziewięciu miesięcy wystartował tam wcześnie rano w czwartek z tajnym ładunkiem dla National Reconnaissance Office, agencji satelitów szpiegowskich rządu USA. Wiadomości kosmiczne. Dwustopniowa rakieta Electron umieściła ładunek NRO na niskiej orbicie okołoziemskiej, a urzędnicy ogłosili, że misja zakończyła się sukcesem. NRO nie ujawniła żadnych szczegółów na temat ładunku, ale w oświadczeniu po wystrzeleniu agencja wskazała, że ​​misja przeprowadzała pewnego rodzaju demonstracje technologiczne. „Wiedza zdobyta w wyniku tych badań będzie sprzyjać innowacjom i umożliwi rozwój ważnych nowych technologii” – powiedział dyrektor NRO Chris Scholes.

Stały klient Rocket Lab …Biuro Rozpoznania Narodowego zostało stałym klientem Rocket Lab. W przeszłości NRO wystrzeliwała większe statki kosmiczne, takie jak masywne satelity szpiegowskie wielkości autobusu, ale podobnie jak Siły Kosmiczne zaczęła wystrzeliwać większą liczbę mniejszych satelitów. Misja ta, oznaczona przez NRO jako NROL-123, była piątą i ostatnią misją w ramach kontraktu Rapid Acquisition of Small Rocket (RASR) zawartego pomiędzy NRO a Rocket Lab z 2020 roku. Był to także drugi start Rocket Lab w ciągu dziewięciu dni. po zeszłotygodniowym locie Electrona z jego bazy w Nowej Zelandii. W sumie był to 46. wystrzelenie rakiety klasy Electron Light od jej debiutu w 2017 r. Rocket Lab buduje w Wallops platformę startową dla rakiety Neutron nowej generacji. (Przesłane przez EllPeaTea)

READ  Nowy e-book Steam Deck przedstawia długoterminową wizję Valve

Najłatwiejszym sposobem śledzenia reportaży kosmicznych Erica Bergera jest zapisanie się do jego biuletynu, a my będziemy gromadzić jego historie w Twojej skrzynce odbiorczej.

Nocny lot zodiaku Astrobotic. Rakieta Xodiac, będąca stanowiskiem testowym technologii małych startów z ziemi i lądowania pionowego, wykonała swój pierwszy nocny lot. – czytamy w oświadczeniu Astrobotic. Napędzany cieczą Xodiac jest przeznaczony do skoków pionowych i może pomieścić prototypowe czujniki i inne ładunki, zwłaszcza opracowywane instrumenty, które mają pomóc w precyzyjnym lądowaniu na innych światach. Był to pierwszy nocny lot Xodiaca na uwięzi w Mojave w Kalifornii w ramach przygotowań do zbliżającego się testu w locie zakończonego nagrodą NASA TechLeap Wyzwanie precyzyjnego lądowania w nocy. Loty te rozpoczną się w kwietniu, umożliwiając NASA przetestowanie zdolności czujników do mapowania pola lądowania zaprojektowanego do symulacji powierzchni Księżyca w niemal całkowitej ciemności.

Opierając się na dziedzictwie Mastena … Xodiac wykonał ponad 160 udanych lotów, począwszy od pierwotnego właściciela pojazdu, firmy Masten Space Systems. Masten ogłosił upadłość w 2022 roku, a Astrobotic przejął firmę dwa miesiące później. Podstawową działalnością firmy Astrobotic jest opracowywanie i latanie robotycznych lądowników księżycowych, dlatego firma jest żywo zainteresowana doskonaleniem technologii automatycznego lądowania i nawigacji, takich jak te, które testuje z NASA na platformie Xodiac. David Masten, założyciel Masten Space Systems, jest obecnie głównym inżynierem działu napędów i testów firmy Astrobotic. „Zespoły będą wyświetlać swoje systemy nocą na LSPG (Lunar Surface Proving Ground), aby symulować lądowanie na Księżycu podczas księżycowej nocy lub w zacienionych kraterach”. (Przesłane przez Kena Penna)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *