Rosja i Chiny wykorzystują swoje prawo weta wobec amerykańskiej propozycji, która zdaniem krytyków nie sięga poziomu żądania zakończenia izraelskiej wojny w Gazie.
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyjęła amerykańskiego projektu rezolucji wzywającej do zawieszenia broni w toczącej się izraelskiej wojnie w Strefie Gazy, ale nie żądającej, po tym jak dwóch stałych członków zdecydowało się ją zawetować.
Projekt, który w piątek został przedstawiony Radzie, uzyskał 11 głosów za, przy trzech głosach przeciw – ze strony Rosji, Chin i Algierii – a Gujana wstrzymała się od głosu.
Zarówno Rosja, jak i Chiny zawetowały uchwałę, która mówiłaby o „konieczności natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni” i potępiła atak Hamasu z 7 października.
Moskwa oskarżyła Waszyngton o „obłudny spektakl”, który nie wywiera presji na Izrael.
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia powiedział, że projekt rezolucji jest wysoce upolityczniony i zawiera „skuteczne zielone światło” dla Izraela dla rozpoczęcia operacji wojskowej w mieście Rafah na dalekim południu Strefy Gazy, gdzie ponad Mieszka tu 1,5 miliona Palestyńczyków.
Nebenzia stwierdziła, że w tekście rezolucji nie ma wezwania do zawieszenia broni i oskarżyła amerykańskie przywódcy o „celowe wprowadzanie społeczności międzynarodowej w błąd”.
Żadnego „żądania” zawieszenia broni
Chociaż Stany Zjednoczone promowały to rozwiązanie jako wzywające do zawieszenia broni, krytycy zwrócili uwagę, że projekt ten nie nawoływał do zakończenia wojny.
Propozycja potwierdza „konieczność” „natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni w celu ochrony ludności cywilnej ze wszystkich stron” i różni się od poprzednich projektów rezolucji, którym sprzeciwiał się Waszyngton, a które wzywały do bezwarunkowego zawieszenia broni.
Amerykański projekt rezolucji łączy także zawieszenie broni z toczącymi się rozmowami mającymi na celu osiągnięcie porozumienia o rozejmie prowadzącego do uwolnienia izraelskich więźniów w Gazie.
„Mówi, że zawieszenie broni jest ważne. Nie wydaje się, żeby tego żądała” – powiedział na początku tygodnia korespondent dyplomatyczny Al Jazeery James Baez, który otrzymał kopię projektu rezolucji.
Dodał: „To także bezpośrednio łączy to zawieszenie broni z uwolnieniem pozostałych więźniów przetrzymywanych przez Hamas i inne grupy w Gazie”.
Po piątkowym głosowaniu ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield stwierdziła, że Rosja przedłożyła politykę nad postęp, używając swojego weta, i dodała, że Rosja i Chiny nie robią nic pożytecznego, aby promować pokój.
Alternatywne projekty uchwał
Stany Zjednoczone, najbliższy sojusznik Izraela, wykorzystały swoje prawo weta wobec trzech uchwał wzywających do zawieszenia broni, z których ostatnia była decyzją popieraną przez Arabów, popieraną przez 13 członków Rady Bezpieczeństwa, przy czym jeden członek wstrzymał się od głosu 20 lutego.
Poprzedniego dnia Stany Zjednoczone rozesłały konkurencyjną uchwałę, która uległa poważnym zmianom w trakcie negocjacji przed piątkowym głosowaniem.
Pierwotnie miał wspierać tymczasowe zawieszenie broni powiązane z uwolnieniem wszystkich zakładników, wcześniejszy projekt wspierałby międzynarodowe wysiłki w zakresie zawieszenia broni w ramach umowy w sprawie zakładników.
Ambasador Algierii przy ONZ Ammar Benjamea powiedział w piątek, że gdyby Rada wydała decyzję w lutym, można by uratować tysiące niewinnych istnień. Od początku wojny w październiku ubiegłego roku zginęło ponad 32 000 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci.
Benjemaa powiedział, że liczby te przedstawiają życia „i nadzieje, które zostały zniszczone”, dodając, że tekst amerykański nie wskazywał odpowiedzialności Izraela za ich śmierć.
Tymczasem 10 wybranych członków Rady Bezpieczeństwa przygotowuje własną rezolucję, żądając, aby wszystkie strony przestrzegały natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni podczas świętego miesiąca Ramadan, który rozpoczął się 10 marca, co doprowadzi do trwałego i trwałego zawieszenia broni.
Domaga się także „natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników” i podkreśla pilną potrzebę ochrony ludności cywilnej i dostarczenia pomocy humanitarnej w całej Strefie Gazy.
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że Francja będzie również pracować nad wydaniem nowej rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zawieszenia broni w Gazie.
Macron powiedział na zakończenie swojego przemówienia: „Po wecie zastosowanym kilka minut temu przez Rosję i Chiny, wznowimy prace w oparciu o francuski projekt rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa i będziemy współpracować z naszymi amerykańskimi, europejskimi i arabskimi partnerów w celu osiągnięcia porozumienia”. Podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej w Brukseli.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.