Ukraina: Atak na Kijów był „środkowym palcem” Putina dla Organizacji Narodów Zjednoczonych

Kijów, Ukraina (AFP) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Rosja została oskarżona o próbę upokorzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych przez wystrzelenie rakiet w kierunku Kijowa podczas wizyty w mieście sekretarza generalnego ONZ, w śmiertelnym ataku, który zburzył tygodnie względnego spokoju w stolicy.

Tymczasem siły ukraińskie walczyły o odparcie rosyjskich prób nacierania na południe i wschód, poinformował Zełenski. Wysiłki wspierane przez ONZ nadal zapewniały bezpieczne przejście dla ludzi uwięzionych w gruzach Mariupola. Kilka poprzednich prób ewakuacji ludności cywilnej zakończyło się niepowodzeniem.

W czwartek Rosja zbombardowała cele na Ukrainie, uderzając w wieżowiec i kolejny w Kijowie, kiedy życie wydawało się zbliżać do normy. Finansowana przez USA stacja radiowa Radio Wolna Europa/Radio Wolność poinformowała, że ​​zginął jeden z jej dziennikarzy.

Osobno zginął były żołnierz piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych Podczas walki u boku sił ukraińskich krewni powiedzieli o pierwszej znanej śmierci Amerykanina podczas wojny. Stany Zjednoczone nie potwierdziły wiadomości. Co najmniej dwóch innych cudzoziemców walczących po stronie ukraińskiej również zginęło, jeden z Wielkiej Brytanii i jeden z Danii.

W wyraźnym nawiązaniu do ataku w Kijowie, rosyjskie wojsko powiedziało, że zniszczyło „budynki produkcyjne” w Artem Defence Plant.

Bombardowanie nastąpiło zaledwie godzinę po konferencji prasowej Zełenskiego z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, który zwiedził niektóre zniszczenia w Kijowie i okolicach i potępił ataki na ludność cywilną.

„To wiele mówi o prawdziwym stosunku Rosji do globalnych instytucji oraz o próbach poniżenia Organizacji Narodów Zjednoczonych przez rosyjskie władze i wszystkiego, za czym opowiada się ta organizacja” – powiedział pod koniec czwartku Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu do narodu. „Dlatego w zamian wymaga to silnej odpowiedzi”.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że atak był sposobem, w jaki prezydent Rosji Władimir Putin podał Guterresowi „środkowy palec”.

Strajki były najśmielszym rosyjskim atakiem na stolicę od czasu wycofania się sił rosyjskich kilka tygodni temu po nieudanej próbie zajęcia miasta. Rosja naciska teraz na Donbas, wschodni region przemysłowy kraju, który według Kremla jest jej głównym celem.

miniatura wideo na youtube

Wołodymyr Fesenko, ukraiński politolog i szef kijowskiego think tanku Penta Center, powiedział, że atak w Kijowie zawierał przesłanie: „Rosja wysyła jasny sygnał, że zamierza kontynuować wojnę pomimo presji międzynarodowej”.

READ  Pekin waha się od złości z powodu nierozprzestrzeniania koronawirusa do radzenia sobie z infekcją

Uzyskanie pełnego obrazu bitwy toczącej się na wschodzie było trudne, ponieważ naloty i ostrzał artyleryjski sprawiły, że ruch dziennikarzy był zbyt niebezpieczny. Zarówno Ukraina, jak i wspierani przez Moskwę rebelianci walczący na wschodzie również ściśle ograniczyli doniesienia ze strefy walk.

Ale jak dotąd siły rosyjskie i separatystyczne osiągnęły jedynie niewielkie zyski, a brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że te zdobycze przyniosły wielką cenę siłom Kremla.

Jednym z celów wizyty Guterresa było zabezpieczenie ewakuacji ludzi ze zdewastowanego południowego portu Mariupol, w tym z rozbitej huty, gdzie w ostatniej dużej twierdzy ruchu oporu ukryło się około 2000 ukraińskich strzelców i 1000 cywilów.

Huta stali z czasów sowieckich zawiera rozległą sieć podziemnych bunkrów zdolnych wytrzymać naloty. Ale sytuacja stała się bardziej niebezpieczna po tym, jak Rosjanie zrzucili „rakiety niszczące bunkry” i inne bomby.

„Mieszkańcy, którym udało się opuścić Mariupol, mówią, że to piekło, ale kiedy wychodzą z tego zamku, mówią, że jest gorzej” – powiedział burmistrz Mariupola Vadim Boychenko. „Błagają o zbawienie”, powiedział, dodając: „Tam, to nie jest kwestia dni, to kwestia godzin”.

Uważa się, że w mieście uwięzionych jest około 100 000 ludzi, którzy mają niewiele wody, żywności, ogrzewania i elektryczności. Ukraina obarczyła winą niepowodzenie poprzednich prób ewakuacji dalsze rosyjskie bombardowania.

„Mamy nadzieję, że we wrogu pojawi się lekki ludzki kontakt” – powiedział tym razem Boychenko.

Gubernator regionu poinformował, że rosyjskie rakiety uderzyły w piątek w dwa miasta w obwodzie dniepropietrowskim w środkowej Ukrainie. Nie było natychmiastowych doniesień o obrażeniach lub uszkodzeniach.

Syreny, ostrzał artyleryjski i wybuchy słychać od Kramatorska do Słowiańska, dwóch miast oddalonych od siebie o około 18 kilometrów (11 mil) w Donbasie. Smugi dymu unosiły się z regionu słoweńskiego i sąsiednich miast. Co najmniej jedna osoba została ranna podczas bombardowania.

READ  Ukraina zrywa stosunki z Iranem w związku z zaopatrywaniem Rosji w „złe” drony

Gubernator rosyjskiego obwodu kurskiego powiedział, że posterunek graniczny został trafiony przez moździerze z Ukrainy, a rosyjskie siły graniczne odpowiedziały ogniem. Powiedział, że po stronie rosyjskiej nie było ofiar.

Jego matka, Rebecca Cabrera, powiedziała CNN, że były amerykański marine Willie Joseph Kansel, lat 22, zginął w poniedziałek podczas pracy dla wojskowej firmy kontraktowej, która wysłała go na Ukrainę.

„Chciał jechać, ponieważ wierzył w to, o co walczy Ukraina, i chciał być jej częścią, żeby to tam powstrzymać, żeby tu nie przyjechał, a może nasi amerykańscy żołnierze by tego nie zrobili” – powiedziała .

Korpus piechoty morskiej powiedział, że anulowanie odbyło się cztery lata, ale został zwolniony za złe zachowanie i skazany na pięć miesięcy więzienia za złamanie rozkazów. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących naruszenia.

Po czwartkowym ataku rakietowym w Kijowie Radio Wolna Europa / Radio Wolność poinformowało, że pod gruzami znaleziono ciało dziennikarki Very Herrich, która mieszka w jednym z budynków. Według służb ratunkowych dziesięć osób zostało rannych, z których co najmniej jedna straciła nogę.

Jimmy Fly, prezes Radia Wolna Europa, powiedział, że organizacja była „zszokowana i oburzona bezsensowną naturą jej śmierci w domu, w kraju i mieście, które kochała”.

Kijów był w ostatnich tygodniach stosunkowo nietknięty, kawiarnie i inne firmy zaczęły ponownie otwierać się, a coraz więcej osób przebywało na zewnątrz, ciesząc się wiosenną pogodą.

Ogromne koszty ludzkie wojny, która wyrzuciła z domów ponad 11 milionów Ukraińców, wciąż rosną.

W Lyman, mieście w Donbasie, w tym tygodniu na dom Tatiany Matsegury spadł deszcz pocisków. Igor, 14-letni wnuk Matsegury, został uznany za zmarłego po tym, jak ratownicy zabrali go do szpitala. Jej córka była w ciężkim stanie, a jej zięć również został zabity.

„Babciu, czy będę żył?” Zapytał ją, kiedy byli na dole, powiedział Igor, czekając na pomoc. „Powiedziałem, że przeżyje. Ale spójrz, co się stało: zdradziłem go”.

READ  Konserwatywny wyścig przywódców: kto mógłby zastąpić Borisa Johnsona na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii?

Tymczasem międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję w związku z inwazją wywierają presję na kraj. Rosyjski Bank Centralny powiedział, że rosyjska gospodarka ma skurczyć się w tym roku nawet o 10%, a perspektywy są „bardzo niepewne”.

___

Ta historia została zaktualizowana, aby poprawić, że czwartkowy atak na Kijów był najodważniejszym atakiem od czasu wycofania się Moskwy, niekoniecznie pierwszym, a także poprawić pisownię nazwiska kobiety, która straciła wnuka Matsegory.

___

Przyczynili się do tego reporterzy Associated Press John Gambrel i Juras Karmanau ze Lwowa, Mścisław Czernow w Charkowie, Jesica Fisch w Słoweńsku oraz pracownicy AP na całym świecie.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *