– Tylko wejście. Brak wyjścia: „Pekin widzi więcej zamknięć rządowych, ponieważ gniew narasta w Szanghaju”

  • Pekin zamyka więcej siłowni, centrów handlowych i teatrów, aby kontrolować erupcję
  • Firmy kurierskie pracują w dodatkowych godzinach, aby dostarczyć do mieszkańców
  • „Wirus wpływa na gospodarkę” – urzędnik ds. zdrowia

PEKIN / SZANGHAJ, 29 kwietnia (Reuters) – Stolica Chin, Pekin, zamknęła w piątek więcej firm i kompleksów mieszkalnych, ponieważ władze zaostrzyły ograniczenia dotyczące kontaktów w celu kontrolowania erupcji COVID-19, podczas gdy wzrosło niezadowolenie z miesięcznego lokautu w Szanghaju.

Według świadka Reutera i mieszkańców, ludzie w centrum finansowym protestowali przeciwko lokaucie i trudnościom w zorganizowaniu wieczornego pukania w garnki i patelnie.

Udostępniony w mediach społecznościowych film, który nie mógł od razu zweryfikować jego autentyczności, pokazuje kobietę ostrzegającą ludzi przez głośny heiler, mówiąc, że do takich gestów zachęcają „obcy”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rząd Szanghaju nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

W Pekinie władze ścigają się z czasem w celu wykrycia spraw rządowych i odizolowania osób wokół nich.

Znak na zewnątrz kompleksu mieszkalnego głosi „Tylko wejście. Brak wyjścia”.

Polak Jonah Sklarska, lat 51, został wysłany w bliskim kontakcie z odizolowanym hotelem, ale odmówił dzielenia pokoju z jedną sypialnią z sąsiadem.

Została odesłana do domu, gdzie funkcjonariusze zainstalowali alarm przy drzwiach wejściowych. Potem została zaproszona z powrotem do hotelu i teraz ma swój własny pokój.

„Nic tu nie rozumiem” – powiedział przez telefon konsultant języka angielskiego.

Na regularnej konferencji prasowej w piątek chińscy urzędnicy ds. zdrowia nie odpowiedzieli na pytania o to, czy Pekin zostanie zamknięty, ani w jakich okolicznościach może wywołać takie działania.

Dzielnica Chaong, która przechodzi w tym tygodniu masowe testy, rozpoczęła w piątek trzy rundy badań przesiewowych wśród 3,5 miliona mieszkańców. W większości pozostałych okręgów na sobotę zaplanowano test trzeciej rundy.

READ  Gubernator Florydy podpisał ustawę ograniczającą nauczanie osób LGBTQ w szkołach

Wiele mieszkań zostało zamkniętych, uniemożliwiając mieszkańcom wyjazd, a niektóre spa, salony KTV, siłownie, kina i biblioteki oraz co najmniej dwa centra handlowe zostały zamknięte w piątek.

Soyong, który ma najwięcej przypadków w Pekinie, ogłosił, że zagrożone są kolejne dzielnice.

Ci, którzy niedawno odwiedzili takie miejsca, otrzymywali SMS-y z prośbą o pozostanie do czasu pojawienia się wyników testu.

„Witajcie obywatele! Niedawno odwiedziliście sklep Beef Noodles & Fried Chicken w społeczności Guangxi Li” – czytamy w tekście. „Proszę natychmiast zgłosić się do swojego lokalu lub hotelu, być na bieżąco i czekać na ogłoszenie Testu Kwasu Nukleinowego.”

„Jeśli naruszysz powyższe wymagania i spowodujesz rozprzestrzenianie się infekcji, musisz przyjąć odpowiedzialność prawną”.

Firmy takie jak witryna e-commerce JD.com starają się dobrze zaspokoić potrzeby mieszkańców.

32-letni Ming Tong, szef jednego z jego centrów logistycznych na obrzeżach Pekinu, powiedział, że dostawy wzrosły o 65% od czasu złożenia pierwszego pozwu 22 kwietnia, a 80% paczek dotyczyło żywności.

„Próba dostarczenia przesyłek na czas i wielogodzinna praca wywierają dużą presję na naszych kurierach” – powiedział.

W Pekinie 28 kwietnia zgłoszono 49 przypadków, w porównaniu do 50 poprzedniego dnia, z dala od Szanghaju.

Święto Pracy od 30 kwietnia do 4 maja to jeden z najbardziej ruchliwych sezonów turystycznych w Chinach, a branża turystyczna ponosi straty. Czytaj więcej

Firmy ponownie otwierające fabryki w Szanghaju rezerwują pokoje hotelowe dla pracowników i przekształcają puste warsztaty w miejsca izolacji, ponieważ władze nalegają na wznowienie pracy zgodnie z ograniczeniami rządowymi.

Po wejściu do systemu „zamkniętej pętli” fabryki nie jest jasne, kiedy pracownicy mogą wyjść. Czytaj więcej

Wielu obcokrajowców chce opuścić najbardziej kosmopolityczne miasto Chin. Czytaj więcej

Główny organ decyzyjny rządzącej Partii Komunistycznej powiedział w piątek, że Chiny zwiększą wsparcie polityczne dla gospodarki w odpowiedzi na rządowe i inne problemy. (.CSI 300), (.SSEC) Od ostatniego dwuletniego minimum. Czytaj więcej

READ  Wiadomości Trumpa dzisiaj: Aides ujawniają możliwą datę ogłoszenia kampanii prezydenckiej w 2024 r.

Chińscy urzędnicy twierdzą, że brak zatoki jest niezbędny, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich.

„Musimy zdać sobie sprawę, że wirus wpływa na gospodarkę” – powiedział Liang Vannian, przewodniczący komitetu odpowiedzi na COVID Narodowej Rady Zdrowia.

„Wojna z epidemią COVID jest wojną, antywojenną, wojną ludową” – powiedział Liang.

Władze w Szanghaju twierdzą, że ostatnio coraz więcej osób stopniowo pozwalało opuścić swoje domy. Ponad 12 milionów ludzi, prawie połowa populacji, należy teraz do tej kategorii. Czytaj więcej

Jednak wielu nie może opuścić swoich lokali, a niektóre sklepy i inne miejsca są zamknięte. Jednemu z 52 000 policjantów zmobilizowanych do Lockdowns często każe się wracać do domu.

Wielu mieszkańców skarżyło się policji, że nie są elastyczni, co czasami nie uwzględnia nagłych wypadków zdrowotnych lub innych okoliczności osobistych.

„Nadal jest wiele niedociągnięć w naszej pracy”, powiedział dziennikarzom Shu Qing, przewodniczący miejskiego biura bezpieczeństwa publicznego.

„Niektórzy strażnicy osobiści nie zwracają uwagi na style lub metody podczas egzekwowania prawa, ani nie są emocjonalne ani mechaniczne”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Martina Quinna Pollarda, Eduardo Baptisty, Davida Stanwaya, Brendy Coe, Tony’ego Monroe, Roxanne Liu, Albie Zhanga, Wang Yifana oraz Biura w Pekinie i Szanghaju; Napisane przez Mariusa Zaharię; Edycja Święta Lincolna.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *