Australijska Victoria wycofuje się z Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2026 roku ze względu na koszty

MELBOURNE (Reuters) – Australijski stan Wiktoria nie będzie gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów 2026 z powodu przewidywanego przekroczenia kosztów, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość czteroletniej imprezy sportowej.

Wiktoriański premier Dan Andrews powiedział, że koszt igrzysk, które miały się odbyć w czterech regionalnych centrach, może wzrosnąć do ponad 7 miliardów dolarów australijskich (4,8 miliarda dolarów) z 2,6 miliarda dolarów zaplanowanych w budżecie, jeśli się odbędą.

„Szczerze mówiąc, od 6 do 7 miliardów dolarów australijskich za 12-dniowe wydarzenie sportowe, po prostu tego nie robimy” – powiedział Andrews na konferencji prasowej.

„Nie zamierzam wyciągać pieniędzy ze szpitali i szkół, aby sfinansować wydarzenie, które kosztowałoby trzykrotnie więcej niż szacowano i przewidziano w budżecie na zeszły rok”.

Andrews powiedział, że Victoria poinformowała już Światową Federację Igrzysk Wspólnoty Narodów (CGF), ale koszt zerwania umowy z 2026 r. nie został jeszcze ustalony.

Związek Piłki Nożnej Wspólnoty Narodów nie miał natychmiastowego komentarza, ale lokalny organ Igrzysk Wspólnoty Narodów Australii (CGA) powiedział, że wycofanie się było „bardzo rozczarowujące”.

„To całkowite rozczarowanie dla sportowców, pełnych pasji społeczności gospodarzy, Australijskich Pierwszych Narodów, którzy byli w sercu igrzysk, oraz milionów fanów, którzy przyjęliby szósty domowy mecz Australii” – powiedział Craig Phillips, dyrektor generalny CGA. Konferencja prasowa. zezwolenie.

„Podane koszty są naszym zdaniem rażąco zawyżone.”

Wydarzenie sportowe dla większości byłych kolonii brytyjskich walczyło o utrzymanie aktualności, a pięć z ostatnich sześciu edycji odbywało się w Australii lub Wielkiej Brytanii.

Angielskie miasto Birmingham włączyło się do organizacji igrzysk w 2022 roku po tym, jak RPA została jej pozbawiona w 2017 roku z powodu braku postępów w przygotowaniach.

Chociaż Australia niedawno gościła Igrzyska w 2018 roku na Gold Coast, Victoria podniosła rękę na rok 2026 w zeszłym roku, kiedy żaden inny kraj nie wykazał zainteresowania.

READ  23:00 w Kijowie. Oto najnowsze wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę

Chłodzący entuzjazm

Igrzyska Wspólnoty Narodów – ceremonia zamknięcia – Alexander Stadium, Birmingham, Wielka Brytania – 8 sierpnia 2022 r. Vanessa Amorosi prezentuje podczas ceremonii zamknięcia REUTERS/John Sibley/File Photo

Wiktoriańscy urzędnicy mówili o odziedziczonych korzyściach z nowej infrastruktury w regionalnych centrach Geelong, Ballarat, Bendigo i Gippsland oraz o wzroście gospodarczym o ponad 3 miliardy dolarów australijskich.

Andrews powiedział, że zamiast tego rząd wyda ponad 2 miliardy dolarów australijskich na „pakiet regionalny”, który obejmowałby budowę wszystkich stałych obiektów sportowych przeznaczonych na igrzyska, a także 1 miliard dolarów australijskich na mieszkania socjalne i niedrogie.

Mówiąc o Igrzyskach 2026 jako „zastępstwie” organizacji Igrzysk Olimpijskich w Brisbane w 2032 roku, Australijski Komitet Olimpijski powiedział, że było to „wielkie rozczarowanie” dla sportowców.

Komitet Olimpijski Nowej Zelandii powiedział, że jest to „w trosce” o sportowców, którzy zaplanowali igrzyska tak blisko swojego kraju.

Australia, naród odnoszący największe sukcesy w igrzyskach, była gospodarzem pięciu z poprzednich 22 edycji.

Brak entuzjazmu ze strony jednego z najbardziej zagorzałych fanów gier źle wróży ich przyszłości.

John Coates, wiceprezydent MKOl i były przewodniczący Komitetu Olimpijskiego, powiedział, że największy stan w kraju, Nowa Południowa Walia, może i powinien wziąć udział w igrzyskach.

Stolica stanu Nowa Południowa Walia, Sydney, była gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku.

Jednak premier Nowej Południowej Walii, Chris Minns, powiedział, że jego rząd odrzuci wszelkie podejście ze względu na presję budżetową.

Wykluczono również stany Australii Południowej i Australii Zachodniej.

Koszt gier i ich mgliste korzyści zawsze budziły wątpliwości, a nawet fandom przyznał, że aby przetrwać, musi zmniejszyć rozmiar.

Oferta kanadyjskiego miasta Hamilton na organizację igrzysk w 2030 r. w lutym upadła po tym, jak nie udało się uzyskać wsparcia rządu. Czytaj więcej

(1 USD = 1,4671 dolarów australijskich)

Reportaż Iana Ransome’a; Montaż autorstwa Christiana Schmollingera, Stephena Coatesa i Petera Rutherforda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *