Czysty wizerunek Singapuru odniósł ogromny sukces, gdy skandale wstrząsnęły rządem

  • Skandale polityczne są w Singapurze rzadkością. To miasto-państwo od dawna promuje swój czysty rząd i nieprzekupny wizerunek, aby umocnić swoją pozycję wiodącego centrum finansowego w Azji i przyciągać zagranicznych inwestorów.
  • Ale południowo-wschodni kraj jest teraz uwikłany w serię głośnych incydentów, które nękają jego elitę polityczną.
  • Eugene Tan, profesor nadzwyczajny prawa na Singapore Management University, powiedział CNBC, że jest to „najpoważniejszy kryzys”, przed którym stoi Singapur, ponieważ „wydarzenia wywołały i mogą jeszcze bardziej osłabić zaufanie opinii publicznej” do rządu.

SINGAPUR — 11 września: premier i sekretarz generalny Partii Akcji Ludowej (PAP), Lee Hsien Loong (z lewej) i dr Koh Poh Kon (z prawej) świętują zdobycie miejsca w reprezentacji grupy Ang Mo Kio (GRC) Okręg wyborczy w dniu 11 września 2015 r. w Singapurze.

Al-Suhaimi Abdullah | Wiadomości Getty Images | Obrazy Getty’ego

SINGAPUR – Skandale polityczne są w Singapurze rzadkością. To miasto-państwo od dawna promuje swój czysty rząd i nieprzekupny wizerunek, aby umocnić swoją pozycję wiodącego centrum finansowego w Azji i przyciągać zagranicznych inwestorów.

Ale kraj Azji Południowo-Wschodniej jest teraz uwikłany w serię głośnych incydentów, które nękają jego elitę polityczną.

Eugene Tan, profesor nadzwyczajny prawa na Singapore Management University, powiedział CNBC, że jest to „najpoważniejszy kryzys”, w obliczu którego stoi Singapur, ponieważ ostatnie wydarzenia „mają i mogą jeszcze bardziej osłabić zaufanie publiczne” do rządu.

„Partia rządząca wydaje się teraz słaba, jak to się nie zdarzyło w niedawnej pamięci” – dodał. „Teraz musi się wspiąć na górę. To, jak wyzdrowieje, będzie bardzo ważne”.

To dotkliwe ciosy dla reputacji rządu PAP, który od dawna szczyci się rządzeniem uczciwym, uczciwym i rzetelnym.

Eugeniusz Tan

Profesor nadzwyczajny prawa, Uniwersytet Zarządzania w Singapurze

W ostatecznym rozrachunku kryzys polityczny pogłębił się po nagłych dymisjach dwóch posłów, w tym marszałka Sejmu.R romans w tym tygodniu. Obaj są członkami rządzącej Partii Akcji Ludowej, która rządzi Singapurem od 1959 roku.

Ujawnienie to nastąpiło zaledwie kilka dni po tym, jak władze poinformowały, że minister gabinetu S. Eswaran i biznesmen z Singapuru są uwikłani w głośne śledztwo w sprawie korupcji prowadzone przez agencję zajmującą się zwalczaniem korupcji.

READ  Putin Ali Jewgienij Prigozhin zwraca się przeciwko rosyjskim urzędnikom w fali ciosów w plecy

SMU’sTan powiedział: „To są poważne ciosy dla reputacji rządu PAP, który od dawna szczyci się rządzeniem w sposób uczciwy, uczciwy i uczciwy. Z kolei ucierpiała również reputacja i prestiż Singapuru”.

Tan Ern Ser, profesor socjologii na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze, zauważył, że łańcuch wydarzeń „nadchodzących w krótkich odstępach czasu wpływa na wizerunek partii rządzącej”.

Jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę, że „ekstremalna higiena jest jednym z fundamentów marki PAP” – dodał.

W poniedziałek premier Singapuru Lee Hsien Loong powiedział, że zdecydował się wybrać obecnego przewodniczącego parlamentu Singapuru Tan Chuan Jin „powinien był odejść”.

Decyzja zapadła po tym, jak otrzymał informację, że Tan i inny poseł PAP, Cheng Lihui, kontynuowali „niewłaściwy związek”, nawet po tym, jak premier poradził im, aby zakończyli związek w lutym.

W Singapurze politycy są traktowani według znacznie wyższych standardów, ponieważ „cały fundament legitymacji politycznej” partii rządzącej został zbudowany na „czystych i nieskorumpowanych rządach”, powiedział Tan z SMU w „Squawk Box Asia” CNBC.

Dodał, że to, co teraz robi rząd, jest krytyczne.

„Powinno to wykraczać poza kontrolę szkód, aby odnowić, a nawet oczyścić system z braków, martwych punktów i słabości” – powiedział Tan. „To najpewniejszy sposób na uniknięcie zaniku zaufania”.

Kancelaria Premiera nie odpowiedziała na prośbę CNBC o komentarz.

W zeszłym tygodniu byli to minister transportu Singapuru S Eswaran i wybitny biznesmen Ong Bing Seng Aresztowany przed zwolnieniem za kaucją w najpoważniejszym śledztwie w sprawie korupcji, jakie kraj widział od prawie czterech dekad.

Teraz obaj mężczyźni Pomoc w śledztwieBiuro Śledcze ujawniło praktyki korupcyjne w Singapurze.

Singapurscy urzędnicy rządowi Jest jednym z najlepiej opłacanych na świecie, ponieważ kraj stara się zniechęcić do korupcji i przyciągnąć największe talenty. Według ministerstwa ministrowie zarabiają około 1,1 miliona dolarów singapurskich (822 000 dolarów) rocznie Witryna Wydziału Usług Publicznych.

READ  Hiszpański premier Sanchez proponuje porzucić krawat w celu oszczędzania energii

Felix Tan, asystent wykładowcy na Nanyang Technological University w Singapurze, powiedział, że rozgrywający się polityczny „dramat” jest „prawdziwą niespodzianką, być może szokiem” dla Singapurczyków.

Wysokie standardy osobistej przyzwoitości i zachowania, wraz z zachowaniem czystości i nieskazitelności, to główne powody, dla których Singapurczycy ufają i szanują PAP.

Lee Hsien Loong

premier Singapuru

Singapurczycy, nieprzyzwyczajeni do politycznych skandali, zwrócili się ku memom, by wyrazić siebie. Dyskusje i komentarze w mediach społecznościowych w lokalnych mediach dotyczyły również implikacji dla kraju.

Tan z NTU powiedział, że chociaż ostatnia fala incydentów nie „przedstawia awarii systemu”, to z pewnością służy jako „test dla rządu”, aby ponownie zbadał swoje wysokie standardy.

Kiedy podobne skandale przytrafią się opozycji, wykładowca powiedział: „Partia Akcji Ludowej weźmie górę moralną i będzie nalegać, aby opozycja postąpiła słusznie”.

„Jednakże te przypadki pokazały, że PAP robi dokładnie to samo, czego odradzała innym” – powiedział, dodając, że rząd powinien być „bardziej przejrzysty” w swoich kontaktach z ludźmi.

Skandal korupcyjny nastąpił po publicznej kontroli dwóch innych ministrów, którzy wynajmowali państwowe domki na własny użytek. Pojawiły się pytania, czy płacą za nieruchomości poniżej cen rynkowych.

w czerwcu, przegląd rządu W tej sprawie nie znaleziono żadnych dowodów korupcji ani przestępstwa kryminalnego.

„Myślę, że wiele zależy od tego, jak rząd poradzi sobie z tymi opadami” – powiedział Tan z NUS. „Wierzę, że instytucje państwa są nadal silne, a bariery w procesie reagowania na te wyzwania będą się wzmacniać” – dodał.

Premier Singapuru Lee Hsien Loong (z lewej) podaje rękę zwolennikowi Partii Akcji Ludowej podczas wiecu wyborczego w maju.

Simin Wang | AFP | Obrazy Getty’ego

Premier starał się szybko opanować szkody, podkreślając nietolerancję rządu wobec korupcji w celu uspokojenia społecznych obaw.

„Wysokie standardy przyzwoitości i postępowania osobistego, a także pozostawanie czystymi i nieskorumpowanymi, to podstawowe powody, dla których Singapurczycy ufają i szanują Partię Akcji Ludowej oraz dają nam mandat do tworzenia rządu” Powiedział mi w poniedziałek.

READ  Podróż Schultza została przyćmiona obawami o zależność Niemiec od Chin

Ale Jak przyznał„Żaden system nie może być całkowicie nieomylny”.

Lee dodał: „Czasami sprawy się piętrzą, ale upewniamy się, że zrobimy to dobrze i mam nadzieję, że to naprawię i będziemy w stanie nadać właściwy ton przez długi czas”.

Skutki polityczne pojawiają się w krytycznym momencie dla Singapuru, który przechodzi trudną zmianę przywództwa. Premier chce w niedalekiej przyszłości przekazać władzę kolejnemu pokoleniu przywódców.

„Im dłuższe opóźnienie, tym bardziej wzbudzi wiele obaw, czy liderzy nowej generacji są gotowi” – ​​powiedział Tan z SMU.

W zeznaniu w tym tygodniu Lee powiedział, że nie planuje ogłaszania natychmiastowych wyborów, pomimo wakatów w parlamencie. Singapur przeprowadzi wybory prezydenckie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a wybory parlamentarne zaplanowano dopiero w 2025 r.

„Jesteśmy w drugiej połowie kadencji obecnego rządu, niedawno otworzyliśmy parlament” – powiedział. „Mamy pełny program na ten sezon, pracujemy nad nim i na tym się skupimy”.

Tan z UPA powiedział, że gdyby wybory odbyły się teraz, „negatywny wpływ na wyniki wyborcze PAP byłby znaczący”.

Dodał, że gdy rząd stoi w obliczu presji ze strony „stale rosnącej inflacji”, w tym rosnących obaw o przystępność cenową domów, partia rządząca musi zacisnąć szeregi i „pozostać na dobrej drodze”, aby zapewnić „wiarygodne wyniki”.

Chociaż trudno jest ocenić, czy skandale zaszkodzą partii rządzącej i pozwolą opozycji postawić na swoim, „z pewnością trzeba będzie zapłacić wysoką cenę polityczną”, zauważył Tan z SMU.

„Jakie są koszty polityczne? W tej chwili nie wiemy” – dodał.

Jako minimum może wywołać element podejrzliwości. Tak więc wyborcy mogą być bardziej skłonni do rozważenia tego, co inne partie mają do zaoferowania”.

Dodał, że odbudowanie zaufania ludzi będzie trudne dla rządu. „Odbudowa zaufania jest trudna. Zajmie to również trochę czasu, ale nie ma zbyt wiele czasu do następnych wyborów powszechnych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *