Nieformalna uwaga Bidena skierowana do Putina w ostatnim dniu wyjazdu wywołuje spory szok

Cel nie wydawał się być zbiegiem okoliczności. Biden znajdował się 250 mil dalej, odwiedzając ukraińskich uchodźców na przenikliwym mrozie polskiego Stadionu Narodowego. Usłyszał prośby młodych matek o modlitwę za pozostawionych mężczyzn – mężów, ojców, braci.

„My, ukraińskie matki, jesteśmy gotowi udusić (Putina) własnymi rękami” – powiedziała kobieta, której syn walczył. Biden ułożył małą dziewczynkę w różowym płaszczu i warkoczu i powiedział jej, że chce zabrać ją do domu.

Ostatnie słowa Bidena Huśtanie się w ostatniej chwili w całej Europie Skończyło się na tym, że była najważniejsza i odbiła się szerokim echem, gdy Air Force One odleciał do Waszyngtonu. Zaskoczyli jego doradców, z których wielu godzinami szlifowało scenariusz przemówienia, które Biały Dom uważał za ważny moment prezydentury Bidena. To nie była linia, którą Biden powiedział w tym, co napisali.

Zbierając się za kulisami na zamku, urzędnicy Białego Domu pospiesznie wydali wyjaśnienie – jedno z kilku na tej samej tylko podróży – mówiące, że Biden nie wzywał do zmiany reżimu. Ale zanim Kreml wydał upokarzającą odpowiedź, mówiąc, że władca Rosji „nie zadecyduje Biden”.

Lekceważenie przez administrację USA uwagi Bidena było kontynuowane w niedzielę, gdy amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział o Izraelu: „Myślę, że prezydent, Biały Dom, podkreślił wczoraj wieczorem, że po prostu prezydent Putin nie może być upoważniony do zatrudniania ani angażowania na wojnie.” Ukraina lub ktoś inny.”

Bardzo podkreślono łańcuch wydarzeń, które rozegrały się tutaj w sobotnie popołudnie W Europie panuje bardzo niestabilna atmosfera Wraz z wkroczeniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę w drugi miesiąc. Pokaz agresji Putina Na kresach Ukrainy podążał za doraźną, ale siłą sugestii Bidena, by Rosjanie znaleźli innego przywódcę.
„Poszedł na Stadion Narodowy w Warszawie i spotkał dosłownie setki Ukraińców. Usłyszał ich bohaterskie historie, gdy uciekali z Ukrainy po brutalnej wojnie rosyjskiej na Ukrainie. Na razie myślę, że była to pierwsza ludzka reakcja na NATO Bidena ambasador, Julian Smith, powiedział ambasador Bidena przy NATO, Julian Smith, w niedzielę w programie CNN o stanie Unii „Opowieści, które słyszał tego dnia”.

Zdaniem urzędników, w ciągu ostatniego miesiąca Bidena coraz bardziej ponury był pogląd na Putina, a jego język zintensyfikował się, opisując „czystego zbira”, „morderczego dyktatora”, „przestępcę wojennego” i po wizycie u uchodźców na stadionie , Rzeźnik.”

Jego doradcy powiedzieli, że Biden miał nadzieję, że uniknie zimnej wojny i dynamiki Waszyngton-kontra-Moskwa, która, jak sądził, spodoba się Putinowi. Zamiast tego opuścił Europę w bardziej bezpośredniej sprzeczności z rosyjskim przywódcą niż kiedykolwiek wcześniej.

READ  Na czele znajduje się 6 krajów, w rankingu Indie...

Nie jest jasne, czy taki był jego zamiar. Wyjaśnienie wydane przez Biały Dom było co najmniej trzecim razem podczas podróży Bidena, kiedy urzędnik Białego Domu czuł się zobowiązany do odfiltrowania uwag prezydenta, które same w sobie brzmiały zaskakująco.

Jak komplementował mistrzostwa Ukrainy, „Zobaczysz, kiedy tam będziesz” Biden powiedział siłom amerykańskim – pomimo jego obietnicy, że siły amerykańskie nie wejdą bezpośrednio w konflikt. Po tym rzecznik powiedział, że nic się nie zmieniło: „Prezydent dał jasno do zrozumienia, że ​​nie wyślemy sił amerykańskich na Ukrainę”.

Po tym, jak Biden powiedział, że „zareaguje w naturze” na użycie przez Rosję broni chemicznej na Ukrainie, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapewnił dziennikarzy, że Stany Zjednoczone „nie mają zamiaru używać broni chemicznej w żadnych okolicznościach”.

Biden ma ugruntowany wzorzec mówienia wymykającego się spod kontroli, choć być może nie tak wysokiej stawki. Przedstawiciele Białego Domu powiedzieli przed przemówieniem Bidena, że ​​prezydent ściśle współpracował za kulisami, aby promować współpracę między swoimi odpowiednikami.

„On śpi dużo więcej na tego rodzaju wycieczkach niż na innych, ponieważ po prostu jedzie, jedzie, jakby chciał porozmawiać z następnym liderem; wiesz, weź następną odprawę”, powiedział Sullivan w piątek w środku Bidena. wycieczka. Z Brukseli do Rzeszowa w południowo-wschodniej Polsce, gdzie spotykał amerykańskich żołnierzy.

Biden wraca do Waszyngtonu i odnosi kilka zwycięstw u siebie

Dokładnie miesiąc po tym, jak Rosja najechała Ukrainę, niespodziewana wizyta Bidena w Europie miała pokazać amerykańską determinację w obliczu największego konfliktu od czasów II wojny światowej. Aides powiedział, że po miesiącach rozmów telefonicznych i wideokonferencji z piwnicy Situation Room w Waszyngtonie, Biden chciał przyjechać tutaj, aby spotkać się z przywódcami twarzą w twarz w krytycznym momencie wojny.

Harmonogram szczytów był zaskakujący, co sprawiło, że niektórzy urzędnicy europejscy byli sceptyczni, że cokolwiek może wyniknąć z rozmów bez zwykłego czasu na przygotowania. Niektórzy zachodni urzędnicy obawiali się, że naleganie Bidena na osobiste spotkania było próbą wymuszenia decyzji w niektórych pozostałych kwestiach spornych.

Inni obawiali się, że zamiast cementować jedność wśród sojuszników – co według urzędników było szokiem dla Putina – wizyta zamiast tego odsłoni pozostałe pęknięcia.

Jednak rozpoczęli współpracę ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami, aby zorganizować tak zwane „wyjścia” – które przywódcy mogliby następnie ogłosić, aby zademonstrować, że ich różne okręgi wyborcze mogą załatwić sprawy.

READ  Jedna osoba zginęła w rosyjskich atakach rakietowych na Ukrainę w Kijowie

Nawet gdy Biden udał się w środę do Europy, rozmowy trwały. W Air Force One różni eksperci od polityki prezydenta wchodzili i wychodzili z jego kabiny w przedniej części samolotu, informując go o postępach w realizacji wielu przedmiotów, na które liczył.

Główny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Bidena opisał tę scenę jako „szybką randkę z prezydentem na każdy temat pod słońcem” – choć z większym niebezpieczeństwem niż jakikolwiek inny moment w niedawnej pamięci.

Jak się okazuje, wizyta Bidena w Brukseli przyniosła przełom, W tym zapowiedź wspólnej grupy roboczej Z Europą, żeby to odzwyczaić Zależność od rosyjskiej ropy i gazu. Jednak później Biden przyznał, że nadzwyczajne spotkanie w ostatniej chwili raczej nie skłoni Rosji do złagodzenia rzezi na Ukrainie, przynajmniej w najbliższym czasie.

„Odpowiedź brzmi: nie”, powiedział Biden, zapytany wprost, czy coś, co wydarzyło się w Brukseli, skłoniłoby Putina do zmiany kursu. Zamiast tego, powiedział, „najważniejszą rzeczą dla nas jest pozostanie zjednoczonym” przez nadchodzące miesiące, co, jak powiedział, ostatecznie osłabi zdolność Putina i wolę kontynuacji.

„Musimy pokazać – powód, dla którego prosimy o spotkanie – musimy pozostać w pełni, całkowicie i wszechstronnie zjednoczeni” – powiedział.

Prezydent wprawia Zachód w długą bitwę

Był to najwyraźniejszy znak, że Biden i jego zespół po 30 dniach wojny z Rosją nie wierzą, że krwawy konflikt na Ukrainie dobiega końca.

„Ta bitwa nie zostanie wygrana w ciągu dni ani miesięcy”, powiedział Biden podczas sobotniego popołudniowego przemówienia. „Musimy wzmocnić się na długą bitwę przed nami”.

Nawet żądanie Rosji w sobotę, by zawęzić zakres swoich celów wojskowych, spotkało się ze sceptycyzmem ze strony urzędników amerykańskich, którzy powiedzieli, że zamiast tego przyjrzą się temu, co Putin robi ze swoimi siłami w kraju, zanim dokonają oceny.

Jednym z celów Bidena podczas wizyty w Europie było wprowadzenie ludzkiego wymiaru do procesu decyzyjnego poprzez spotkanie z uchodźcami i tymi, którzy im pomagają, a także z amerykańskimi żołnierzami, których rozmieścił na wschodnim krańcu NATO, aby działać jako środek odstraszający Putina. .

Biden powiedział, że ma nadzieję, że zobaczy więcej i chętnie odwiedzi samą Ukrainę, aby dać świadectwo jej cierpienia. Jako senator i wiceprezydent Biden był częstym gościem w amerykańskich strefach wojennych, o czym wspominał, gdy spotykał się z oddziałami stacjonującymi 60 mil od granicy z Ukrainą.

READ  Artykuł 23: Hongkong uchwala drugą ustawę o bezpieczeństwie narodowym, ściślej łączącą miasto z Chinami kontynentalnymi

„Byłem i wychodziłem z Iraku i Afganistanu około 40 razy”, wspomina.

Jednak doradcy Bidena nie myśleli poważnie o przekroczeniu granicy na Ukrainę. W przeciwieństwie do przystanków w Iraku czy Afganistanie, gdzie amerykańskie bazy i personel mogą pomóc zabezpieczyć przestrzeń powietrzną, Ukraina nie jest amerykańską strefą wojenną – fakt, który pod względem logistycznym i filozoficznym unosi się nad podróżą Bidena, gdy pracuje nad zdefiniowaniem następnej fazy konfliktu.

Dla Ukraińców obserwujących ze stolicy Kijowa szczyty z tego tygodnia były frustrująco rozczarowujące. Przywódcy NATO pozostają zdecydowanie przeciwni wezwaniom do wprowadzenia strefy zakazu lotów ze strony prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który nie zadał sobie trudu, by pytać ponownie podczas hipotetycznych wystąpień na środowym szczycie NATO. Zamiast tego zaznaczył po prostu, że nigdy nie otrzymał jasnej odpowiedzi na swoją prośbę.

„Jesteśmy bardzo rozczarowani i szczerze. Oczekujemy więcej odwagi. Spodziewamy się odważnych decyzji. Koalicja podjęła decyzje tak, jakby nie było wojny” – powiedział na żywo Andriej Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy. wywiad. Z Radą Atlantycką w piątek.

Nawet przyrzeczenie Bidena, że ​​w środę zareaguje proporcjonalnie w przypadku użycia przez Putina broni chemicznej na Ukrainie, zostało przyjęte jako zimne pocieszenie przez niektórych ukraińskich urzędników.

„Słyszeliśmy, że jest OK umrzeć od pocisków, umrzeć od pocisków, i że moi ludzie mogą umrzeć z głodu w okupowanych miastach. Ale jeśli i kiedy zostanie użyta broń chemiczna, nastąpi ”, powiedział Kira Roddick, członek Rady Najwyższej, w wywiadzie przeprowadzonym przez Halę Gorani w CNN, zmiana była bardzo bolesna i bardzo przygnębiająca.

„Jeśli cały świat tak bardzo boi się Putina, dlaczego Biden miałby mówić, że zmienilibyśmy zdanie, gdyby doszło do ataku chemicznego? Czy rozumiesz, jak ostry to dźwięk?” – zapytał Roddick.

Inni w regionie – przynajmniej ci, którzy wchodzą w skład Sojuszu Zbiorowej Obrony NATO – poczuli się pewniej.

Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział Bidenowi podczas ich spotkania: „Wiemy, co oznacza rosyjski imperializm, wiemy, co to znaczy atakować rosyjskie siły zbrojne, bo ucierpieli na tym nasi pradziadkowie i prapradziadkowie; czasami nasi ojcowie doświadczyli to.” Piątek.

Powiedział więc: „Dziękuję za przybycie”. „A przede wszystkim dziękuję za wspaniałe przywództwo”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkową reakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *