Arvind Kejriwal: Aresztowanie jako korupcja demokracji w indyjskiej opozycji

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Premier Kejriwal został w czwartek aresztowany w związku z polityką związaną ze sprzedażą alkoholu w Delhi

Przywódcy indyjskiej opozycji ze wszystkich partii politycznych zdecydowanie potępili aresztowanie głównego ministra Delhi Arvinda Kejriwala.

Szef partii Aam Aadmi (AAP) Kejriwal został aresztowany w czwartek w związku z zarzutami o korupcję związaną z polityką miasta dotyczącą sprzedaży alkoholu.

Kejriwal wystąpił już do sądu o zwolnienie za kaucją, twierdząc, że nie popełnił żadnego wykroczenia.

Liderzy opozycji twierdzili, że jego aresztowanie miało podłoże polityczne.

Jednak rządząca partia Bharatiya Janata premiera Narendry Modiego zaprzeczyła tym zarzutom i oświadczyła, że ​​walczy z korupcją.

Zatrzymanie Kejriwala przez Agencję ds. Przestępstw Finansowych na kilka tygodni przed wyborami powszechnymi w Indiach jest ciosem dla opozycji. Partia Aam Aadmi zamierza rzucić wyzwanie BJP w 27-partyjnym Sojuszu All India.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Rahul Gandhi nazwał aresztowanie atakiem na demokratyczne zasady Indii

Odnosząc się do Modiego, Rahul Gandhi z głównej opozycyjnej partii Kongresu w czwartkowy wieczór X napisał wcześniej na Twitterze: „Przerażony dyktator chce stworzyć martwą demokrację”.

„Aresztowania wybranych głównych ministrów stały się powszechne” – napisał Gandhi.

Prezydent Nacjonalistycznej Partii Kongresowej (Sharachandra Pawar) Sarath Pawar powiedział, że aresztowanie Kejriwala pokazało, „w jakim stopniu BJP będzie opowiadać się za władzą”.

Szef partii Samajwadi, Akhilesh Yadav, powiedział, że aresztowanie Kejriwala „urodzi nową rewolucję ludową”.

„BJP wie, że już nie wróci do władzy, z powodu tej obawy myśli o tym, aby w czasie wyborów w jakiś sposób odsunąć od społeczeństwa przywódców opozycji, aresztowanie jest pretekstem” – napisał w X.

Tytuł Zdjęcia,

W czwartkowy wieczór zwolennicy AAP protestowali przeciwko wiecowi Kejriwala

Premier Kerali Pinarai Vijayan powiedziała, że ​​aresztowanie Kejriwala było „częścią poważnego spisku mającego na celu uciszenie wszystkich głosów opozycji przed wyborami powszechnymi”.

Główny minister stanu Tamil Nadu MK Stalin powiedział, że żadnemu przywódcy BJP w Tamil Nadu nie grozi śledztwo ani aresztowanie za ujawnienie nadużycia władzy i degradacji demokracji.

„Nieustanne prześladowania przywódców opozycji przez rząd BJP przerywają desperackie polowanie na czarownice. Ta tyrania podsyca gniew opinii publicznej i demaskuje prawdziwe barwy BJP” – powiedział Stalin.

W ciągu ostatniego roku kilku przywódców opozycji zostało uwięzionych, objętych dochodzeniem lub wszczęto przeciwko nim sprawy przez agencje federalne.

Lider Bharat Rashtra Samithi (PRS) K. Kavita został kilka dni temu aresztowany w tej samej sprawie co pan Kejriwal. Ona zaprzecza zarzutom.

W styczniu były premier Jharkhand i przywódca opozycji Jharkhand Mukti Morcha (JMM) Hemant Soran został aresztowany przez federalną agencję podatkową pod zarzutem prania pieniędzy i zawłaszczania ziemi. Soren odpiera zarzuty.

Sam Gandhi został w zeszłym roku skazany w sprawie karnej o zniesławienie na podstawie skargi złożonej przez członka partii Bharatiya Janata.

Został tymczasowo wykluczony z parlamentu do czasu zawieszenia wyroku dwóch lat więzienia przez Wysoki Trybunał w sierpniu ubiegłego roku.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Lider Jharkhand Mukti Morcha (JMM), Hemant Soran, został aresztowany przez agencję podatkową w styczniu.

W czwartek Partia Kongresowa oskarżyła rząd Modiego o wykorzystywanie urzędu skarbowego do pozbawiania go środków przed wyborami.

Kejriwal jest trzecim przywódcą partii Aam Aadmi aresztowanym w związku z odrzuconą w Delhi sprawą dotyczącą korupcji w polityce alkoholowej.

W zeszłym roku w tej samej sprawie Dyrekcja ds. egzekwowania prawa aresztowała także doradcę Kejriwala Manisha Sisodię i ustawodawcę partii Aam Aadmi Sanjaya Singha.

Od czasu dojścia do władzy w Delhi w 2013 r. partia Aam Aadmi poczyniła znaczne postępy w wyborach stanowych w Pendżabie w 2022 r. i zdobyła w tym samym roku kilka mandatów w rodzinnym stanie Modiego, Gujarat.

Przeczytaj więcej historii z Indii z BBC:

READ  Zdjęcia pokazują niszczycielskie pożary w Europie wraz ze wzrostem temperatury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *