Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdza, że ​​warstwa ozonowa Ziemi powoli się odbudowuje

Na tym sztucznie pokolorowanym zdjęciu z NASA kolory niebieski i fioletowy pokazują dziurę w ochronnej warstwie ozonowej Ziemi nad Antarktydą 5 października 2022 r. Ziemska ochronna warstwa ozonowa powoli, ale zauważalnie odbudowuje się w tempie, które całkowicie naprawiłoby dziurę nad Antarktydą. mówi nowy raport ONZ o 43 latach.

NASA | AP

Ochronna warstwa ozonowa Ziemi jest na dobrej drodze do odnowy w ciągu czterech dekad, ogłosił w poniedziałek panel ekspertów wspieranych przez ONZ, zamykając dziurę ozonową odnotowaną po raz pierwszy w latach 80.

wyniki Ocena naukowaPublikowany co cztery lata, jest zgodny z przełomowym protokołem montrealskim z 1987 r., który zakazał produkcji i konsumpcji chemikaliów niszczących warstwę ozonową planety.

Warstwa ozonowa w górnych warstwach atmosfery chroni Ziemię przed promieniami ultrafioletowymi słońca, które są związane z rakiem skóry, zaćmą, uszkodzeniem układu odpornościowego i zniszczeniem pól uprawnych.

Naukowcy twierdzą, że powrót do zdrowia jest stopniowy i potrwa wiele lat. Jeśli obecna polityka zostanie utrzymana, oczekuje się, że warstwa ozonowa powróci do poziomu z 1980 r. – zanim pojawiła się dziura ozonowa – do 2040 r., a w Arktyce do 2045 r. wróci do normy. normalna. poziom do roku 2066.

Globalny zakaz stosowania chemikaliów zubożających warstwę ozonową od dawna jest uznawany przez naukowców i organizacje ekologiczne za jedno z najważniejszych dotychczasowych osiągnięć środowiskowych i może stanowić precedens dla szerszej regulacji emisji gazów cieplarnianych.

„Działania związane z ozonem stanowią precedens dla działań na rzecz klimatu” — powiedział sekretarz generalny WMO, profesor Petteri Taalas — powiedział w oświadczeniu. „Nasz sukces w stopniowym wycofywaniu chemikaliów niszczących warstwę ozonową pokazuje nam, co można i trzeba zrobić — pilnie — aby odejść od paliw kopalnych, zredukować emisje gazów cieplarnianych, a tym samym ograniczyć ocieplenie”.

Naukowcy stwierdzili, że globalne emisje zakazanej substancji chemicznej chlorofluorowęglowodoru-11 lub CFC-11, który był używany jako czynnik chłodniczy i w piankach izolacyjnych, spadły od 2018 r., po nieoczekiwanym wzroście przez kilka lat. Według raportu duża część nieoczekiwanych emisji CFC-11 pochodziła ze wschodnich Chin.

READ  Irańskie władze aresztują zdobywczynię Oscara aktorkę filmową

W raporcie stwierdzono również, że chemiczny chlor niszczący warstwę ozonową spadł o 11,5% w stratosferze od czasu osiągnięcia szczytu w 1993 r., podczas gdy poziom bromu spadł o 14,5% w stratosferze od czasu osiągnięcia szczytu w 1999 r.

Naukowcy ostrzegli również, że próby sztucznego ochłodzenia Ziemi poprzez wstrzykiwanie aerozoli do górnych warstw atmosfery w celu odbicia światła słonecznego mogą osłabić warstwę ozonową i ostrzegli, że potrzebne są dalsze badania nad nowymi technologiami. Jak geoinżynieria Ważny.

Wkład w ocenę wnieśli naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej, Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej oraz Komisji Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *