Republika Południowej Afryki, w obliczu nakazu aresztowania Putina, chce opuścić MTK

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiedział, że jego kraj jest gotowy do wystąpienia z Międzynarodowego Trybunału Karnego, który w marcu wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

Republika Południowej Afryki wyraziła frustrację z powodu wpływu nakazu aresztowania na zbliżający się szczyt BRICS, na który mają przybyć Putin, Ramaphosa oraz przywódcy Brazylii, Indii i Chin.

BRICS to akronim pięciu wiodących światowych gospodarek: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki. Termin BRICS został ukuty przez ekonomistę Jima O’Neilla w 2001 r., a Republika Południowej Afryki została dodana w 2010 r. Od 2009 r. BRICS służy jako oficjalna organizacja międzyrządowa, kraje spotykają się corocznie na szczytach i koordynują wielostronne polityki, Według magazynu Forbes.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w marcu nakaz aresztowania Putina w związku z zarzutami nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

Republika Południowej Afryki nie potępiła rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zamiast tego zdecydowała się zachować neutralność podczas wojny, opowiadając się jednocześnie za dialogiem mającym na celu zakończenie konfliktu.

Ramaphosa, który wygłosił uwagi podczas konferencji prasowej z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto, powiedział również, że rządzący Afrykański Kongres Narodowy od dawna uważa, że ​​MTK traktuje niektóre kraje niesprawiedliwie.

ANC jest również wieloletnim przyjacielem Moskwy i Putina.

„Chcemy właściwie przedyskutować to niesprawiedliwe traktowanie” – powiedział. Ramaphosa powiedział VOA. „Ale w międzyczasie partia rządząca ponownie zdecydowała, że ​​musi nastąpić wycofanie, więc jest to kwestia, która zostanie podjęta”.

Jeśli Putin weźmie udział w dorocznym szczycie BRICS, Republika Południowej Afryki jest zobowiązana do aresztowania go na mocy nakazu MTK.

Copyright 2023 Nexstar Media Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. wszystkie prawa są zachowane. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany.

READ  Bilawal Bhutto i Shehbaz Sharif zgadzają się uratować Pakistan po szokujących wynikach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *