Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy projekt w 2014 roku, który nadal obowiązuje

Na początku tego tygodnia Apple ogłosił iPhone SE (2022) – model trzeciej generacji w 7-letniej serii. Długo rozmawialiśmy już o oryginalnym iPhone SE z 2016 roku, ale tak naprawdę nowy model nie jest kontynuacją tego. Nie, zarówno drugi, jak i trzeci model SE opierają się na konstrukcji telefonu, o którym będziemy dzisiaj rozmawiać.

I to jest Apple iPhone 6, który jest (jak na ironię) starszy od oryginalnego SE – seria 6 pojawiła się w 2014 roku. Oczywiście sama SE bazowała na iPhonie 5 z 2012 roku, telefonie zmieniającym gry w tamtych czasach. Jeśli spojrzysz na iPhone’a 5 i iPhone’a SE (2016) obok siebie, nie zauważysz żadnych różnic.


iPhone 6 po lewej i iPhone SE (2022) po prawej

To samo dotyczy iPhone’a 6 i iPhone’a SE (2022). Ma prawie taką samą zaokrągloną sylwetkę i dokładne wymiary – różnice nie przekraczają milimetra. Telefon nadal ma 4,7-calowy ekran o rozdzielczości 750 x 1334 pikseli (i zagęszczeniu 326 pikseli na cal, aby był to wyświetlacz Retina, czyli 4).

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Masywne ramki nadal znajdują się nad dolnym ekranem, na którym znajduje się jedyny pozostały czytnik linii papilarnych Touch ID w iPhonie. iPady mają też czytniki z przodu lub z boku, ale telefony Apple już dawno przeszły na Face ID. Od czasu iPhone’a X (od 2017 r.) w rzeczywistości znienawidzona, ale wpływowa decyzja projektowa. Taki, z którego Apple może nigdy się nie wycofać, ponieważ analitycy spodziewają się, że firma zamieni wycięcie w dziurę, a następnie wepchnie moduł Face ID pod wyświetlacz. Wygląda na to, że czytnik linii papilarnych pod wyświetlaczem nie jest obecny.

Czytniki linii papilarnych mają swoje zastosowania. Na przykład nie można pomylić jednego, nosząc maskę, a to jest coś, z czym boryka się Face ID. Ponadto, jeśli jesteś wystarczająco sprytny, możesz położyć kciuk na czytniku FP, gdy wyciągasz telefon z kieszeni, a zostanie on odblokowany, gdy znajdzie się przed twoimi oczami. Działa to szczególnie dobrze, gdy jest to fizyczny czytnik, który można wyczuć dotykiem, zamiast ukrywać coś pod szklanym ekranem.

READ  Losowo: sprzedaż konsol przewyższa ogólnie słabą sprzedaż oprogramowania Wii U

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Szczerze mówiąc, kilka rzeczy zmieniło się od czasu iPhone’a 6. Zmiana faktycznie nastąpiła w iPhonie 8 – czy zauważyłeś linie antenowe z tyłu 6? Są tam, ponieważ iPhone 6 ma aluminiowy tył, który zapobiega sygnałom. Nowoczesne modele telefonów (od ósmej i dziesiątej generacji) mają szklany tył, który ułatwia umieszczenie anteny.

Inne rzeczy też się zmieniły, telefony SE mają teraz stopień ochrony IP67 w zakresie odporności na kurz i wodę (mogą wytrzymać pół godziny pod wodą). Nowy SE zyskuje również szkło Ceramic Shield z przodu, które jest trwalsze niż zwykłe szkło (jeszcze trwalsze niż Gorilla Glass, jeśli wierzyć marketingowi Apple). iPhone 6 miał zamiast tego „szkło wzmocnione jonami”.

iPhone 6 nie pojawił się sam — w rzeczywistości rok 2014 był pierwszym, kiedy Apple zaoferował dwa różne rozmiary. iPhone 6 Plus miał większy 5,5-calowy ekran i większą baterię (2915 mAh vs. 1,810 mAh) i to była prawie jedyna różnica.

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Z tyłu był jeden aparat (to iPhone 7 Plus dodał drugi aparat), ale 6 Plus był pierwszym iPhonem, który oferował optyczną stabilizację obrazu (OIS). Była to jedyna przewaga aparatu nad wanilią 6. Jednak zarówno 6, jak i 6 Plus mogą nagrywać wideo 1080p przy 60 fps, podczas gdy pięć kamer z poprzedniego roku mogło nagrywać tylko 30 fps. AF z detekcją fazy był kolejnym 5-sekundowym ulepszeniem, które miało tylko AF z detekcją kontrastu.

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Niektórzy mogli mieć nadzieję na drugi aparat w iPhonie SE (2022), ale Apple nie odszedł zbyt daleko od projektu iPhone’a 6. Nowy SE ma oczywiście znacznie lepszy aparat. Ma matrycę o wyższej rozdzielczości (12 MP vs 8 MP), jaśniejszą przysłonę (f/1,8 vs f/2,2) i OIS, nie wspominając o chipsecie Apple A15 z większą mocą przetwarzania obrazu. .

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Ponadto aparat do selfie wpadł na starą 7-megapikselową jednostkę Apple. To lepsze niż aparat 1,2 MP, który miał 6, który był wystarczający tylko do połączeń wideo FaceTime. Nowsze iPhone’y (od serii 11) mają przednie aparaty 12 MP i szersze obiektywy. Ale nawet najnowsze modele nie mają Center Stage, inteligentnego systemu firmy Apple, który wykorzystuje obiektyw szerokokątny, aby zawsze znajdować się na środku sceny, nawet gdy jesteś w podróży.

READ  Dostawy i sprzedaż cyfrowa Resident Evil 4 przekroczyły trzy miliony w ciągu pierwszych dwóch dni

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Po wzmiance o Apple A15 powinniśmy zwrócić uwagę na kolejną dużą zmianę – model SE oferuje teraz łączność 5G. 4G była stosunkowo nową funkcją dla Apple, gdy wypuszczono 6, i została wprowadzona wraz z iPhone’em 5 w 2012 roku. Jak wspomniano wcześniej, metale i anteny nie współpracują ze sobą dobrze, coś, co Apple odkrył na własnej skórze 4 i całość skandal „antenagate”. Właściwy projekt został określony przed iPhonem 6.

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Seria iPhone 6 wprowadziła NFC do oferty Apple. Nadal był dość zamknięty w porównaniu z funkcjonalnością oferowaną przez urządzenia z Androidem – które są przeznaczone wyłącznie dla Apple Pay.

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Generacja iPhone’a 6 miała swój „portalowy” skandal. Sposób, w jaki zaprojektowano całkowicie aluminiową obudowę, stworzył słabe punkty wokół przycisków, ułatwiając zginanie telefonów, jeśli na nich siedzisz lub w inny sposób wywierasz na nie nacisk. Powiązanym problemem było to, że ekran dotykowy mógł odłączyć się od płyty głównej. Były też inne problemy, związane z pamięcią flash i frustrującym „Błądem 53”, który nękał czytnik linii papilarnych Touch ID.

Wracając na chwilę do chipsetu, Apple A8 był drugim chipem firmy z 64-bitowym procesorem (A7 wewnątrz iPhone’a 5s był pierwszym). Jednak nawet te chipy nie mogą uruchomić najnowszej wersji iOS (zakończyło się obsługą iOS 12). Nowsze modele (takie jak oryginalny iPhone 6s, SE) korzystają obecnie z najnowszej wersji iOS 15.

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Zanim zakończymy, chcieliśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy o dźwięku. iPhone 6 miał gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, coś, co seria iPhone 7 zabrała dwa lata później. Jednak miał też tylko jeden głośnik, podczas gdy nowsze modele (w tym SE) mają głośniki stereo.

Nie był idealny, ale seria iPhone 6 osiągnęła rekordową sprzedaż 10 milionów w weekend po premierze. Tydzień później liczba ta wzrosła do 13 milionów sztuk. Działo się to zanim sieć dotarła do kluczowych rynków (np. do Chin).

READ  Powiedzieliśmy ci, żebyś nie pokładał nadziei w obchodach 25-lecia Parsona

Można śmiało powiedzieć, że projekt iPhone’a SE (2022) jest pozornie prawie identyczny z projektem iPhone’a 6, który wkrótce będzie miał osiem lat. Pozory mogą mylić, wiele się zmieniło od czasu najlepszego iPhone’a 2014 roku. Co najważniejsze, usunięto wady oryginalnego projektu i wprowadzono wiele ulepszeń. Przestarzały wygląd nie jest czymś, co można naprawić bez przechodzenia o kilka lat do projektów wywodzących się z iPhone’a X.

Retrospekcja: iPhone 6 wprowadził nowy język projektowania w 2014 roku i wciąż żyje

Notatka. Z iPhone’em 6 Plus wyszliśmy dość szybko. Chcemy poświęcić więcej czasu na przyjrzenie się historii rozmiarów iPhone’a w innej części. Wspomnimy tu tylko, że rodowód iPhone’a 6 Plus kończy się na iPhone’ie 8 Plus z 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *