Rok 2023 nawiedzi Północną Kalifornię z powodziami i osunięciami ziemi, i prawdopodobnie nadejdzie więcej

Sacramento – Ekipy w Północnej Kalifornii walczyły o usunięcie skutków katastrofy wczesnym rankiem w poniedziałek Skutki rekordowych opadów Zanim kolejny system pogodowy nadejdzie w tym tygodniu znad Pacyfiku. Noworoczna burza przyniosła śmiertelne powodzie, silne wiatry i osunięcia ziemi, a na niektórych obszarach głęboką warstwę ciężkiego śniegu.

Bezpośrednim problemem wokół Sacramento w poniedziałek rano były zerwane wały przeciwpowodziowe, z których wiele jest zagrożonych zalaniem większej liczby dróg.

Wielu mieszkańców hrabstwa Sacramento otrzymało już nakaz ewakuacji po tym, jak historyczne deszcze przedarły się przez tamy, a urzędnicy ostrzegali, że sytuacja jest „niesamowicie niebezpieczna”.


Silne burze w Kalifornii przynoszą ulewne deszcze, wiatr i przerwy w dostawie prądu

02:26

Istnieją obawy, że wezbrane w tym tygodniu rzeki mogą nadal rosnąć, ponieważ zaleją pobliskie drogi. Ratownicy uratowali co najmniej tuzin osób uwięzionych w pojazdach w weekend, a co najmniej jedna osoba zginęła po próbie przejechania przez wysoką wodę w pobliżu miasta Wilton.

Okolice północnej Kalifornii są zalane, a drogi zablokowane przez osuwiska. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało pozostawionych w ciemności po tym, jak porywy wiatru o prędkości do 60 mil na godzinę powaliły drzewa na słupach energetycznych.

Błyskawiczne powodzie i osunięcia ziemi w rejonie Zatoki San Francisco
Osuwisko na autostradzie 92 West w hrabstwie San Mateo jest widoczne 31 grudnia 2022 r., po tym, jak ulewne deszcze nawiedziły zachodnie wybrzeże Kalifornii.

Tayfun Coskun/Agencja Anadolu/Getty


Dalej na południe, w rejonie Zatoki San Francisco, kultowa dzielnica Fisherman’s Wharf przeżyła najbardziej mokry dzień od prawie 30 lat, a zoo w Oakland będzie zamknięte przez co najmniej dwa tygodnie po tym, jak duży zapadlisko zawaliło się przy wejściu.

Atmosferyczna rzeka przyniosła ponad osiem stóp śniegu do gór Sierra Nevada, zamykając drogi i zamykając wiele ośrodków narciarskich.

Gdy system przesuwał się na wschód przez Góry Skaliste, ostrzeżenia lawinowe obowiązywały już po tym, jak narciarz zginął w pobliżu Breckenridge w Kolorado, a kolejna lawina została uchwycona przez kamerę w weekend z miasta Telluride.


Poniedziałek jest pierwszym dniem ostrzegawczym przed mrozem i śniegiem

03:37

Był jednak jeden promyk nadziei dla wszystkich ekstremalnych warunków pogodowych w Kalifornii: system burzowy mógł zapewnić bardzo potrzebne uzupełnienie dotkniętych suszą zbiorników wodnych i górskich warstw śniegu.

Meteorolodzy stwierdzili jednak, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy burze z tego tygodnia będą miały jakikolwiek pozytywny trwały wpływ.

READ  Chińscy producenci samochodów elektrycznych cierpią, gdy Elon Musk podwaja wojnę cenową Tesli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *