Trzęsienie ziemi o sile 6,4 w skali Richtera nawiedziło Północną Kalifornię, 2 ofiary śmiertelne, tysiące bez prądu

RIO DEL, Kalifornia, 20 grudnia (Reuters) – Potężne trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopnia w skali Richtera nawiedziło we wtorek północne wybrzeże Kalifornii, zawalając domy i drogi, uszkadzając rury i pozostawiając tysiące mieszkańców bez wody i prądu.

Według biura szeryfa hrabstwa Humboldt co najmniej kilkanaście osób zostało rannych, a dwie zmarły w wyniku „nagłych wypadków medycznych”, które miały miejsce podczas lub po trzęsieniu ziemi.

Temblor, który uderzył o 2:30 czasu PST około 215 mil (350 km) na północ od wybrzeża San Francisco w hrabstwie Humboldt, obszarze wiejskim znanym z sekwoi, lokalnych owoców morza i drewna, nastąpił po około 80 wstrząsach wtórnych. Przemysł i gospodarstwa mleczne.

Region znany jest ze stosunkowo częstej aktywności sejsmicznej, chociaż ostatnie trzęsienie ziemi spowodowało więcej zakłóceń niż inne w ostatnich latach.

Wtorkowe trzęsienie ziemi podpaliło budynek – odcinając przewód gazowy do podgrzewacza ciepłej wody – a co najmniej dwa inne się zawaliły – poinformowały władze. Pożar został szybko ugaszony, a strażacy na krótko uratowali mieszkańca, który został uwięziony w domu, powiedzieli funkcjonariusze straży pożarnej.

Około dwóch tuzinów domów zostało tak poważnie uszkodzonych, że zostały „oznaczone na czerwono” i uznane za niebezpieczne do zamieszkania. Większość z nich znajdowała się w Rio Del, mieście liczącym około 3400 mieszkańców, które poniosło ciężar trzęsienia ziemi.

Usługa wodociągowa została odcięta dla całej społeczności, a kierownik miasta Kyle Knapp powiedział, że spodziewa się przesiedlenia od 100 do 150 mieszkańców, gdy inspektorzy domów ocenią wszystkie zniszczenia strukturalne.

Według PowerOutage.us, strony internetowej monitorującej sieć energetyczną, około 79 000 domów i firm było pozbawionych prądu po trzęsieniu ziemi w całym hrabstwie.

„Rzeczy się rozpadły”

28-letnia Jacqui McIntosh, której dom w Rio Del został zachwiany od podstaw, opisała, jak ona i jej mąż, Shane, wstali z łóżka i skulili się pod nim, aż drżenie ustało.

READ  Rusty Bowers mówi, że Giuliani powiedział sobie: „Mamy wiele teorii, nie mamy dowodów”

„Wtedy, kiedy wybiegaliśmy z domu… ​​wszędzie można było wyczuć zapach gazu” – powiedział. „Nasza woda została wypłukana, więc woda jest wszędzie. Pamiętam, że kiedy wychodziłem z domu, zobaczyłem dom na ziemi w pobliżu naszej werandy”.

Inna mieszkanka Rio Del, Liz Peavy, lat 68, powiedziała, że ​​również obudziła się ze snu, kiedy jej dom zaczął krzyczeć.

„Trzęsło się i trzęsło, a rzeczy się rozbijały” – wspomina. „Telewizor się walił, kuchenka mikrofalowa, wszystko, to było tak, jakby moje małe języki były wszędzie”.

Przedstawiciele straży pożarnej powiedzieli, że po trzęsieniu ziemi dyspozytorzy wykonali około 70 telefonów alarmowych.

Profil ofiar był niepokojący. Dwie osoby zmarły, jedna w wieku 72 lat, a druga w wieku 83 lat, które zbiegły się w czasie z trzęsieniem ziemi w nagłych wypadkach medycznych, co uniemożliwiło ekipom ratunkowym dotarcie do nich na czas, aby zapewnić opiekę ratującą życie, powiedział szeryf hrabstwa Humboldt William Honsel.

Spośród 12 ocalałych, o których wiadomo, że szukali pomocy medycznej, większość trafiła do szpitali ze stosunkowo niewielkimi obrażeniami, wielu z powodu spadających przedmiotów. Urzędnicy powiedzieli, że dwa z poważniejszych przypadków to uraz głowy i złamanie biodra.

„Naprawdę poważnie”

Policja zamknęła most na rzece Eel na obrzeżach Ferndale, malowniczego miasteczka znanego z wiktoriańskich witryn sklepowych i domów w stylu piernika, po tym, jak odkryto cztery duże pęknięcia w przęśle. Kalifornijski patrol autostradowy twierdzi, że tamtejszej bazie drogowej grozi zawalenie.

Co najmniej cztery drogi w hrabstwie Humboldt są zamknięte z powodu szkód spowodowanych przez trzęsienie ziemi – poinformowały władze.

READ  Maura Healey pokonała Jeffa Diehla i została pierwszą kobietą wybraną na gubernatora Mszy.

„Trzęsienie było naprawdę silne” – powiedział 33-letni Daniel Holsapple, który mieszka w pobliskiej Arcata, opisując, jak złapał swojego domowego kota i wybiegł na zewnątrz, tylko po to, by obudzić go w ciemności przez trzęsienie domu i alarm. telefon komórkowy

„Nie widziałem, co się dzieje. To było tylko uczucie i ogólny niski dudniący dźwięk wibracji całej piwnicy domu” – powiedział.

Kalifornijski system wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami ziemi wysłał elektroniczne alerty do urządzeń mobilnych 3 milionów mieszkańców Północnej Kalifornii na 10 sekund przed odczuwaniem pierwszego wstrząsu, powiedział stanowy szef pogotowia ratunkowego Mark Gilarducci.

Chociaż trzęsienia ziemi są powszechne w Kalifornii, trzęsienia ziemi o sile 6,4 są mniej powszechne i niebezpieczne.

Wtorkowe trzęsienie ziemi miało miejsce około 2 mil od brzegu w obszarze aktywnym sejsmicznie, gdzie kilka płyt tektonicznych spotyka się pod powierzchnią morza, co spowodowało około 40 trzęsień ziemi o sile od 6,0 ​​do 7,0 w ubiegłym stuleciu, powiedziała starsza geolog Cynthia Bridmore. Kalifornijska Służba Geologiczna.

„Nie jest niczym niezwykłym, że trzęsienie ziemi o takiej sile występuje w tym obszarze” – powiedział na konferencji prasowej.

Wstrząsy po wtorkowym trzęsieniu ziemi były odczuwalne tak daleko, jak obszar Zatoki San Francisco, podała amerykańska służba geologiczna. Największe zarejestrowane trzęsienie ziemi miało siłę 4,6 stopnia w skali Richtera.

Reportaż Nathana Frontino z Rio Del w Kalifornii; Pisanie i dodatkowe raporty Steve’a Gormana w Los Angeles; Dodatkowe raporty Daniela Trotty z Calsbad w Kalifornii; Rich McKay w Atlancie, Brendan O’Brien w Chicago, Laila Kearney w Nowym Jorku i Akriti Sharma w Bangalore; Edycja: Chisu Nomiyama, Mark Porter, Lisa Schumacher, Richard Chang i Bradley Perrett

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *