Ropa spada w miarę zbliżania się podwyżki stóp procentowych, a napływy z Rosji pozostają silne

  • Amerykańska Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii spodziewają się podwyżki stóp procentowych w tym tygodniu
  • Posiedzenie komitetu OPEC+ raczej nie zmieni polityki
  • Ropa początkowo rosła po ataku drona w Iranie

LONDYN (Reuters) – Ceny ropy pogłębiły spadki w poniedziałek, ponieważ podwyżki stóp procentowych przez główne banki centralne i oznaki silniejszego rosyjskiego eksportu zrównoważyły ​​rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie w związku z atakiem dronów w Iranie i nadziejami na wzrost chińskiego popytu.

Inwestorzy oczekują, że w środę Rezerwa Federalna USA podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych, a następnego dnia Bank Anglii i Europejski Bank Centralny podniosą stopy procentowe o pół punktu. Jakiekolwiek odstępstwo od tego tekstu byłoby szokiem.

„Awersja do ryzyka i ostrożne nastroje panujące na rynku przed spotkaniami banków centralnych szkodzą ryzykownym aktywom, w tym ropie naftowej” – powiedziała Fiona Cincotta, analityczka City Index.

Ropa Brent spadła o 94 centy, czyli 1,1 procent, do 85,72 USD za baryłkę o 1436 GMT, podczas gdy ropa US West Texas Intermediate spadła o 1,40 USD, czyli 1,8 procent, do 78,28 USD.

Presję na rynek wywierały również oznaki siły rosyjskiej podaży, pomimo unijnego embarga i pułapu G7 nałożonego na inwazję na Ukrainę. W zeszłym tygodniu oba benchmarki naftowe odnotowały pierwszą tygodniową stratę od trzech.

Poza spotkaniami banków centralnych uwaga skupi się także na środowym spotkaniu kluczowych ministrów grupy OPEC+, w skład której wchodzi Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz sojusznicy z Rosją na czele.

Trzech delegatów OPEC+ powiedziało Reuterowi w poniedziałek, że posiedzenie komitetu OPEC+ prawdopodobnie nie zmieni polityki wydobywczej.

„Łódź nie jest teraz na wzburzonym morzu. Po co kołysać czymś, co się nie porusza” — powiedział Ole Hansen, szef strategii towarowej w Saxo Bank.

READ  Starszy urzędnik Fed potępia upadek SVB jako „typowy przypadek złego zarządzania”

Dom maklerski PVM powiedział, że OPEC+ może „zaskoczyć rynki niewielką obniżką”, dodając, że mało prawdopodobne jest dostosowanie polityki.

Wcześniej w poniedziałek ceny ropy wzrosły w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie po ataku drona w Iranie.

Stefano Grasso, zarządzający portfelem w 8VantEdge w Singapurze, powiedział, że chociaż nie jest jeszcze jasne, co dzieje się w Iranie, jakakolwiek eskalacja prawdopodobnie zakłóciłaby przepływ ropy.

Nadzieje na wzrost chińskiego popytu wzmocniły ropę w 2023 r. Największy na świecie importer ropy naftowej zobowiązał się w weekend do promowania ożywienia konsumpcji, które wspierałoby popyt.

Dodatkowe raporty: Alex Lawler Dodatkowe raporty: Swati Verma, Florence Tan i Emily Chow. Montaż autorstwa Louise Heavens, Davida Goodmana i Emilii Sithole Mataris

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *