Rosja i Chiny podpisały umowy dwustronne pomimo krytyki Zachodu

PEKIN, 23 maja (Reuters) – Rosja i Chiny mają podpisać umowy dwustronne podczas środowej wizyty rosyjskiego premiera w Pekinie, ponieważ obaj giganci zobowiązują się do bliższej współpracy. Na Ukrainie.

Premier Michaił Miszustin – najwyższy rangą rosyjski urzędnik, który odwiedził Pekin od czasu wysłania przez Moskwę tysięcy żołnierzy na Ukrainę w lutym 2022 roku – przeprowadził rozmowy z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem – poinformował rosyjski rząd.

„W wyniku negocjacji planowane jest podpisanie kilku umów dwustronnych” – poinformowała rosyjska agencja informacyjna Interfax, nie wyjaśniając szczegółów.

Wizyta nastąpiła po tym, jak Rosja i Chiny zareagowały wściekle na siedem pojedynczych oświadczeń weekendowych dotyczących kwestii, w tym Ukrainy, broni nuklearnej i przymusu ekonomicznego.

Xi odwiedził Rosję w marcu i przeprowadził rozmowy z „drogim przyjacielem” prezydentem Władimirem Putinem po tym, jak obiecał partnerstwo „bez ograniczeń” dla tego, co Moskwa nazywa „specjalną akcją wojskową” tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę w 2022 roku.

Pekin odrzuca zachodnie próby powiązania partnerstwa z Moskwą z Ukrainą, twierdząc, że ich stosunki nie naruszają norm międzynarodowych, że Chiny mają prawo współpracować z tymi, których wybierają, i że ich współpraca nie jest wymierzona w żadne państwa trzecie.

Na poparcie tego chiński premier złożył we wtorek pozdrowienia List Na chińsko-rosyjskim forum biznesowym w Szanghaju Miszustin i duża delegacja rosyjskich prezydentów poinformowali, że Chiny są gotowe do rozszerzenia dwustronnej wymiany gospodarczej i handlowej.

Według danych chińskich służb celnych, w kwietniu chiński eksport do Rosji nadal rozwijał się, zwiększając się o 153,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, po podwojeniu w marcu.

Oczekuje się, że eksport energii z Rosji do Chin wzrośnie w tym roku o 40%, a oba kraje rozmawiają o zaopatrzeniu Rosji w sprzęt technologiczny, poinformowała agencja informacyjna Interfax.

READ  Inwazja Rosji na Ukrainę: 12 dni najważniejszych wydarzeń | Wiadomości wojenne rosyjsko-ukraińskie

Pogłębienie więzi z Chinami to strategiczna lekcja dla Moskwy – powiedział w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew w rozmowie z członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin Chen Wenqingiem.

Wizyta Miszustina ma miejsce w czasie, gdy Ukraina przygotowuje się do kontrofensywy w celu odzyskania terytorium okupowanego przez wojska rosyjskie.

Pekin nie potępił otwarcie rosyjskiej inwazji. Ale od lutego Xi promuje 12-punktowy plan pokojowy, który spotkał się ze sceptycyzmem Zachodu i został przyjęty z ostrożnością przez Kijów.

W zeszłym tygodniu specjalny przedstawiciel Chin do spraw eurazjatyckich Li Hui odwiedził Ukrainę, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, rozpoczynając europejską podróż, która według Pekinu była próbą promowania rozmów pokojowych i politycznego rozwiązania kryzysu.

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​Li Hui planuje odwiedzić Rosję w piątek.

Raportowanie Ryana Wu; Dodatkowe raporty Lydii Kelly i Ethana Wanga; Montaż autorstwa Michaela Perry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *