Departament Energii odrzuca dotację w wysokości 200 milionów dolarów dla producenta baterii po krytyce ze strony Partii Republikańskiej w związku z rzekomymi powiązaniami z Chinami

Administracja Bidena anulowała plany dotacji w wysokości 200 milionów dolarów dla amerykańskiego producenta baterii w związku z krytyką ze strony republikańskich prawodawców w związku z rzekomymi powiązaniami firmy z Chinami.

Firma Microvast z siedzibą w Teksasie była jedną z 20 firm, które zdobyły dotacje na zalążki o łącznej wartości 2,8 miliarda dolarów na zwiększenie krajowej produkcji baterii. dla samochodów elektrycznych. Firma buduje fabrykę akumulatorów w Tennessee i prowadziła rozmowy z Departamentem Energii w sprawie dotacji w wysokości 200 milionów dolarów. Finansowane w ramach ustawy o infrastrukturze z 2021 r.

Rzeczniczka sekretarza ds. energii Jennifer Granholm potwierdziła we wtorek zerwanie negocjacji z Microfast, ale nie podała konkretnego powodu.

DOE powiedział w oświadczeniu, że „utrzymuje rygorystyczny proces przeglądu przed uwolnieniem jakichkolwiek przyznanych funduszy i nierzadko zdarza się, że podmioty wybrane do udziału w negocjacjach dotyczących dotacji” ostatecznie odrzucają dotację federalną.

„Departament może potwierdzić, że zdecydował się anulować negocjacje i nie przyznać środków Microvast w ramach tej konkurencyjnej możliwości finansowania” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Charisma Troiano.

Firma nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Republikanie i Demokraci pochwalili decyzję departamentu.

„Jest to korzystne dla amerykańskich podatników i korporacji” – powiedział w oświadczeniu przewodniczący House Science Committee, Frank Lucas. „W żaden sposób nasze pieniądze z podatków nie powinny finansować firmy silnie powiązanej z Komunistyczną Partią Chin. Te pieniądze mają na celu zwiększenie produkcji baterii i łańcucha dostaw w Ameryce, a nie wzmocnienie chińskiej kontroli nad tymi dostawami”.

Lucas i inni republikanie powiedzieli, że są sfrustrowani, że administracja Bidena potrzebowała ponad sześciu miesięcy, aby „dojść do tak jasnego wniosku”. Lucas i inni republikańscy prawodawcy wielokrotnie narzekali na to, co nazywają powiązaniami Microvasta z Komunistyczną Partią Chin.

Decyzja o cofnięciu dotacji „pokazuje, że Departament Energii poważnie traktuje nadzór nad pieniędzmi podatników” – powiedział Frank Pallone, R-NJ, czołowy Demokrata w Komitecie ds. Energii i Handlu Izby Reprezentantów.

READ  Apple kupuje Riviana? Nissan z Fiskerem? Problemy konkurentów Tesli budzą spekulacje

Podczas przesłuchania Senackiej Komisji ds. Energii w lutym senator John Barrasso, R-Wiyu, zapytał, czy planowana dotacja dla Microvast byłaby korzystna dla Chin. Barrasso powołał się na zgłoszenie firmy do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w którym Microfast powiedział, że może nie być w stanie chronić swoich praw własności intelektualnej w Chinach.

Chiny często wymagają, aby zagraniczne firmy współpracowały z chińskimi firmami, aby mogły działać w tym kraju.

W liście z 1 maja do Granholma Barrasso powiedział, że dyrektor generalny Microvast „przechwalał się chińskim mediom silnymi powiązaniami Microvast z Chińską Republiką Ludową”.

Ustawa o Infrastrukturze z 2021 r Pozornie celem było stworzenie solidnych krajowych baz produkcyjnych i łańcuchów dostaw dla pojazdów elektrycznych i innej czystej energii, powiedział Barrasso. Przekazanie przez Departament Energii 200 milionów dolarów podatników firmie połączonej z Chinami byłoby „ oczywista sprzeczność z intencjami ustawy. „Infrastruktura ponadpartyjna”.

Barrasso nazwał grant Microvast przykładem „syndromu Solyndry”, odnosząc się do programu z czasów Obamy, który wypłacił ponad 500 milionów dolarów gwarancji kredytowych upadłej firmie Solyndra zajmującej się energią słoneczną. On i inni republikanie powiedzieli, że oba przypadki wykazały słabą kontrolę ze strony demokratycznych administracji.

Program pożyczkowy w dużej mierze utknął w martwym punkcie za prezydenta Donalda Trumpa, ale prezydent Joe Biden go ożywił. Jest niezależny od finansowania z ustawy o infrastrukturze przyznanego warunkowo Microvast i innym firmom.

Dotacje ogłoszone w październiku miały pomóc amerykańskim firmom w wydobywaniu i przetwarzaniu litu, grafitu i innych materiałów akumulatorowych. Administracja Bidena dąży do zwiększenia produkcji i sprzedaży pojazdów elektrycznych jako kluczowej części strategii Bidena mającej na celu spowolnienie zmian klimatu i rozwój produkcji w Stanach Zjednoczonych.

„To bardzo ważne”, powiedział Biden podczas zeszłorocznej imprezy w Białym Domu, „ponieważ przyszłość samochodów jest elektryczna”. Dotacje Departamentu Energii – wraz z innymi wydatkami zatwierdzonymi w Ustawie klimatycznej z 2022 r – jest próbą „upewnienia się, że wrócimy do gry (produkcji baterii) w wielkim stylu” – powiedział Biden.

READ  Rynki azjatyckie rosły, gdy Wall Street rosła w nadziei na porozumienie w sprawie limitu zadłużenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *