Rosja przejmuje kontrolę nad projektem gazowym na Sachalinie, podnosi udziały z Zachodem

  • Putin podpisał w czwartek dekret o odzyskaniu wszelkich praw
  • Pięciostronicowy porządek zaostrza zachodnie sankcje
  • Ten ruch stwarza ryzyko dla większej liczby zachodnich firm w Rosji
  • Shell prowadzi już rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów w Sakal

TOKIO / LONDYN, 1 lipca (Reuters) – Prezydent Władimir Putin zwiększył swoją rolę w wojnie gospodarczej z Zachodem i jego sojusznikami, nakazując mu przejęcie pełnej kontroli nad rosyjskim programem gazowo-naftowym Sakalin-2 na Dalekim Wschodzie. Może to zmusić Shella i japońskich inwestorów.

Podpisane w czwartek postanowienie tworzy nowy podmiot, który przejmie wszystkie prawa i obowiązki Sakalin Energy Investment Company w Shell. (POWŁOKA) A dwie japońskie firmy, Mitsui i Mitsubishi, stanowią mniej niż 50%. Czytaj więcej

Kreml decyduje teraz, czy zagraniczni partnerzy mogą zostać, po pięciopunktowym mandacie po zachodnich sankcjach nałożonych na inwazję Moskwy na Ukrainę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rządowy Cosprom (GAZP.MM) Sachalin-2, który odpowiada za około 4% światowej produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG), ma już 50% i udziały.

Posunięcie to grozi zakłóceniem i tak już napiętego rynku LNG, chociaż Moskwa stwierdziła, że ​​nie ma powodu, aby wstrzymywać dostawy na Sachalin-2. Japonia importuje co roku 10% swojego LNG z Rosji, głównie z Sachalinu-2 na podstawie kontraktu długoterminowego. Posunięcie to zwiększa również ryzyko, na jakie narażona jest większa liczba zachodnich firm w Rosji.

Lucy Cullen, główny analityk w Radzie Doradczej Wooda McKenzie, powiedziała:

Wiele zachodnich firm już się wycofało, podczas gdy inne zapowiedziały, że odejdą, ale ruch Putina dodaje problemy do i tak już skomplikowanego procesu dla tych, którzy szukają wyjścia. Moskwa przygotowuje ustawę, która ma zostać wkrótce uchwalona, ​​umożliwiając rządowi przejęcie aktywów zachodnich firm, które zdecydują się na przeprowadzkę.

READ  Canelo Alvarez kończy trylogię z Giennadijem Gołowkinem jednogłośną decyzją zwycięstwa

Shell już odpisał wartość swoich rosyjskich aktywów, dając do zrozumienia kilka miesięcy temu, że chce wyjść z Sachalinu-2 i prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Powiedział w piątek, że ocenia rosyjski porządek.

Podczas gdy Putin wielokrotnie powtarzał, że Moskwa podejmie działania odwetowe przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom za zamrożenie rosyjskich aktywów i inne sankcje, Shell uważa, że ​​istnieje ryzyko, że Rosja nacjonalizuje zagraniczne aktywa.

Shell jest jednym z największych na świecie projektów LNG z produkcją Sakalinu-2, 12 mln ton, z udziałem 27,5% minus jeden. Jej ładunki trafiają głównie do Japonii, Korei Południowej, Chin, Indii i innych krajów azjatyckich.

Dokonywanie przygotowań

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie widzi powodu, aby wstrzymywać dostawy LNG z Sachalinu-2 i że przyszłość innych projektów lub inwestycji zostanie określona osobno.

„Tu nie może być żadnej ogólnej zasady” – powiedział.

Japonia, która w dużym stopniu opiera się na importowanej energii, powiedziała, że ​​nie zrezygnuje z udziałów w Sakalin-2, z japońskim Mitsui posiadającym 12,5% i Mitsubishi 10%.

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział w piątek, że decyzja Rosji nie zatrzyma natychmiastowego rozwoju importu LNG, podczas gdy japoński minister przemysłu Koichi Hakiuda powiedział, że rząd nie uznał zamówienia za wniosek.

„Ten mandat nie oznacza, że ​​import LNG do Japonii stanie się natychmiast niemożliwy, ale konieczne jest podjęcie wszelkich niezbędnych środków, aby przygotować się na nieprzewidziane okoliczności” – powiedział Hakiuda dziennikarzom.

Powiedział, że Japonia utrzymywała spółki giełdowe LNG i dostawców gazu miejskiego przez 2-3 tygodnie, a Hakyuda poprosił swoje amerykańskie i australijskie firmy energetyczne o alternatywne dystrybucje.

Z rozkazu Gazprom ma swoje udziały, ale inni muszą w ciągu miesiąca zwrócić się do rosyjskiego rządu o udział w nowej spółce. Rząd zdecyduje, czy zatwierdzić jakikolwiek wniosek.

READ  Barany i Bengal ścierają się w Super Bowl

Gazprom, Sachalin Energy i rosyjskie Ministerstwo Energii nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Rzecznik Mitsubishi powiedział, że firma prowadzi rozmowy z Sakalinem i partnerami w rządzie japońskim na temat odpowiedzi na zamówienie. Mitsui nie od razu skomentował.

Akcje w Mitsui & Co. (8031.D) I Mitsubishi Corp. (8058.D) W piątek spadł o ponad 5%. Akcje Shella wzrosły.

W środę dyrektor generalny Shell, Ben von Bourdain, powiedział, że firma „poczyniła dobre postępy” w swoim planie wyjścia z joint venture Sagalin Energy.

Źródła poinformowały Reutersa w maju, że Shell prowadził rozmowy z Federacją Indyjską w sprawie sprzedaży swoich udziałów. Czytaj więcej

Saul Kavonic, szef zintegrowanych badań nad energią i zasobami w Credit Suisse, powiedział, że na rosyjską produkcję LNG będą miały wpływ projekty takie jak Sachalin-2 z powodu braku zagranicznej wiedzy i części.

„To znacząco zacieśni rynek LNG w tej dekadzie” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Yuka Obayashi, Sakura Murakami, Ju-Min Park, Kyoshi Tokenaka w Tokio, Ron Pauso w Londynie, Emily Cho w Kuala Lumpur, Mu Mu w Singapurze; Napisane przez Sang-Ron Kim i Edmunda Blaira; Montaż przez Simona Camerona-Moore’a i Carmel Grimmins

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *