Rosja przetrzymuje zakładników wystrzeliwania rakiet OneWeb, wydaje żądania warunkowe

W swojej ostatniej odpowiedzi na międzynarodowe sankcje i rosnące napięcia geopolityczne rosyjska państwowa firma kosmiczna Roscosmos przedstawia listę żądań swojego klienta OneWeb przed wyrażeniem zgody na rozpoczęcie kolejnej misji firmy w tym tygodniu. Satelity OneWeb miały wystartować na rosyjskiej rakiecie Sojuz 5 marca w Kazachstanie, ale w świetle tych nowych żądań wydaje się prawdopodobne, że start nie nastąpi.

W filmie opublikowanym na TwitterzeSzef Roskosmosu Dmitrij Rogozin wyjaśnił w wywiadzie, że chce zapewnienia od OneWeb, że satelity firmy nie będą wykorzystywane do celów wojskowych. Roskosmos zażądał również od brytyjskiego rządu, który jest głównym udziałowcem OneWeb, zbycia udziałów w spółce. Jeśli te żądania nie zostaną spełnione, Roscosmos twierdzi, że wycofa rakietę Sojuz, a start nie pójdzie zgodnie z planem.

OneWeb wystrzelił swoje satelity wyłącznie na rosyjskiej rakiecie Sojuz w ciągu ostatnich kilku lat z Gujany Francuskiej lub Kazachstanu. OneWeb buduje ogromną mega konstelację Satelity Low Earth Orbit zapewniające zasięg Internetu z kosmosu, Podobny do systemu Starlink firmy SpaceX. Firma wystrzeliwała swoje satelity w partiach 34 i 36 jednocześnie. W tym tygodniu wystrzelenie miało wynieść na orbitę 36 nowych satelitów, aby ucieleśnić konstelację.

OneWeb nie udzielił jeszcze odpowiedzi na prośby, a firma nie odpowiedziała na prośbę o komentarz od krawędź Zdążysz opublikować.

Spełnienie żądania rządu brytyjskiego dotyczące zbycia wydaje się niemożliwe, co w dużej mierze gwarantuje, że do takiego uruchomienia nie dojdzie. W 2020 r. rząd brytyjski staje się głównym współtwórcą OneWeb Kiedy zainwestowałem prawie 500 milionów dolarów Aby pomóc uratować firmę przed bankructwem. Rząd brytyjski był również pod osobną presją, aby odwołać to rozpoczęcie w świetle rosyjskiej inwazji, Według BBC.

Roscosmos twierdzi, że opóźnienie startu „nie spowoduje szkód ekonomicznych”, ponieważ rakieta została już zbudowana i opłacona. Według rosyjskiej państwowej organizacji prasowej TASS. Satelity OneWeb pozostaną również w miejscu startu w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie „do czasu rozwiązania sytuacji”, twierdzi organizacja kosmiczna. Roscosmos twierdzi, że jeśli ta rakieta nie zostanie wykorzystana do wystrzelenia satelitów OneWeb, zostanie wykorzystana do kolejnego lotu. W międzyczasie przyszłe relacje robocze OneWeb z Roscosmosem wydają się być zagrożone.

READ  Rosja potępia ukraińskie apele o sojusz bezpieczeństwa w stylu NATO jako „preludium” do III wojny światowej

„W najbliższym czasie nie ma innych pojazdów satelitarnych krążących wokół klastra orbitalnego OneWeb” – napisał TASS. „Strona rosyjska jest gotowa do wypełnienia swoich zobowiązań, biorąc pod uwagę, że klient zagraniczny daje gwarancje prawne” – czytamy w oświadczeniu. OneWeb planował wystrzelić wstępną konstelację 648 satelitów i zaplanował kilka startów w 2022 r., aby rozbudować system. Do tej pory udało jej się wystrzelić 428 satelitów.

Aby naprawdę podkreślić, jak pogarszają się stosunki Rosji z innymi krajami, Rogozin zamieścił na Twitterze wideo przedstawiające personel w Bajkonurze zakrywający flagi Stanów Zjednoczonych, Japonii i Wielkiej Brytanii narysowane na dnie rakiety nośnej Sojuz. Satelita OneWeb. Rogozin twierdził „Zdecydowali, że bez flag niektórych krajów nasz pocisk będzie wyglądał ładniej”.

Warunkowe uruchomienie to kolejny sposób, w jaki rosyjska inwazja na Ukrainę wpływa pośrednio na partnerstwa kosmiczne. Ze względu na europejskie sankcje na Rosję w odpowiedzi na inwazję Roskosmos ogłosił, że jest Wystrzelenie jej rakiet z głównego europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej zostało wstrzymane I usuń rosyjskich żołnierzy z terenu. Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła także wspólny łazik marsjański z Rosją Prawdopodobnie nie ukaże się w tym roku zgodnie z planemW świetle wydarzeń rozgrywających się na ziemi.

Aktualizacja 2 marca, 10:50 ET: Ten artykuł został zaktualizowany o nowy tweet od Dmitrija Rogozina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *