Rosja twierdzi, że ograniczyła atak na Kijów

gra

Rosyjskie wojsko powiedziało we wtorek, że miało „znacząco” ograniczył swoją działalność militarną W pobliżu stolicy Ukrainy, Kijowa i północnego miasta Czernihów, gdzie rozmowy z Ukrainą zmierzające do zakończenia wojny weszły w „praktyczną” fazę.

Rosja i Ukraina przeprowadziły we wtorek rozmowy twarzą w twarz w Turcji, gdy ONZ naciskało na zawieszenie broni Brutalna inwazja rosyjska. Rosyjska agencja informacyjna Tass poinformowała, że ​​rozmowy odbyły się w tureckim biurze prezydenckim w Stambule i trwały ponad trzy godziny.

Aleksander Fomin, wiceminister obrony Rosji, powiedział, że cięcia wojskowe mają na celu „zwiększenie wzajemnego zaufania i stworzenie warunków do dalszych negocjacji”.

Ukraińskie wojsko powiedziało, że wykryło wycofanie się z miast, a amerykański generał Todd Walters, dowódca amerykańskiego dowództwa europejskiego, powiedział, że „dokładnie to widzimy”. Rosyjskie natarcie na Kijów zatrzymało się w ostatnich tygodniach, ale w miasto uderzyły ataki rakietowe, pozostawiając prawie 3 milionom ludzi brak żywności, wody i innych artykułów pierwszej potrzeby.

Najnowsze ruchy: Mapowanie i śledzenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę

prosto z tobą: Najnowsze informacje o sytuacji na Ukrainie. Rejestracja tutaj.

Szef delegacji ukraińskiej David Arhamia poinformował, że strona ukraińska złożyła oficjalną propozycję nowego systemu gwarancji bezpieczeństwa. Proponowane zobowiązanie bezpieczeństwa nie dotyczyłoby części Ukrainy, której status pozostaje sporny – Krymu, który Rosja uważa za swoje terytorium, oraz separatystycznych Republik Ludowych Doniecka i Ługańska.

„Nalegamy, aby był to traktat międzynarodowy podpisany przez wszystkich gwarantów bezpieczeństwa, którzy go ratyfikowali” – powiedział. Chcemy, aby był to międzynarodowy mechanizm konkretnych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. „

Główny negocjator Rosji, Władimir Medinski, powiedział, że Ukraina zobowiązała się nie przystępować do żadnego sojuszu wojskowego i nie gościć obcych baz wojskowych ani obcych sił. Zgodnie z propozycją nawet ćwiczenia wojskowe wymagają uprzedniej zgody poręczycieli.

Miediński powiedział, że Kijów zobowiązał się również nie szukać broni masowego rażenia, w tym broni jądrowej. W zamian Ukraina prosi Rosję, aby nie sprzeciwiała się wstąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj jest gotowy do ogłoszenia swojej neutralności, zgodnie z żądaniami Moskwy, i jest gotowy do osiągnięcia kompromisu w sprawie spornego wschodniego Donbasu w ciągu najbliższych 15 lat.

Najnowsze osiągnięcia

► Biały Dom zaprzeczył zarzutom „dezinformacji” Rosji, jakoby rząd USA przeprowadzał operacje cybernetyczne przeciwko Moskwie, które obejmują kradzież danych osobowych i rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat rosyjskiego wojska.

READ  Chiny rozszerzają ograniczenia związane z COVID, a zakłócenia w fabrykach Apple zwiększają obawy gospodarcze

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjscy przywódcy „nawet nie rozważają użycia … nawet pomysłu użycia” broni jądrowej.

► Prezydent Joe Biden rozmawiał przez około godzinę telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghim i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Biały Dom powiedział, że przywódcy potwierdzili swój zamiar dalszego „podnoszenia kosztów dla Rosji brutalnych ataków na Ukrainę”.

CEO Google’a Sundar Pichai powiedział w Warszawie podczas spotkania z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, że firmy IT skupiają się na dostarczaniu rzetelnych informacji i udaremnianiu rosyjskiej propagandzie na temat inwazji.

Rosja zniszczyła ponad 60 budynków religijnych w całym kraju w nieco ponad miesiąc po wojnie. Ukraińskie wojsko poinformowało we wtorek, że większość zniszczeń skoncentrowała się w okolicach Kijowa i na wschodzie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że siedem osób zginęło, gdy rosyjska rakieta uderzyła w dziewięciopiętrowy budynek rządowy w Mikołajowie. Dodał, że 22 osoby zostały ranne.

Zniszczenie Mariupola: Zdjęcia satelitarne, zdjęcia i mapy pokazują zakres zniszczeń i strat

Przywódca rosyjskiego terytorium Czeczenii chce szturmu na Kijów. Ramzan Kadyrow, rozmawiając z około 10 000 żołnierzy w Groznym, stolicy regionu Czeczenii, powiedział: „Musimy dokończyć to, co zaczęliśmy”, odnosząc się do zapowiedzi Kremla, że ​​wycofa się z ataku na Kijów, aby umożliwić negocjacje. Kadyrow opublikował w ostatnich dniach kilka filmów pokazujących jego i czeczeńskich bojowników na przedmieściach Kijowa i innych częściach Ukrainy. Kadyrow powiedział, że Moskwa powinna była pozwolić jego bojownikom na przeprowadzenie ofensywy.

„Jestem pewien, że weszlibyśmy do Kijowa i ustanowili tam porządek” – powiedział.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że szczera krytyka prezydenta Joe Bidena pod adresem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ma negatywny wpływ na stosunki, ale dialog między Moskwą a Waszyngtonem leży w interesie całego świata.

„Obelgi nie mogą nie pozostawić śladu na stosunkach między głowami państw” – powiedział Pieskow. „W szczególności obelgi osobiste, na które generalnie nie powinno być miejsca w przemówieniu głowy państwa”.

Biden w ostatnich dniach nazwał Putina zbrodniarzem wojennym i zasugerował, że konieczna może być zmiana reżimu w Rosji. Biały Dom potwierdził później, że przywódca USA nie wzywał do zmiany reżimu w Rosji.

„Tak czy inaczej, prędzej czy później będziemy musieli rozmawiać o kwestiach stabilności strategicznej, bezpieczeństwa itp., czyli o tych kwestiach, o których możemy tylko dyskutować i musimy dyskutować” – powiedział.

Co najmniej czterech europejskich sojuszników wydaliło we wtorek w sumie dziesiątki rosyjskich dyplomatów, ponieważ stosunki między Rosją a Zachodem nadal się pogarszały od czasu inwazji. Holandia poinformowała, że ​​wydaliła 17 Rosjan, których określiła jako oficerów wywiadu przebranych za dyplomatów. Belgia poinformowała, że ​​wydaliła 21 Rosjan i jednego Czecha. Irlandia poprosiła czterech wysokich rangą rosyjskich urzędników o opuszczenie kraju z powodu działań uznanych za „niezgodne z międzynarodowymi standardami postępowania dyplomatycznego”. Wszystko to po tym, jak w zeszłym tygodniu Polska wypędziła 45 Rosjan.

READ  Macron i Le Pen ścierają się w debacie wyborczej o wysoką stawkę

Czeskie MSZ powiedziało: „Współpracujemy z naszymi sojusznikami nad zmniejszeniem obecności rosyjskiego wywiadu w Unii Europejskiej”.

Obecność sił amerykańskich w Europie wzrosła z 60 000 do około 100 000 w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, powiedział we wtorek Senackiej Komisji Sił Zbrojnych generał Todd Walters, dowódca amerykańskiego dowództwa europejskiego i naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie.

„Rozmyślna i nieuzasadniona rosyjska inwazja na Ukrainę zelektryzowała naszych globalnych sojuszników i partnerów” – powiedział komitetowi. „Zdolności NATO w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni były ściślej zintegrowane niż kiedykolwiek w historii Sojuszu”.

Walters powiedział, że Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie sprzęt wojskowy, aby zaspokoić popyt i podaż kampanii wojskowej, „aby zapewnić, że otrzymają odpowiedni sprzęt we właściwym czasie… aby mogli lepiej chronić swoje siły”.

Zapytany, dlaczego Rosja użyła broni naddźwiękowej na Ukrainie, Walters powiedział, że prawdopodobnie zrobiono to „po to, by zasiać strach w sercach wroga i nie sądzę, żeby było to skuteczne”. Powiedział, że większość tych ataków była wymierzona w cele wojskowe.

Katie Waddington

Główny negocjator Rosji Władimir Medinski powiedział, że pierwszy dzień negocjacji między Ukrainą a Rosją był „konstruktywny”. Powiedział, że spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim może się odbyć po ustaleniu parametrów porozumienia pokojowego. Zełenski od tygodni naciskał na spotkanie z Putinem, ale rosyjscy negocjatorzy nalegali, by umowa została sfinalizowana jako pierwsza.

Eksperci twierdzą, że obrona Ukrainy przed rosyjskimi atakami może zwiększyć ryzyko dla ludności cywilnej w rozdartym wojną kraju Washington Post. Gazeta podaje, że większość dzielnic w ukraińskich miastach stała się „wojskowa”, co czyni je potencjalnymi celami dla sił rosyjskich. Rosja bombardowała niektóre miasta, a Ukraińcy odpowiedzieli, rozmieszczając systemy obrony przeciwlotniczej, broń ciężką, żołnierzy i ochotników na obszarach mieszkalnych. Wszystkie są bogatymi celami dla rosyjskich rakiet.

„Bardzo niechętnie sugeruję, że Ukraina jest odpowiedzialna za ofiary cywilne, ponieważ Ukraina walczy w obronie swojego kraju przed agresorem” – powiedział gazecie William Schabas, profesor prawa międzynarodowego na Middlesex University w Londynie. „Ale w zakresie, w jakim Ukraina przenosi pole bitwy w dzielnice cywilne, zwiększa to zagrożenie dla ludności cywilnej”.

Siły ukraińskie kontynuowały starania o odzyskanie ziem przejętych przez ofensywę rosyjską. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział późnym poniedziałek, gdy starał się zmobilizować kraj, że armia ukraińska odbiła miasto Irbin na północny zachód od Kijowa od sił rosyjskich, które przegrupowują się, by odzyskać region. Po tygodniach rosyjskiej okupacji siły ukraińskie odzyskały także kontrolę nad Trostianiec, na południe od Sum, na północnym wschodzie.

Nadal musimy walczyć i musimy wytrzymać” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo do narodu. „Nie możemy teraz wyrazić naszych uczuć. Nie możemy podnieść oczekiwań, po prostu po to, żeby się nie poparzyć”.

Ukraiński rząd poinformował, że we wtorek obsługuje trzy korytarze humanitarne do transportu cywilów z oblężonego portu Mariupol i dwóch okupowanych przez Rosję miast na południu.

„Zmasowany” cyberatak spowodował, że w poniedziałek rano krajowy dostawca usług telekomunikacyjnych na Ukrainie Ukrtelecom został prawie całkowicie zamknięty, a przerwa trwała do wieczora. Monitory sieci stwierdziły, że była to najpoważniejsza awaria od czasu inwazji Rosji na Ukrainę ponad miesiąc temu. Szef ukraińskiej Państwowej Służby Łączności Specjalnej Jurij Szehul powiedział, że większość ukraińskich klientów została odcięta, aby ukraińskie wojsko mogło nadal z nich korzystać.

Schehol obwinił „wroga” za cyberatak i odmówił podania konkretnej nazwy Rosji.

– Selena Tibor

W ciągu kilku dni po rosyjskiej inwazji kraje zachodnie zwróciły się ku prawu międzynarodowemu, nałożyły surowe sankcje, zaczęły witać uchodźców z otwartymi ramionami i wiwatować ukraiński zbrojny opór. Ta odpowiedź wywołała oburzenie na Bliskim Wschodzie, gdzie wielu widzi surowe podwójne standardy w sposobie, w jaki Zachód reaguje na konflikty międzynarodowe.

„Widzieliśmy, że wszystkie środki, o których powiedziano nam, że nie mogą być aktywowane przez ponad 70 lat, zostały rozmieszczone w mniej niż siedem dni” – powiedział palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Maliki na forum bezpieczeństwa w Turcji na początku tego miesiąca.

– Niesamowita hipokryzja – powiedział.

Administracja Bidena poinformowała w środę, że Stany Zjednoczone oceniły, że siły rosyjskie popełniły zbrodnie wojenne na Ukrainie i będą współpracować z innymi w celu ścigania sprawców. Ale Stany Zjednoczone nie są członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego i zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim międzynarodowym śledztwom w sprawie ich zachowania lub ich sojusznika, Izraela.

Wkład: Associated Press

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *