Rosja wysyła eksponaty muzealne na wojnę, ale eksperci twierdzą, że nadal może to być skuteczne

(CNN) W ostrym wiosennym słońcu przejeżdża wyładowany cysternami pociąg towarowy. „Wow”, powiedziała jedna z kobiet, wskazując telefonem z aparatem na konwój. „To już drugi pociąg, trochę wcześniej był podobny”.

Film, najwyraźniej nakręcony pod koniec marca, pokazuje transport starych sowieckich czołgów gdzieś w Rosji. Wiadomo, że Moskwa Wyjmij stary sprzęt wojskowy od gromadzenia zapasów na pomoc w prowadzeniu wojny na Ukrainie, ale to już inna sprawa.

Czołgi to T-55, model po raz pierwszy zamówiony przez Armię Czerwoną Związku Radzieckiego w 1948 roku, krótko po zakończeniu II wojny światowej.

Są bardzo stare i można je znaleźć w muzeach.

„To był pierwszy czołg podstawowy używany przez Związek Radziecki w czasach zimnej wojny” – powiedział CNN historyk John Delaney, kustosz Imperial War Museum (IWM) w Duxford w Cambridge.

„Do tego momentu istniały trzy bardzo różne typy czołgów, lekki, średni i ciężki, które pełniły różne role na polu bitwy” — powiedział Delaney. „Od połowy lat pięćdziesiątych istniała koncepcja stworzenia czołgu zdolnego do wszystkiego po trochu i stała się znana jako czołg podstawowy”.

Dla Armii Czerwonej był to T-55 i jego liczne warianty, które później stały się najbardziej masowo produkowanym czołgiem na świecie, wyprodukowano ponad 100 000 sztuk. Tani, niezawodny, łatwy w użyciu i łatwy w utrzymaniu, był ostoją wojskową od Egiptu po Chiny i Sudan, gdzie nadal jest używany.Radzieckie czołgi T-54/T-55 tworzą groźny krąg wokół budynków parlamentu na Węgrzech, 12 listopada 1956 r.

W Europie Wschodniej używano ich do stłumienia powstań w krajach byłego Układu Warszawskiego, przemierzając ulice Węgier w 1956 r., a następnie Pragi, stolicy ówczesnej Czechosłowacji, w 1968 r.

Ale w następnych dziesięcioleciach, kiedy został użyty przeciwko czołgom zachodnim – w niektórych konfliktach arabsko-izraelskich, a potem w wojnie w Zatoce – nie mogli się równać.

„Na przykład podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku amerykańskie i brytyjskie czołgi odcinały irackie czołgi T-55 z odległości 23 kilometrów” — powiedział Delaney.

Wersja wewnątrz Land Warfare Hall IWM została zbudowana w latach 60. XX wieku i należała do armii NRD. Zostały one odebrane przez muzeum po zjednoczeniu Niemiec, gdzie Berlin preferował standardowe wersje NATO, takie jak Leopard 1, a następnie Leopard 2 – który niedawno wysłał na Ukrainę – oraz stary radziecki sprzęt.Czołgi T-55 przemierzają ulice Pragi, stolicy ówczesnej Czechosłowacji, w 1968 roku.

Delaney powiedział, że zanim Rosja zaczęła wycofywać swoje T-55 z eksploatacji w latach 80., wciąż było ich ponad 28 000, dodając, że raczej zostały wycofane z eksploatacji niż złomowane.

READ  Atak w Clapham: matka i dziewczęta wśród dziewięciu ofiar „żrącej substancji”

„Sowieci nigdy niczego nie rzucali” – wyjaśnił. „Prawdopodobnie wiele z nich siedzi w slumsach i czeka na przebudowę”.

Wydaje się, że Rosja jest do tego gotowa.

Z magazynu na pole bitwy

Zdjęcia satelitarne wskazują, że Rosja usunęła dziesiątki czołgów z bazy w Arsenjewie na dalekim wschodzie Rosji. Z publicznie dostępnych zdjęć wynika, że ​​jednym z czołgów przechowywanych w bazie jest T-55.

„Będą tam siedzieć przez dekadę lub dłużej” – mówi Delaney. „Będą potrzebować sporo pracy, aby przywrócić je do dobrego systemu operacyjnego”.Zdjęcie satelitarne firmy Maxar Technologies pokazuje magazyn czołgów Arsenyev przed rosyjską inwazją na Ukrainę, 22 kwietnia 2021 r.


Drugie zdjęcie z satelity Maxar pokazuje magazyn czołgów Arsenyev w dniu 21 kwietnia 2023 r.

Po tym, jak pod koniec marca w mediach społecznościowych pojawił się materiał filmowy przedstawiający pociąg pełen czołgów, zespół ds. Pierwszy, który się zgłosił Zostały one przywiezione z T-54/55 z magazynu w Arseniewie.

Następnie zachodni urzędnicy powiedzieli CNN w kwietniu, że widzieli, jak starzejący się czołg pojawia się w pobliżu linii frontu.

Rosja nie potwierdziła, że ​​wysyła T-55 na linię frontu, a Ministerstwo Obrony Moskwy nie odpowiedziało na prośbę CNN o komentarz. Ale w ostatnich tygodniach dobrze powiązani prokremlowscy blogerzy udostępnili zdjęcia przedstawiające te czołgi podobno na okupowanym przez Rosję terytorium na Ukrainie.

Holenderski portal wywiadowczy typu open source Oryx twierdzi, że ma wizualne dowody na to, że Rosja straciła ponad 1900 czołgów od początku inwazji, czyli prawie dwie trzecie początkowej floty liczącej około 3000. Rosyjskie tarcze zostały usunięte.

„Ogólnie rzecz biorąc, Rosja straciła dużo sprzętu i trudno jest zbudować nowy sprzęt” – powiedział Robert Lee, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej i starszy pracownik Instytutu Badań nad Polityką Zagraniczną z siedzibą w USA.

READ  Ukraina robi postępy w Chersoniu i – o dziwo – w Charkowie

„Produkują kilka nowych czołgów – nadal produkują T-90 – ale w (wymaganej) skali potrzebują więcej sprzętu, niż mogą wyprodukować, więc polegają na coraz starszych czołgach, aby to zrekompensować” dodał Lee.

Zachodnie sankcje spowalniają również rosyjską produkcję zbrojeniową, mówi Trevor Taylor, dyrektor Programu Obrony, Przemysłu i Społeczeństwa w Royal United Services Institute.

„Mamy wiele dowodów na to, że rosyjski przemysł, który uzyskał dostęp do zachodnich technologii w latach 90., rzeczywiście cierpi z powodu ograniczeń” – powiedział Taylor. „Słyszymy, że wyjmują frytki z pralek. A kiedy to robisz, jesteś oczywiście w dość trudnej sytuacji”.

Łatwość obsługi dla rekrutów

Lee od samego początku śledzi rosyjską inwazję na Ukrainę, wykorzystując technologię open source do zbierania informacji o walkach na Ukrainie. Od tego czasu odwiedził linie frontu we wschodniej Ukrainie, a ponieważ Rosja wciąż jest w defensywie, bitwy czołgów były jak dotąd rzadkie i uważa, że ​​użycie T-55 będzie ograniczone.

„Niektóre z tych systemów będą prawdopodobnie początkowo używane na polu obrony” – powiedział. „Więc niekoniecznie czołgi idą naprzód, ale jakiś rodzaj strzelania na duże odległości”.

Jeśli taki jest ich cel, Delaney uważa, że ​​T-55 może się jeszcze przydać.

„Jedna z rzeczy, których oczywiście możesz użyć [tank] Ponieważ jeśli próbujesz uniknąć starcia między czołgami, musisz zakopać się w pozycjach obronnych, umieścić czołg w kraterze, tak aby widzieć tylko wieżę, a następnie można jej użyć do obrony linii frontu przed kontratakiem Powiedział: „Jeśli jesteś agresorem na wojnie i nagle jesteś na granicy bycia w defensywie, będzie to skuteczne w przypadku statycznych pozycji obronnych”.Zdjęcie z mediów społecznościowych pokazuje czołg T-55 w Zaporożu na Ukrainie.

Gdy siły rosyjskie przygotowują się do wzięcia na siebie ciężaru szeroko oczekiwanej ukraińskiej ofensywy wyposażonej w NATO, muszą polegać na armii poborowej, która jest gorzej przygotowana niż armia przeciwnika.

READ  Jak ujawniła firma, zagubieni pasażerowie norweskiej linii wycieczkowej spóźnili się na statek „ponad godzinę”.

A dla niewyszkolonych żołnierzy T-55 ma coś w sobie Nowoczesne zbiorniki Nie: łatwość obsługi.

„Jeśli masz wielu rekrutów dołączających do twojej armii, którą obecnie masz w siłach rosyjskich, łatwiej i szybciej będzie wyszkolić ludzi do ich używania niż w przypadku korzystania z bardziej nowoczesnego modelu czołgu” – powiedział Delaney.

„Jest naprawdę łatwy w utrzymaniu, a dzięki armii rekrutacyjnej właśnie tego szukasz, szukasz możliwości utrzymania tych rzeczy w ruchu”.

Ukraina ma w swoim arsenale kopię T-55 – 28 ultranowoczesnych M-55 Przedstawione przez Słowenię.

To zależy od Ukrainy

Podczas gdy Ukraina przygotowuje się do spodziewanej na wiosnę kontrofensywy, Rosja posunęła się jeszcze głębiej. Zdjęcia satelitarne ujawniły rozległe linie obronne, które siły Moskwy zbudowały na terenach, które nadal okupują.

Lee uważał, że pomyślny kontratak będzie zależał od znalezienia przez ukraiński wywiad idealnego miejsca do posunięcia się naprzód.

„Nie jest to niemożliwe, ale wiele z nich wynika z tego, że Ukraina znajduje słabości w jednej linii i stara się je wąsko spenetrować” – powiedział.

I tu właśnie może się sprawdzić nowoczesny i bardziej zaawansowany sprzęt NATO, z lepszym pancerzem, większym zasięgiem i większą manewrowością, zwłaszcza w starciu ze starszym radzieckim sprzętem.

„Myślę, że w obliczu zachodniej broni Rosjanie muszą spodziewać się bardzo ciężkich strat, jeśli chcą ruszyć naprzód z T-55” — powiedział Taylor. „Użycie tak staroświeckiej broni jest desperackim posunięciem”.

I chociaż bitwy pancerne są rzadkie, Ukraina ma przewagę, jeśli się zdarzają.

„Jeśli masz duży otwarty kraj i walczysz z czołgami opancerzonymi na dużych połaciach ziemi, będzie to bardzo niekorzystne” – powiedział Delaney o rosyjskich T-55.

„(przeciwko Leopardowi lub Challengerowi), jeśli jest to starcie czołgów jeden na jednego, przegrywa to za każdym razem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *