Armia izraelska znajduje w Gazie ciała trzech kolejnych zakładników

TEL AVIV, Izrael (AP) – Egipt powiedział w piątek, że zgodził się wysłać ciężarówki z pomocą humanitarną ONZ przez główne przejście Izraela do Gazy, ale nie jest jasne, czy będą mogły wjechać do Strefy Gazy, gdy na południu kraju szaleją walki . Miasto Rafah Pośród narastającej tam izraelskiej agresji.

Z drugiej strony odnaleziono ciała trzech innych zakładników zabitych 7 października w Gazie – ogłosiła w piątek izraelska armia. Szef CIA spotkał się w Paryżu z urzędnikami Izraela i Kataru, próbując wznowić negocjacje w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia zakładników.

Kryzys humanitarny w Gazie pogorszył się po tym, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne agencje pomocowe stwierdziły, że napływ żywności i innych dostaw znacznie się zmniejszył od rozpoczęcia izraelskiego ataku na Rafah ponad dwa tygodnie temu. W piątek najwyższy sąd ONZ – Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości – rozpatrzył… Izraelowi nakazano zaprzestać ataku na RafahChociaż Izrael raczej się nie zastosuje.

Sednem problemu są dwa główne przejścia graniczne, przez które przed rozpoczęciem ataku codziennie do Gazy przepływało około 300 ciężarówek z pomocą.

Siły izraelskie przejęły kontrolę nad przejściem granicznym w Rafah prowadzącym do Egiptu, które od tego czasu przestało działać. Pobliskie przejście Kerem Shalom między Izraelem a Gazą pozostaje otwarte, a Izrael twierdzi, że codziennie wysyła tam setki ciężarówek. Jednak pomimo powodzenia przejazdu ciężarówek, Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że nie może dotrzeć do przejścia granicznego Kerem Shalom, aby otrzymać pomoc, ponieważ walki toczące się w tym obszarze czynią ten obszar zbyt niebezpiecznym.

W rezultacie ONZ twierdzi, że w ciągu ostatnich 19 dni przybyło z przejścia granicznego jedynie 143 ciężarówki. Według izraelskich urzędników, którzy twierdzą, że winne są ograniczenia dotyczące siły roboczej ONZ, setki załadowanych ciężarówek stoją po stronie Gazy i nie zostały odzyskane. Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne agencje humanitarne musiały polegać na znacznie mniejszej liczbie ciężarówek przybywających codziennie z jednego przejścia w północnej Gazie i przez dok zbudowany przez Stany Zjednoczone w celu dostarczania dostaw drogą morską.

READ  Algierczyk został znaleziony żywy po 26 latach w piwnicy sąsiada

Organizacje humanitarne starają się dostarczać żywność Palestyńczykom. Około 900 000 ludzi uciekło z Rafah i są rozproszone po środkowej i południowej Strefie Gazy. Pracownicy organizacji humanitarnych ostrzegają, że to samo dotyczy Gazy Blisko głodu. UNRWA, główna agencja ONZ zajmująca się działaniami humanitarnymi, została zmuszona do wstrzymania dystrybucji żywności w mieście Rafah z powodu wyczerpania się zapasów.

Wydaje się, że oświadczenie Egiptu rozwiązuje przeszkodę polityczną po jednej stronie granicy.

Izrael twierdzi, że pozostawił przejście graniczne w Rafah otwarte i zwrócił się do Egiptu o skoordynowanie z nim kwestii wysłania przez to przejście konwojów z pomocą. Egipt odmówił, obawiając się, że izraelska kontrola nad obiektem pozostanie trwała, i zażądał przywrócenia Palestyńczykom odpowiedzialności za obiekt. Biały Dom naciska na Egipt, aby wznowił napływ ciężarówek.

Biuro Sisi poinformowało, że prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi w piątek podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem zgodził się na zezwolenie ciężarówkom załadowanym pomocą humanitarną i paliwem na przejazd do przejścia Kerem Shalom do czasu znalezienia rozwiązania w sprawie przejścia granicznego w Rafah. W obecnej sytuacji.

Nie jest jednak jasne, czy ONZ będzie miała dostęp do dodatkowych ciężarówek pochodzących z Egiptu.

UNRWA nie odpowiedziała natychmiast na prośby o komentarz. „Możemy wznowić dystrybucję żywności w Rafah jutro, jeśli przejście zostanie ponownie otwarte i zapewnimy bezpieczne drogi” – oznajmiła w czwartek w poście na portalu społecznościowym X.

Mercy Corps, organizacja pomocowa działająca w Gazie, stwierdziła w piątkowym oświadczeniu, że atak spowodował „funkcjonalne wyłączenie… głównej linii ratunkowej” pomocy i „rzucił system humanitarny na kolana”.

„Jeśli nie nastąpią radykalne zmiany, w tym otwarcie wszystkich przejść granicznych w celu bezpiecznego zwiększenia pomocy dla tych obszarów, obawiamy się, że nastąpi fala wtórnych zgonów, gdy ludzie ulegną połączeniu głodu, braku czystej wody i warunków sanitarnych” – dodała. Rozprzestrzenianie się choroby na obszarach, gdzie opieka medyczna jest niewielka”.

READ  Były chiński przywódca Hu Jintao niespodziewanie wyszedł z pokoju, gdy Kongres Partii Komunistycznej dobiegł końca

Wygląda na to, że walki w Rafah nasilają się. Naoczni świadkowie powiedzieli, że w piątek bombardowania nasiliły się we wschodnich częściach miasta w pobliżu przejścia granicznego Kerem Shalom, ale do zamachów doszło także w centralnej, południowej i zachodniej części miasta w pobliżu przejścia granicznego w Rafah.

Izraelscy przywódcy oświadczyli, że muszą wykorzenić bojowników Hamasu z Rafah, aby dokończyć zniszczenie tej grupy po ataku z 7 października.

W ataku z 7 października bojownicy pod przywództwem Hamasu zabili około 1200 osób, w większości cywilów, a około 250 innych porwali. Około połowa z tych zakładników Od tego czasu zostali zwolnieniWiększość z nich bierze udział w wymianie więźniów palestyńskich przetrzymywanych przez Izrael podczas tygodniowego zawieszenia broni w listopadzie.

W oświadczeniu wideo rzecznik izraelskiej armii admirał Daniel Hagari powiedział, że odnaleziono ciała trzech innych zakładników zabitych 7 października.

Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało w piątek, że w izraelskich bombardowaniach i atakach na Gazę zginęło ponad 35 800 Palestyńczyków, a ponad 80 200 zostało rannych. Ich liczba nie różnicuje cywilów i kombatantów.

Armia izraelska podała, że ​​jej siły znalazły w nocy ciała trzech osób zabitych w ataku z 7 października, które następnie przewieziono do Gazy i zaliczono do zakładników.

Zwłoki Czułość JabłonkaArmia podała, że ​​Michelle Nissenbaum i Orion Hernandez Radox zostali odnalezieni w obozie dla uchodźców Jabalia w północnej Gazie, gdzie siły izraelskie walczą od zeszłego tygodnia z bojownikami Hamasu.

Oświadczenie to następuje niecały tydzień po ogłoszeniu przez wojsko, że znalazło go w tym samym rejonie Ciała trzech innych izraelskich zakładników On także zginął 7 października.

Nissenbaum (59 l.) był Izraelczykiem pochodzenia brazylijskiego i pochodził z miasta Sderot na południu. Zginął w swoim samochodzie, gdy jechał zabrać swoją 4-letnią wnuczkę z miejsca w pobliżu Gazy, które zostało zaatakowane przez bojowników.

Orion Hernandez Radox (30 lat) i Yablonka (42 lata), ojciec dwójki dzieci, zginęli podczas próby ucieczki z festiwalu muzycznego Nova, podczas którego napastnicy zabili setki osób. Hernandez Radox był obecny na festiwalu ze swoją niemiecko-izraelską partnerką Shani Luke, której ciało znalazło się wśród ciał znalezionych wcześniej przez wojsko.

READ  Wenecja stała się pierwszym miastem na świecie, które pobiera opłatę turystyczną od odwiedzających jednodniowych

Izrael twierdzi, że w Gazie nadal przetrzymuje się około 100 zakładników, a także ciała co najmniej 39 innych, a ciała 17 zakładników zostały odnalezione.

Grupa reprezentująca rodziny zakładników stwierdziła, że ​​ciała zostały zwrócone rodzinom w celu pochówku. Premier Izraela Benjamina Netanjahu Powiedział, że obowiązkiem kraju jest uczynienie wszystkiego, co w jego mocy, aby zwrócić porwane osoby, zarówno te, które zostały zabite, jak i te, które jeszcze żyją.

Prezydent Francji Emmanuela Macrona Złożył kondolencje rodzinie Hernandeza Rado, obywatela francusko-meksykańskiego, stwierdzając, że Francja nadal angażuje się w uwolnienie zakładników.

Urzędnik amerykański powiedział, że dyrektor CIA Bill Burns spotkał się w piątek w Paryżu z urzędnikami izraelskimi i katarskimi w ramach nieformalnych rozmów, których celem było przywrócenie na właściwe tory negocjacji w sprawie zawieszenia broni i zakładników. Amerykański urzędnik powiedział, że Burns jest w bliskim kontakcie z egipskimi urzędnikami, którzy podobnie jak Katarczycy pracowali jako mediatorzy z Hamasem.

Rozmowy o zawieszeniu broni utknęły w martwym punkcie na początku miesiąca po znacznych wysiłkach Stanów Zjednoczonych i innych mediatorów zmierzających do osiągnięcia porozumienia w nadziei uniknięcia planowanej izraelskiej inwazji na miasto Rafah na południu. Rozmowy utknęły w martwym punkcie z powodu głównego punktu spornego: Hamas żąda gwarancji zakończenia wojny i całkowitego wycofania sił izraelskich z Gazy w zamian za uwolnienie wszystkich zakładników, co Izrael odrzuca.

___

Keith i Magdy donieśli z Kairu. Współpracowali ze sobą autorzy prasy: Melanie Liedman w Tel Awiwie i John Lester w Le Becq we Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *