Rosyjscy i białoruscy tenisiści będą mogli rywalizować w US Open

US Open pozwoli tenisistom z Rosji i Białorusi konkurować w tym roku pomimo trwającej wojny na Ukrainie, która skłoniła Wimbledon do zakazu dla tych sportowców.

Prezes i dyrektor generalny US Tennis Association Lou Cher, którego grupa prowadzi US Open, powiedział we wtorek w wywiadzie telefonicznym dla The Associated Press, że zarząd US Tennis Association zdecydował o dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do turnieju z powodu „troski o zatrzymanie poszczególnych sportowców.” o działaniach i decyzjach ich rządów.

Scheer powiedział, że sportowcy z Rosji i Białorusi zagrają na Flushing Meadows pod neutralną flagą – układ ten był używany w różnych turniejach tenisowych na całym świecie, w tym we French Open, który zakończył się 5 czerwca.

US Open rozpocznie się 29 sierpnia w Nowym Jorku.

Odkąd Rosja rozpoczęła w lutym ataki na Ukrainę, rosyjskim sportowcom zabroniono udziału w kilku dyscyplinach sportowych, w tym w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata. Białoruś pomagała Rosji w wojnie.

Rosja znalazła się również wśród dwóch międzynarodowych wydarzeń tenisowych, w których reprezentacja narodowa była mistrzem: Puchar Billie Jean King i Puchar Davisa.

All England Club, gdzie 27 czerwca rozpocznie się główne losowanie Wimbledonu, ogłosił w kwietniu, że zabroni wstępu na jego stadiony wszystkim Rosjanom i Białorusinom – co oznacza obecnego gracza numer 1 w Rosji. Daniel MiedwiediewNie kwalifikuje się do udziału. Miedwiediew jest obrońcą tytułu w US Open.

Zakaz Wimbledonu wywołał natychmiastową krytykę ze strony graczy WTA i ATP, a także niektórych znaczących graczy, takich jak broniący tytułu mistrzowie. Novak Djokovic.

W maju WTA i ATP ogłosiły, że nie przyznają w tym roku żadnych punktów rankingowych Wimbledonu, co jest bezprecedensową naganą dla All England Club. Niektórzy gracze, w tym czterokrotny główny mistrz i były numer 1 Naomi OsakaPowiedzieli, że rozważą usiąść poza Wimbledonem.

ATP powiedział, że wszystkie punkty zdobyte na Wimbledonie w 2021 r. spadną poniżej rekordu gracza i w tym roku nie zostaną tam zdobyte żadne nowe punkty. WTA nie zdecydowało dokładnie, jak będą traktowane zeszłoroczne punkty rankingowe z All England Club, ale nowych punktów nie można dodać w oparciu o to, jak gracz tym razem spisał się tam.

READ  Hawks rozpoczynają formalne rozmowy z Quinem Snyderem w sprawie stanowiska głównego trenera: Zasoby

Scheer powiedział AP, że to, co stało się z Wimbledonem – zarówno ruch All England Club, by odciągnąć graczy z niektórych krajów, jak i reakcja na tournee – nie odegrały żadnej roli w wyborze USTA, aby wpuścić graczy z Rosji i Białorusi.

„Nasza dyskusja tak naprawdę dotyczyła zalet i zasad dotyczących obu stron tego sporu. To nie była kwestia biznesowa w porównaniu z kwestią etyczną” – powiedział. „Są argumenty po obu stronach. Czy rząd jest postrzegany jako popierający okrucieństwa? A jednocześnie: czy zamierzasz rozliczyć z tego pojedynczego sportowca?”

Scherr powiedział, że profesjonalne tournee WTA i WTA zorganizowały serię rozmów ze sportowcami z Ukrainy, Rosji, Białorusi i różnymi organami zarządzającymi tenisem, a szefowie obu turniejów zwrócili się do zarządu WTA przed jego decyzją.

USTA planuje zapewnić dodatkową pomoc finansową dla działań humanitarnych na Ukrainie i wykorzysta US Open jako platformę do podnoszenia świadomości na temat wojny.

„To straszna sytuacja i my, podobnie jak każdy inny tenisista, stanowczo potępiamy nieuzasadnioną i niesprawiedliwą inwazję Rosji na Ukrainę, i wszystko jest w tym kontekście ujęte” – powiedział Scheer. „Chociaż niektóre z tych decyzji są trudne, żadna z nich nie wznosi się na poziom trudności, przez które przechodzi Ukraina, tragedii i okrucieństw”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *