Rosyjscy naukowcy ostrzegają przed silną aktywnością rozbłysków słonecznych w poniedziałek

(Reuters) – Rosyjscy naukowcy powiedzieli, że po zauważeniu trzech rozbłysków na słońcu w niedzielę, spodziewana jest silna aktywność rozbłysków słonecznych w poniedziałek, co może zakłócać komunikację krótkofalową.

Fiodorow Institute of Applied Geophysics w Moskwie powiedział, że możliwe są rozbłyski klasy X, w tym rozbłyski protonowe, i oczekuje się pogorszenia warunków radiowych na falach krótkich.

Rozbłyski klasy X są największymi eksplozjami w układach słonecznych i mogą powodować długotrwałe burze radiacyjne. Rozbłyski protonowe to burza cząstek energii słonecznej, składająca się głównie z protonów.

Rozbłyski słoneczne pojawiają się, gdy silne pola magnetyczne wewnątrz i wokół Słońca ponownie się łączą. Według NASA mogą one wpływać na pole magnetyczne Ziemi, potencjalnie uszkadzając satelity i sprzęt komunikacyjny.

W roku 2022 burza geomagnetyczna wywołana dużą falą promieniowania słonecznego niszczy 40 nowo wystrzelonych satelitów SpaceX.

Instytut Fiodorowa poinformował, że w niedzielę zaobserwowano trzy rozbłyski słoneczne, z których jeden trwał 14 minut, czemu towarzyszyły zakłócenia łączności radiowej.

(Reportaż Lydii Kelly z Melbourne); Edytowanie przez Stephena Coatesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Asteroid 2007 FF1 LIVE – „Blisko” do „prima aprilis” kosmicznego rocka odbędzie się dzisiaj, mówi NASA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *