Rosyjski generał twierdzi, że wyżsi oficerowie wojskowi zdradzili żołnierzy walczących na Ukrainie

  • Rosyjski generał mówi, że został odwołany
  • Wyżsi oficerowie twierdzą, że rosyjscy żołnierze zdradzili
  • Ministerstwo Obrony milczy na temat losu generała
  • Generał mówi, że żołnierze giną z braku artylerii

MOSKWA (Reuters) – Rosyjski generał powiedział, że został usunięty ze stanowiska dowódcy po tym, jak zgłosił dowództwu wojskowemu tragiczną sytuację na froncie na Ukrainie, gdzie powiedział, że rosyjscy żołnierze zostali dźgnięci w plecy przez niepowodzenia dowódcy. oficerowie wojskowi.

Po buncie najemników Wagnera z 24 czerwca, największym wewnętrznym wyzwaniu dla państwa rosyjskiego od dziesięcioleci, prezydent Władimir Putin jak dotąd zatrzymał ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa na swoich stanowiskach.

Generał dywizji Iwan Popow, dowódca 58. Armii Połączonej Armii, powiedział w wiadomości audio wydanej przez rosyjskiego deputowanego Andrieja Gorolowa, że ​​został zwolniony po tym, jak powiedział starszym oficerom prawdę o sytuacji na froncie.

Popow powiedział: „Armia ukraińska nie mogła przebić się przez nasze szeregi na froncie, ale nasz starszy dowódca uderzył nas od tyłu, brutalnie ścinając armię w najtrudniejszym momencie”.

Popow, który dowodził jednostkami rosyjskimi na południu Ukrainy, otwarcie podnosił liczbę zabitych rosyjskich żołnierzy od ukraińskiej artylerii i powiedział, że armii brakuje odpowiednich systemów kontr artyleryjskich i rozpoznania artyleryjskiego wroga.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Ministerstwa Obrony, a Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować autentyczności wiadomości audio. Zastępca Gorolow jest twardogłowym byłym dowódcą armii, który regularnie pojawia się w państwowej telewizji.

Nie wiadomo, kiedy wiadomość została nagrana. Ministerstwo Obrony nic nie mówiło o jego dymisji.

Ta publiczna krytyka przywództwa wojskowego Rosji ze strony zahartowanego w bojach generała mniej niż trzy tygodnie po Rebelii Wagnera wskazuje na poziom niezadowolenia w rosyjskiej armii, która toczy największą wojnę lądową w Europie od czasów II wojny światowej.

READ  COP27: Szczyt zatwierdza fundusz klimatyczny „na straty i szkody” w historycznym porozumieniu

armia rosyjska

Putin, najwyższy przywódca Rosji od 1999 roku, powiedział, że rebelia mogła popchnąć Rosję do wojny domowej i porównał ją do rewolucyjnych niepokojów z 1917 roku, które zmusiły Rosję zasadniczo do wycofania się z I wojny światowej.

Kreml starał się zachować spokój, ale rosyjscy urzędnicy i dyplomaci powiedzieli Reuterowi pełne znaczenie buntu – który według Prigożyna miał na celu wyłącznie wyrównanie rachunków z Szojgu i Gierasimowem – jeszcze się nie rozpoczął.

Ani dowódca Wagnera Jewgienij Prigożyn, ani generał Siergiej Surowikin, zastępca dowódcy rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie, nie byli widziani publicznie od dnia buntu.

Od miesięcy Prigożyn otwarcie obrażał czołowych wojskowych Putina, używając różnych wulgarnych obelg i więziennego slangu, które szokowały wyższych rosyjskich urzędników, ale na które ani Putin, ani Szojgu, ani Gierasimow publicznie nie reagowali.

48-letni Popow powiedział, że trzymał się z daleka od „zapaśników” armii, ale w przełomowym momencie powiedział dowódcom wojskowym prawdę.

„Była trudna sytuacja z najwyższymi menedżerami, w której trzeba było albo milczeć i tchórzliwie, albo powiedzieć, jak jest” – powiedział Popow. Nie powiedział, kiedy wpłynęły skargi.

„Nie miałem prawa kłamać w twoim imieniu, w imieniu moich poległych towarzyszy broni, więc przedstawiłem tam wszystkie problemy”.

Kanał telegramu powiązany z najemnikami Wagnera powiedział, że Popow poruszył z Gierasimowem potrzebę rotacji wyczerpanych żołnierzy z linii frontu. Reuters nie mógł zweryfikować tej wiadomości.

„Wydaje się, że wyżsi dowódcy wyczuli z mojej strony jakieś niebezpieczeństwo i szybko w ciągu jednego dnia przygotowali rozkaz od ministra obrony i pozbyli się mnie” – powiedział Popow. „Czekam na swoje przeznaczenie”.

(Raportowanie Jaya Faulconbridge’a). Edytowanie przez Andrew Osborne’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Jako szef moskiewskiego biura, Jay kieruje relacjami z Rosji i WNP. Przed wyjazdem do Moskwy Jay prowadził relacje z Brexitu jako szef londyńskiego biura (2012-2022). W noc brexitu jego zespół odniósł jedno z historycznych zwycięstw Reutersa – przekazując jako pierwszy wiadomość o Brexicie światu i rynkom finansowym. Jay jest absolwentem Uniwersytetu Londyńskiego…

READ  W wypadku autobusu w Republice Południowej Afryki zginęło 45 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *