Rosyjski Google złożył wniosek o upadłość po konfiskacie konta bankowego

18 maja (Reuters) – rosyjska spółka zależna Google planuje złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości po tym, jak władze przejęły jego konto bankowe, co uniemożliwiło płacenie pracownikom i dostawcom, ale bezpłatne usługi, w tym wyszukiwanie i YouTube, będą nadal działać, powiedział rzecznik rosyjskiego Google Inc. Środa.

Alfabet Korporacja (GOOGL.O) Jednostka od miesięcy jest pod presją w Rosji za nieusuwanie treści, które Moskwa uważa za nielegalne i ograniczanie dostępu do niektórych rosyjskich mediów na YouTube, ale Kreml do tej pory nie zablokował dostępu do usług firmy.

„Zajęcie konta bankowego Google Russia przez rosyjskie władze uniemożliwiło naszemu biuru działanie w Rosji, w tym zatrudnianie i płacenie pracownikom mieszkającym w Rosji, płacenie dostawcom i sprzedawcom oraz wypełnianie innych zobowiązań finansowych” – powiedział rzecznik Google.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Google Russia opublikowało zawiadomienie o zamiarze złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Kanał telewizyjny należący do rosyjskiego biznesmena objętego sankcjami poinformował w kwietniu, że podmioty przygotowujące zadłużenie skonfiskowały od Google 1 miliard rubli (15 milionów dolarów) z powodu niemożności odzyskania dostępu do konta YouTube, ale to pierwszy przypadek, gdy amerykański gigant technologiczny ogłosił jego bank. Konto jako całość zostało przejęte. Czytaj więcej

Firma Google nie potwierdziła od razu, czy konfiskata tych środków doprowadziła do jej zamiaru złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, czy też miały miejsce inne zajęcia.

Baza danych rosyjskiej Federalnej Służby Komorniczej wymieniła dwa zajęcia od połowy marca, nie określając kwot, a także innych grzywien i opłat egzekucyjnych.

Usługa potwierdziła, że ​​przejęła aktywa i własność Google.

Google przeniósł wielu swoich pracowników z Rosji, odkąd 24 lutego Moskwa wysłała na Ukrainę dziesiątki tysięcy żołnierzy. Ale niektórzy zostali.

W notatce opublikowanej w oficjalnym rosyjskim rejestrze Fedresurs w środę stwierdzono, że spółka zależna Google zamierzała ogłosić upadłość i od 22 marca przewidywała „niemożność wywiązania się ze swoich zobowiązań finansowych”, w tym odpraw, premii dla obecnych i byłych pracowników oraz obowiązkowych i terminowe płatności.

Bezpłatne usługi przetrwania

Google, który tymczasowo wstrzymał sprzedaż reklam i większość innych operacji biznesowych w Rosji, powiedział, że jego bezpłatne usługi, w tym Gmail, Mapy, Android i Play, będą nadal dostępne dla rosyjskich użytkowników.

Rosja powiedziała we wtorek, że nie ma planów blokowania YouTube przed Google, pomimo powtarzających się gróźb i grzywien, przyznając, że taki ruch prawdopodobnie spowoduje cierpienie rosyjskich użytkowników i dlatego należy go unikać. Czytaj więcej

Rostelekom (RTKM.MM) Dyrektor generalny Michaił Osevsky powiedział w środę, że Google działa w kraju jak zwykle, w tym wszystkie swoje serwery, podała agencja TASS.

W grudniu Rosja przekazała Google 7,2 mld rubli opłat za, jak to określiła Moskwa, powtarzające się nieusuwanie treści, które Rosja uważa za nielegalne, co jest pierwszą karą dochodową w tego typu sprawach w Rosji.

Z danych komorników wynikało, że grzywna wzrosła o 506 mln rubli w związku z opłatami egzekucyjnymi.

Z bazy Spark agencji informacyjnej Interfax rosyjskich firm wynika, że ​​przychody rosyjskiej spółki zależnej Google Google w 2021 r. wyniosły 134,3 mld rubli.

Alphabet powiedział w zeszłym miesiącu, że Rosja odpowiadała za 1% jej przychodów w zeszłym roku, czyli około 2,6 miliarda dolarów.

(1 dolar = 63,9570 rubli)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Montaż dokonali Eileen Hardcastle, Guy Faulconbridge, David Clarke i Barbara Lewis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *