Rosyjski poseł w Polsce uderza czerwoną farbą na cmentarzu wojennym

WARSZAWA, Polska (AFP) – Czerwona farba jest malowana na ambasadora Rosji w Polsce przez antywojennych demonstrantów na Ukrainie.który został zakazany w poniedziałek na warszawskim cmentarzu dla żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas II wojny światowej.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa potępiła atak, mówiąc w swojej aplikacji do przesyłania wiadomości, że „nie będziemy się bać”, podczas gdy „ludzie Europy powinni bać się zobaczyć swoje odbicie w lustrze”.

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau określił incydent jako „wyjątkowo niefortunny”.

„Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, bez względu na politykę rządów, które reprezentują” – powiedział.

Ambasador Siergiej Andreev przybył na cmentarz żołnierzy radzieckich, aby złożyć kwiaty w D-Day, który oznaczał klęskę nazistowskich Niemiec z rąk aliantów. Główne rosyjskie święto narodowe obchodzono hucznie Na paradzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie.

Przybywając na sowiecki cmentarz wojskowy w stolicy Polski, Andreev spotkał setki działaczy sprzeciwiających się wojnie rosyjskiej na Ukrainie. Początkowo demonstranci chwycili i podeptali wieniec, który miał złożyć na cmentarzu. Czerwona farba została rzucona w niego od tyłu, zanim protestujący stojący obok niego rzucił mu dużą plamę w twarz.

Demonstranci nieśli ukraińskie flagi i skandowali „faszyści” i „mordercy” po rosyjsku, podczas gdy niektórzy nosili białe prześcieradła poplamione na czerwono, symbolizujące ukraińskie ofiary wojny rosyjskiej. Widziano także innych ludzi z jego świty ochlapujących czymś, co wyglądało na czerwoną farbę.

„Fani neo-nazistów po raz kolejny pokazali swoje twarze” – powiedziała Zacharowa. Powiedziała, że ​​oprócz usunięcia pomników bohaterów Armii Radzieckiej w czasie II wojny światowej atak „odwrócił trajektorię wcielenia faszyzmu”.

Niektórzy rosyjscy komentatorzy sugerowali, że atak na ambasadora może skłonić Moskwę do wezwania go i wyproszenia polskiego ambasadora.

Polski rząd spotkał się z krytyką za to, że nie zapewnił ambasadorowi większego bezpieczeństwa, co pozwoliło na incydent, który Rosja mogłaby wykorzystać do przedstawienia Polski jako wrogiej Moskwie.

READ  Argentyna będzie płacić za chiński import w juanach zamiast w dolarach

Wśród krytyków znalazł się były minister spraw wewnętrznych Bartłomig Sinkiewicz, który powiedział, że nie rozumie, dlaczego nie ma już ochrony dla ambasadora, kiedy „tygodniami czuł, jak może skończyć się 9 maja w Warszawie”.

Ale obecny polski minister spraw wewnętrznych powiedział, że polski rząd doradził ambasadorowi, aby nie składał kwiatów na cmentarzu, i zauważył, że policja pomogła mu bezpiecznie opuścić to miejsce.

Minister spraw wewnętrznych Marius Kamiński dodał, że „zgromadzenie przeciwników rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdzie na co dzień dochodzi do zbrodni ludobójstwa, było legalne”. „Zrozumiałe są uczucia ukraińskich kobiet biorących udział w demonstracji, których mężowie dzielnie walczą w obronie ojczyzny”.

Demonstranci przemaszerowali także w niedzielę wieczorem w Warszawie, aby zaprotestować przeciwko wojnie, przywożąc czołg na traktorze i parkując go przed ambasadą rosyjską. Od początku wojny 24 lutego obrazy ukraińskich traktorów ciągnących rosyjskie czołgi są symbolem ukraińskiego oporu.

Cmentarz sowiecki znajduje się w rozległym parku przy drodze łączącej centrum miasta z międzynarodowym lotniskiem. Jest to ostatnie miejsce spoczynku ponad 20 000 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli na ziemiach polskich walcząc w walce z nazistowskimi Niemcami.

Podczas gdy Polska usunęła niektóre pomniki Armii Czerwonej w ciągu dziesięcioleci od obalenia wspieranych przez Moskwę rządów komunistycznych, pozwoliła, aby cmentarz pozostał nienaruszony. Chociaż żołnierze radzieccy pokonali nazistów, na początku wojny siły sowieckie najechały Polskę po tajnym porozumieniu z nazistowskim rządem niemieckim i dokonały okrucieństw na Polakach, w tym masowych egzekucji i deportacji na Syberię.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *