Rosyjski sąd skazuje krytyka Kremla Nawalnego za oszustwo

  • Prokuratorzy dążą do dodania kolejnej kary więzienia dla Nawalnego
  • Jego siatka opozycyjna jest już zakazana w Rosji
  • Prokuratorzy proszą o kolejne 13 lat
  • Nawalny wezwał Rosjan do protestu przeciwko kampanii na Ukrainie

(Reuters) – Rosyjski sąd skazał we wtorek krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego za powszechne oszustwa, co może przedłużyć karę więzienia dla najwybitniejszych krytyków prezydenta Władimira Putina od lat.

Nawalny już odsiaduje karę dwóch i pół roku więzienia w obozie koncentracyjnym na wschód od Moskwy za naruszenie zwolnienia warunkowego w związku z zarzutami, które według niego zostały zmyślone, by pokrzyżować jego ambicje polityczne.

W ostatniej sprawie karnej przeciwko niemu, którą również oddalił jako motywowany politycznie, do tego wyroku można było doliczyć nawet 13 lat.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wychudzony Nawalny stał obok swojego prawnika w pokoju pełnym funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Więziennego, podczas gdy sędzia odczytywał mu zarzuty. 45-latek wydawał się niewzruszony, patrząc w dół, gdy przerzucał dokumenty sądowe.

Prokuratorzy zwrócili się do sądu o wysłanie go do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na 13 lat za oszustwo i obrazę sądu. Werdykt spodziewany jest później we wtorek.

Nawalny został uwięziony w zeszłym roku, kiedy wrócił do Rosji po otrzymaniu leczenia w Niemczech po ataku toksycznego środka nerwowego z czasów sowieckich podczas wizyty na Syberii w 2020 roku. Nawalny oskarżył Putina o atak.

Kreml powiedział, że nie widział żadnych dowodów na otrucie Nawalnego i odmówił Rosji jakiejkolwiek roli, gdyby tak było.

Po ostatniej rozprawie sądowej w jego sprawie, która odbyła się 15 marca, Nawalny przyjął typowy wyzywający ton, pisząc na Instagramie: „Jeśli wyrok więzienia jest ceną mojego prawa człowieka do mówienia rzeczy, które trzeba powiedzieć… wtedy mogą kwestionować 113 lat i nie zrezygnuję z moich słów i czynów.” „. Czytaj więcej

READ  Protesty w Niemczech zatrzymują kraj, gdy skrajna prawica okazuje się szansą na otwarcie

Władze rosyjskie postrzegały Nawalnego i jego zwolenników jako spoilery, których celem jest destabilizacja Rosji przy wsparciu Zachodu. Wielu sojuszników Nawalnego uciekło z Rosji, zamiast spotkać się z ograniczeniami lub więzieniem w kraju.

Ruch opozycyjny Nawalnego został określony jako „ekstremistyczny” i został zamknięty, chociaż jego zwolennicy nadal wyrażają w mediach społecznościowych swoje stanowiska polityczne, w tym sprzeciw wobec militarnej interwencji Moskwy na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pisanie przez reportera Kevina Levy/Reutersa. Edytowanie przez redaktora Reuters

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *