Rosyjski wiceminister obrony Timur Iwanow został oskarżony o przyjmowanie łapówek

  • Napisane przez Christy Cooney
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie, Rosyjski wiceminister obrony Timur Iwanow (po lewej) z prezydentem Władimirem Putinem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu

Moskiewski sąd oskarżył rosyjskiego wiceministra obrony o przyjmowanie łapówek i skazał go na karę więzienia w oczekiwaniu na śledztwo.

Timur Iwanow, który zaprzecza oskarżeniom, jest oskarżony o przyjmowanie łapówek „na szczególnie dużą skalę”.

Iwanow (47 l.) został powołany do Ministerstwa Obrony w 2016 r. i odpowiadał za projekty rosyjskiej infrastruktury wojskowej.

Aktywiści od dawna krytykują poziom rzekomej korupcji w Rosji.

Jednak od czasu rozpoczęcia totalnej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku tak głośne sprawy są rzadkością.

Iwanow jest uważany za sojusznika ministra obrony Siergieja Szojgu i współpracuje z nim od wielu lat. Wcześniej był wicepremierem obwodu moskiewskiego, gdzie Szojgu przez krótki czas pełnił funkcję gubernatora.

W 2022 roku Fundacja Antykorupcyjna (ACF), grupa założona przez nieżyjącego już lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, oskarżyła Iwanowa o udział w „programach korupcyjnych podczas budowy na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy”.

W szczególności stwierdziła, że ​​odniósł korzyści z projektów budowlanych w ukraińskim mieście portowym Mariupol, którego znaczna część została zniszczona w wyniku rosyjskich bombardowań w miesiącach następujących po inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Źródło obrazu, Moskiewska Służba Sądownicza

Skomentuj zdjęcie, Timur Iwanow w sądzie zaprzeczył postawionym mu zarzutom

Sąd Rejonowy w Basmannym w Moskwie skazał go na dwa miesiące więzienia pod zarzutem udziału w spisku karnym z osobami trzecimi w ramach nadzorowania budowy i remontów obiektów Ministerstwa Obrony.

Jeśli zostanie uznany za winnego, może mu grozić do 15 lat więzienia. Z podobnymi zarzutami przed sądem w Moskwie stanął inny mężczyzna, Siergiej Borodin, określany jako przyjaciel Iwanowa.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom, że prezydent Władimir Putin został wcześniej powiadomiony o aresztowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *