Rosyjski wojskowy odrzutowiec rozbija się w pobliżu Biełgorodu, zabijając 74 osoby – podają władze

RYGA, Łotwa – Rosyjski samolot wojskowy rozbił się w środę w zachodnim obwodzie Biełgorodu, w pobliżu granicy z Ukrainą, zginęły wszystkie 74 osoby na pokładzie – podają rosyjskie media państwowe.

Zaraz po katastrofie o godzinie 11:00 pojawiły się sprzeczne doniesienia na temat tego, kto był na pokładzie Iljuszyn Ił-76.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że odebrało 65 ukraińskich jeńców wojennych, których przekazano w region w celu kolejnych transferów. Ukraińska agencja informacyjna Ukraińska Prawda, cytując anonimowych urzędników wojskowych, podała, że ​​samolot przewoził rakiety.

Ukraińska Centrala Koordynacyjna ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi oświadczyła w oświadczeniu, że nadal bada doniesienia o katastrofie.

„Wzywamy media i obywateli, aby powstrzymali się od rozpowszechniania niezweryfikowanych informacji przed publikacją oficjalnych oświadczeń lub komentarzy upoważnionych osób lub władz” – stwierdziła organizacja. „Podkreśla, że ​​wrogowie aktywnie prowadzą specjalne operacje informacyjne przeciwko Ukrainie, mające na celu destabilizację ukraińskiego społeczeństwa”.

Przyczyna katastrofy nie została od razu znana, chociaż wyżsi rangą urzędnicy rosyjscy bez przedstawienia dowodów stwierdzili, że została zestrzelona przez siły ukraińskie przy użyciu rakiet niemieckich lub amerykańskich.

Żadne z twierdzeń dotyczących tego, kto był na pokładzie ani przyczyny, nie zostało zweryfikowane przez niezależną firmę.

„Samolot Ił-76 rozbił się 24 stycznia o godzinie 11:00 w obwodzie Biełgorodu podczas lotu rozkładowego” – podało w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Wiózł 65 wziętych do niewoli żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy w celu przeniesienia do obwodu Biełgorodu, a także sześciu członków załogi i trzy eskorty”.

Andrij Kartabołow, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa izby niższej rosyjskiego parlamentu, jest urzędnikiem. Drugi samolot cudem uniknął podobnej katastrofy – dodał.

„Drugi samolot Ił-76 w dalszym ciągu przewoził 80 jeńców wojennych. W porę został zawrócony” – powiedział Kartabołow.

READ  How to See Knives (i jego kontynuacja, Szklana cebula)

„Przywódcy Ukrainy doskonale zdawali sobie sprawę z nadchodzącego przeniesienia; zostali poinformowani o sposobie uwolnienia więźniów” – dodał Kartabołow. „Ale samolot Ił-76 został zestrzelony trzema rakietami z przeciwlotniczego Patriota lub niemieckiego Iris-T -lotniczy system rakietowy.”

Marszałek rosyjskiego parlamentu Wiaczesław Wołodin powiedział, że prawodawcy pociągną do odpowiedzialności swoich amerykańskich i niemieckich odpowiedników.

„Bezbronni piloci naszych wojskowych samolotów transportowych realizujący misję humanitarną zostali zestrzeleni przy użyciu amerykańskich i niemieckich rakiet” – powiedział Wołodin podczas sesji parlamentarnej. „Ustawodawcy tych krajów muszą zdać sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności i znaleźć się na pierwszej linii frontu”.

Serhij Morkunow w Lizbonie przyczynił się do powstania tego sprawozdania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *