Rozbita gitara Kurta Cobaina kosztuje około 600 000 dolarów

  • Legendarna lewa gitara elektryczna frontmana Nirvany została roztrzaskana, gdy pionierzy grunge’u nagrywali swój przebojowy album Nevermind na początku lat 90.
  • Cobain, który popełnił samobójstwo w 1994 roku w wieku 27 lat, jest najbardziej znany ze swoich szaleńczych występów na żywo i rozbijania wielu Stratocasterów podczas swojej niezwykle wpływowej kariery.

GARDENA, CA — 2 maja 2023 r.: Rozbity Fender Stratocaster Kurta Cobaina zostanie wystawiony na aukcji Julian’s Auctions w Gardena w Kalifornii 2 maja 2023 r., wyprzedzając aukcję „Music Icons” Juliana zawierającą ponad 1200 kawałków historii rock and rolla i ekskluzywne kolekcje artystów.

FREDERIC J. BROWN/AFP za pośrednictwem Getty Images

Rozbita gitara Fender Stratocaster Kurta Cobaina została sprzedana na aukcji za 595 900 dolarów, czyli ponad 10 razy więcej niż pierwotnie szacowano.

Legendarna lewa gitara elektryczna frontmana Nirvany została roztrzaskana, gdy pionierzy grunge’u nagrywali swój przebojowy album Nevermind na początku lat 90. Ponownie zmontowany, ale niesprawny, miał zostać sprzedany za od 60 000 do 80 000 USD na aukcji Julien’s w nowojorskiej Hard Rock Cafe w weekend.

Zawiera podpisy wszystkich trzech członków Nirvany – Cobaina, Krista Novoselica i Dave’a Grohla – wraz z dedykacją od Cobaina zaadresowaną do nieżyjącego już wokalisty Screaming Trees, Marka Lanegana. Według Julien’s Auctions, Cobain dał gitarę Laneganowi podczas trasy Nevermind Tour Nirvany w 1992 roku.

Cobain, który popełnił samobójstwo w 1994 roku w wieku 27 lat, był znany ze swoich szaleńczych występów i rozbicia wielu Stratocasterów podczas swojej niezwykle wpływowej kariery.

Odręcznie sporządzona przez Nirvanę setlista z premierowego albumu zespołu „Smells Like Teen Spirit” z 1991 roku została również sprzedana na tej samej aukcji w sobotę za 50 800 dolarów, dwanaście razy więcej niż pierwotnie szacowano.

READ  Podsumowanie plotek: AEW Talent Exodus, Buddy Matthews Future, McIntyre & Cross i wiele więcej!

Gitara, na której Cobain grał podczas legendarnego akustycznego koncertu na żywo w MTV Unplugged w 1993 roku, zaledwie pięć miesięcy przed śmiercią, została sprzedana dwa lata temu za 6 milionów dolarów.

Szereg pamiątek muzycznych sprzedanych podczas dwudniowej aukcji Juliena, w tym gitary grane przez Bono i Eddiego Van Halenów oraz kurtka Michaela Jacksona „Dangerous” World Tour.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *