Kashkari z Fed twierdzi, że czerwcowa pauza stóp procentowych nie oznacza końca cyklu podwyżek

Prezes Banku Rezerwy Federalnej Minneapolis, Neel Kashkari, powtórzył we wtorek zaangażowanie banku centralnego w kontrolowanie inflacji poprzez zacieśnienie polityki pieniężnej i powiedział, że jego największym zmartwieniem jest niedoszacowanie utrzymującej się presji cenowej.

Anjali Sundaram | CNBC

Prezes Rezerwy Federalnej Minneapolis, Neel Kashkari, powiedział w poniedziałek, że jest otwarty na opóźnienie kolejnej podwyżki stóp procentowych w przyszłym miesiącu, ale ostrzegł przed zbytnim odczytywaniem pauzy.

„W tej chwili jest blisko w obie strony, w porównaniu z kolejną czerwcową podwyżką lub pominięciem” – powiedział urzędnik banku centralnego w „Squawk Box” CNBC. „Niektórzy z moich kolegów mówili o pominięciu. Dla mnie ważne jest, aby nie sygnalizować, że skończyliśmy. Jeśli to zrobimy, jeśli zamierzamy pominąć w czerwcu, nie oznacza to, że skończyliśmy z zaostrzeniem cyklu. Oznacza to, że otrzymujemy więcej informacji”.

Rynki oceniają obecnie na 83% prawdopodobieństwo, że ustalający stopy procentowe Federalny Komitet Otwartego Rynku opóźni prawdopodobnie 11. podwyżkę z rzędu, kiedy zbiera się w dniach 13-14 czerwca, zgodnie z Grupa CME FedWatch Śledź ceny kontraktów futures.

Co więcej, inwestorzy uważają, że Fed prawdopodobnie obniży stopy procentowe o pół punktu procentowego przed końcem roku, co jest oznaką niskiej inflacji i spowolnienia gospodarczego.

Przedstawiciele banku centralnego zgodnie twierdzą, że nie spodziewają się cięć w tym roku. Kashkari powiedział, że jeśli inflacja nie spadnie, to ponownie będzie wspierał wzrost cen.

„Czy w lipcu znów zaczniemy się podnosić? Być może i to jest dla mnie najważniejsze, abyśmy nie zdejmowali tego ze stołu” – powiedział.

Dodał: „Rynki wydają się bardzo optymistyczne, że stopy teraz spadną. Myślę, że myślą, że inflacja spadnie, a wtedy będziemy w stanie na to zareagować. Mam nadzieję, że mają rację”. „Ale nikt nie powinien być zdezorientowany naszym zobowiązaniem do obniżenia inflacji do 2%”.

READ  Kontrakty terminowe Dow: wznowienie rozmów o pułapie zadłużenia; Kluczem do zysków Nvidii jest rajd rynkowy

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasugerował w piątek, że niedawne napięcia w systemie bankowym mogą spowolnić gospodarkę na tyle, że decydenci mogą być mniej agresywni.

Jest to możliwe, powiedział Kashkari, choć dodał, że jak dotąd niewiele było oznak większego makroekonomicznego wpływu ostatnich problemów bankowych.

„To nasz najbardziej niepewny czas, jeśli chodzi o zrozumienie podstawowej dynamiki inflacji. Muszę więc pozwolić, by inflacja mną kierowała i myślę, że pozwolimy, by inflacja nas prowadziła. Prawdopodobnie powinniśmy zejść na północ od 6% stopy funduszy federalnych”. presja zaczyna zmniejszać inflację względem Nas, więc może… zbliżamy się do końca. Nie wiem teraz.”

Benchmarkowa stopa funduszy federalnych jest obecnie ustalona w docelowym przedziale od 5% do 5,25%. Oprócz decyzji w sprawie stóp procentowych, na czerwcowym posiedzeniu zostaną zaktualizowane prognozy banku centralnego dotyczące inflacji, PKB i bezrobocia, a także „wykres punktowy” przedstawiający oczekiwania konserwatystów co do przyszłej stopy procentowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *