Urzekające zbliżenia ukazują niesamowite szczegóły ukryte w blasku słońca: ScienceAlert

Największy i najpotężniejszy teleskop słoneczny na Ziemi dostarczył nam zapierających dech w piersiach nowych widoków powierzchni Słońca.

W serii nowych zdjęć obserwacje wykonane przez Teleskop Słoneczny Daniela K. Inouye ujawniają skomplikowane szczegóły obszarów plam słonecznych, komórek konwekcyjnych i ruchu plazmy w atmosferze słonecznej z rozdzielczością około 20 kilometrów (około 12 mil).

W tych skalach struktury plazmy wyglądają jak pociągnięcia pędzla i tekstury na obrazie. Jeśli chodzi o odległości w kontekście, pojedyncze ogniwo obciążeniowe jest średnio nieco mniejsze niż stan Teksas w USA.

Jednak te nowe zdjęcia Inouye nie mają na celu jedynie sprawić, abyś poczuł się nieistotny i nieistotny, ale są zapowiedzią przyszłej nauki, ponieważ naukowcy analizują powierzchnię Słońca z niezwykłą szczegółowością, aby zrozumieć procesy tam zachodzące.

Obszar o średnicy około 30 000 km pokazuje dobrze uformowaną plamę słoneczną: cienie, baldaszkowate punkty i półwłókna są wyraźnie widoczne. (NSF/AURA/NSO)

Często większe niż cała nasza planeta, plamy słoneczne są zwykle krótkotrwałymi defektami, w których pola magnetyczne są niezwykle silne i wydają się ciemniejsze niż ich otoczenie dzięki stosunkowo niskim temperaturom. Są one również związane z najbardziej gwałtownymi wybuchami naszego Słońca: gdy linie pola magnetycznego przeplatają się, pękają i ponownie łączą, uwalniają niesamowite wybuchy energii w postaci koronalnych wyrzutów masy i erupcji.

Aktywność plam słonecznych nie jest stała. Jest to związane z cyklami trwającymi około 11 lat, podczas których aktywność plam słonecznych i rozbłysków wzrasta do maksimum przy maksimum słonecznym i spada prawie do zera podczas minimum słonecznego. W maksimum słonecznym bieguny słoneczne zamieniają się miejscami; Obecnie jesteśmy na drodze do maksimum słonecznego Oczekuje się, że nastąpi to w 2025 rokupo czym aktywność Słońca ponownie zacznie spadać.

Kolejna plama słoneczna ukazująca zjawisko mostka świetlnego. (NSF/AURA/NSO)

Nie wiadomo, co napędza te cykle słoneczne, lub Co tworzy plamy słoneczne?. Ale ta informacja jest bardzo istotna dla nas tutaj na Ziemi, ponieważ koronalne wyrzuty masy często związane z plamami słonecznymi mogą wysyłać ogromne chmury naładowanych cząstek, które zderzają się z ziemskim polem magnetycznym i ryzykują Liczba wyłączeń do naszego napędzanego technologią stylu życia.

READ  Teleskop Hubble'a rejestruje zmiany na Jowiszu i Uranie

Nowe zdjęcia Inouye pokazują wiele delikatnych struktur związanych z plamami słonecznymi.

Na przykład jest ciemność (są to ciemne plamy pośrodku). Jasne punkty widoczne w cieniach nazywane są punktami baldachimu. Półcień to jaśniejszy obszar wokół cienia. Charakteryzuje się błyszczącymi włóknami znanymi jako włókna półcieniowe.

Pory przypominające plamy słoneczne na powierzchni Słońca, z nitkowatymi włóknami w atmosferze nad nimi. (NSF/AURA/NSO)

Czasami obszar skupionego pola magnetycznego przypominający plamę słoneczną można zobaczyć z baldachimem, ale bez cienia obwodowego. Są one znane jako pory słoneczne; Powstają, gdy nie są spełnione warunki do powstania cieni.

A kiedy plamy słoneczne zaczną się rozpuszczać i znikać, mosty światła mogą je przekroczyć. Dalszy rozkład powoduje, że plamy słoneczne tracą swój cień. Rejestracja procesu utraty jest bardzo rzadka.

Kiedy słońce jest spokojne, na zdjęciach wykonanych w widzialnej części widma może wyglądać zupełnie bez wyrazu.

Jednak nawet przy cichym słońcu dużo się dzieje. Komórki termiczne pokazane poniżej nadają powierzchni Słońca, czyli fotosferze, teksturę przypominającą popcorn. Gorąca plazma unosi się ze środka komórki, następnie przemieszcza się na zewnątrz na obrzeża i opada z powrotem w miarę ochładzania. Komórki konwekcyjne lub granulki są zdumiewająco duże, mają średnicę do 1600 kilometrów (994 mil).

Przypominający popcorn wygląd ziaren konwekcyjnych na heliosferze. Obraz przedstawia obszar o szerokości około 30 000 km. (NSF/AURA/NSO)

Nad fotosferą znajduje się atmosfera słoneczna, czyli chromosfera. Czasami zamieszkują je cienkie, ciemne, podobne do pociągnięć pędzla włókna plazmy, znane jako fibryle lub drzazgi. Wyglądają jak włosy, ale średnice włókien zwykle mieszczą się w zakresie 200 i 450 kilometrów (125 do 280 mil). Eksploduje z fotosfery i trwa kilka minut. Naukowcy nie wiedzą, jak powstają włókna, ale z pewnością jest ich dużo i są Bardzo wiarygodne wskaźniki kierunki Słoneczne pole magnetyczne jest chaotyczne.

Naukowcy mają nadzieję, że dane z Inouye pomogą rozwikłać niektóre z utrzymujących się tajemnic tych niezwykłych zjawisk słonecznych. To z kolei może pomóc w zrozumieniu większych zjawisk; Na przykład wewnętrzna dynamika Słońca i to, co napędza cykle słoneczne.

READ  Teleskop Jamesa Webba odkrył najstarszą aktywną czarną dziurę w znanym wszechświecie
Włókna słoneczne podobne do włosów w chromosferze słonecznej. (NSF/AURA/NSO)

Teleskop już zbiera wyniki. Na początku tego roku naukowcy opisali pierwsze w historii obserwacje Słoneczne fale atmosferyczne w plamie słonecznej.

„Nie ma drugiego obiektu takiego jak Teleskop Słoneczny Inouye” — powiedział astronom Thomas Rimmele, dyrektor Teleskopu Słonecznego Inouye. Powiedział w zeszłym roku. „Jest to teraz kamień węgielny naszej misji pogłębiania naszej wiedzy o Słońcu poprzez zapewnianie przełomowych możliwości obserwacyjnych społeczności naukowej. To zmienia zasady gry”.

Możesz przeglądać i pobierać wersje nowych obrazów w pełnej rozdzielczości Na stronie Narodowej Fundacji Nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *