Rozwiązanie problemu autonomicznej jazdy w 2 milionach samochodów zbadane przez NHTSA


W grudniu 2023 r. Tesla zapowiedziała, że ​​po wypadkach udostępni aktualizacje oprogramowania zabezpieczającego dla funkcji autopilota. Jednak więcej incydentów skłoniło federalne organy regulacyjne do zbadania, czy producent samochodów zrobił wystarczająco dużo.

On gra

Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego bada, czy wycofanie ponad 2 milionów pojazdów Tesli w grudniu 2023 r. było wystarczające w celu aktualizacji funkcji autopilota po kilku wypadkach.

Biuro ds. badania usterek Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) wszczyna dochodzenie po zidentyfikowaniu 20 wypadków z udziałem pojazdów Tesli ze zaktualizowanym oprogramowaniem – podała agencja w oświadczeniu. Dokumenty złożone w piątek.

Po wdrożeniu aktualizacji oprogramowania ODI „zidentyfikowało obawy wynikające ze zdarzeń awaryjnych po zastosowaniu środków zaradczych oraz wstępne wyniki testów NHTSA naprawionych pojazdów” – stwierdziła agencja w swoim zgłoszeniu.

Agencja zamknęła także prawie trzyletnie dochodzenie, analizując 956 wypadków z udziałem pojazdów Tesli do 30 sierpnia 2023 r. ODI stwierdziło, że prawie połowy wypadków (467) można było uniknąć, ale miały one miejsce z powodu „słabego systemu zaangażowania kierowcy Tesli”. Nie nadaje się do łagodnych możliwości operacyjnych autopilota.

Wyniki testów zderzeniowych: Tylko jeden na 10 SUV-ów uzyskał ocenę „dobrą” w teście zderzeniowym, który został zaktualizowany w celu uwzględnienia wyższych prędkości.

W toku tego dochodzenia agencja wykryła co najmniej 13 wypadków, w wyniku których „co najmniej jedna osoba zginęła, a także wiele innych wypadków, w których doszło do poważnych obrażeń, w których wyraźną rolę odegrało domniemane niewłaściwe użycie systemu przez kierowcę”.

W zeszłym tygodniu według doniesień Tesla prowadzona przez osobę wyposażoną w funkcję pełnego autonomicznego prowadzenia Tesli zderzyła się i zabiła motocyklistę w stanie Waszyngton. Ta funkcja nie jest trybem w pełni autonomicznym, ale zapewnia więcej niż tylko autopilot – nawiguje zakrętami i zatrzymuje się na światłach i znakach – i nadal wymaga od kierowców uwagi.

READ  Balsamy do ust Burt's Bees, Hidden Valley Ranch wyprzedają się w ciągu kilku godzin

NHTSA: w systemie autopilota Tesli występuje „krytyczna luka w bezpieczeństwie”

Chociaż często określa się je mianem samochodów autonomicznych, samochody Tesli w rzeczywistości mają funkcje wspomagania kierowcy, które ułatwiają jazdę, ale nie są one w pełni zautomatyzowane. Autopilot Obejmuje to korzystanie z tempomatu Tesli Traffic-Aware, który dopasowuje się do prędkości innych pojazdów, oraz funkcji Autosteer, która pomaga utrzymać samochód na pasie ruchu, ale kierowca powinien trzymać ręce na kierownicy.

Federalne organy regulacyjne twierdzą jednak, że kierowcy mogą oczekiwać, że ich Tesla zrobi za dużo.

„Krytyczna luka w zakresie bezpieczeństwa między oczekiwaniami kierowców co do możliwości operacyjnych (systemu wspomagania kierowcy Tesli) a rzeczywistymi możliwościami systemu… doprowadziła do przewidywalnych nadużyć i wypadków, których można było uniknąć” – stwierdziła agencja w raporcie z zamkniętego dochodzenia.

W przypadku tych 467 wypadków ODI stwierdziło, że w wielu przypadkach czujni kierowcy powinni byli być w stanie „zareagować na incydent lub złagodzić jego skutki”. Innym razem samochody wypadały z drogi, gdy autosteer – praktyczna funkcja wspomagania kierowania Tesli – została „nieumyślnie wyłączona pod wpływem działania kierowcy” lub gdy funkcje te były używane w „warunkach słabej przyczepności, takich jak mokra nawierzchnia” – podała agencja.

Nowe dochodzenie „oceni adekwatność (wycofania z użytku w grudniu 2023 r.), w tym znaczenie i zakres kontroli autopilota w celu rozwiązania problemu niewłaściwego użycia, dezorientacji trybu lub użytkowania w środowiskach, dla których system nie został zaprojektowany” – stwierdziła agencja.

Które pojazdy Tesli zostały wycofane?

Kiedy w grudniu ogłoszono wycofanie, wycofanie obejmowało 2 031 220 pojazdów: lata modelowe 2012–2023. Modele2016-2023 Model X2017-2023 Model 3 Oraz 2020-2023 Model Y Wszystkie pojazdy są wyposażone w funkcję wspomagania kierowcy Autosteer firmy Tesla.

Wydając wycofanie za grudzień 2023 r., zauważyła Tesla „W pewnych okolicznościach, gdy funkcja automatycznego sterowania jest włączona, a kierowca nie ponosi osobistej odpowiedzialności za działanie pojazdu i nie chce interweniować, gdy jest to konieczne, lub nie rozpoznaje, kiedy funkcja automatycznego sterowania jest wyłączona lub nie jest włączona, może wystąpić zwiększone ryzyko wypadku.”

READ  Pracownicy Activision ds. kontroli jakości tworzą największy jak dotąd związek branży gier wideo w Stanach Zjednoczonych

Dochodzenie ODI obejmuje także nowsze modele i Teslę Cybertruck.

Modele objęte dochodzeniem NHTSA:

  • Cyberciężarówka Tesli 2024
  • Model Tesli 3 z lat 2017-2024
  • 2021-2024 Tesla Model S
  • Model Tesli z lat 2016–2024
  • 2020-2024 Tesla Model Y

Kierunek silnika: Tesla Cybertruck 2024 przechodzi testy wydajności w terenie

Nowe dochodzenie rozpoczyna się po tym, jak Tesla ogłosiła niedawno spadek przychodów w pierwszym kwartale i zwolnienia w Austin i Bay Area. Jednak dyrektor generalny Elon Musk pozostał optymistą co do technologii autonomicznej jazdy firmy i pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że firma zaprezentuje swoje robotaxi 8 sierpnia.

Poinformował Reuters W październiku 2022 r. wobec Tesli toczyło się dochodzenie karne w związku z roszczeniami dotyczącymi samodzielnego prowadzenia pojazdu. W październiku 2023 r. Tesla poinformowała, że ​​Departament Sprawiedliwości wydał wezwania do sądu w związku z technologią samodzielnego prowadzenia pojazdu i autopilotem.

Współautorzy: Emily De Laiter, James Powell, USA TODAY i Reuters.

Śledź Mike'a Snydera na X i Threads: @mikesnider & com.micegsnider.

O czym wszyscy mówią? Zapisz się do naszego newslettera, aby już dziś otrzymywać najświeższe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *