Rzadkie „Ostrzeżenie specjalne” wydane jako gwałtowny tajfun powoduje lądowanie w Japonii | Japonia

Tajfun Nanmadol wylądował na południowym zachodzie Japonia W niedzielę wieczorem, gdy władze wezwały miliony ludzi do schronienia się przed silnymi wiatrami sztormowymi i ulewnymi deszczami.

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że ​​burza oficjalnie wylądowała około godziny 19:00 czasu lokalnego (11:00 GMT), gdy dotarła do ściany oka – obszaru poza okiem – w pobliżu Kagoshimy.

Zbierał podmuchy o prędkości do 150 mil na godzinę, a już zrzucił do 500 mm deszczu w mniej niż 24 godziny na części południowo-zachodniego regionu Kiusiu.

Lokalni urzędnicy powiedzieli, że kilka osób zostało rannych. W mieście Kushima w południowej prefekturze Miyazaki pewna kobieta doznała drobnych obrażeń odłamkami szkła, gdy wiatr rozbił szyby w sali gimnastycznej. Krajowa stacja telewizyjna NHK podała, że ​​15 osób zostało zarażonych, powołując się na własne statystyki.

Co najmniej 20 000 osób spędziło noc w schroniskach w prefekturach Kagoshima i Miyazaki na Kiusiu, gdzie WIZ wydał rzadkie „specjalne ostrzeżenie” – ostrzeżenie wydawane tylko wtedy, gdy przewiduje warunki zaobserwowane raz na kilkadziesiąt lat.

Ponad 7 milionów ludzi zostało poproszonych o przeniesienie się do schronów lub schronienie się w solidnych budynkach, aby przetrwać burzę, powiedział krajowy nadawca NHK, który zbiera informacje od lokalnych władz.

Ostrzeżenia o ewakuacji nie są obowiązkowe, a władze czasami starały się przekonać ludzi do przeniesienia się do schronów przed złymi warunkami pogodowymi. Przez cały weekend starali się zabrać do domu swoje obawy dotyczące systemu pogodowego.

„Proszę trzymać się z dala od niebezpiecznych miejsc i ewakuować się, jeśli poczujecie najmniejsze zagrożenie” – napisał na Twitterze premier Fumio Kishida po spotkaniu rządu w sprawie burzy.

„Ewakuacja w nocy byłaby niebezpieczna. Proszę przenieść się w bezpieczne miejsce, gdy światło jest nadal wyłączone.”

JMA ostrzegło, że region może stanąć w obliczu bezprecedensowego niebezpieczeństwa ze strony silnych wiatrów, fal sztormowych i ulewnych deszczy, opisując burzę jako „wyjątkowo niebezpieczną”.

READ  W kompleksie w Szanghaju w Sinopec wybuchł ogromny pożar, w którym zginęła jedna osoba

„Obszary dotknięte burzą doświadczają deszczu, jakiego nigdy wcześniej nie widzieli” – powiedział dziennikarzom Hiro Kato, szef Weather Watch and Warning Center.

„Szczególnie na obszarach, które są objęte ostrzeżeniami o osuwiskach, jest bardzo prawdopodobne, że niektóre rodzaje osuwisk rzeczywiście wystąpią”.

Wezwał do „najwyższej czujności, nawet na obszarach, gdzie katastrofy zwykle nie występują”.

W niedzielę wieczorem firmy użyteczności publicznej poinformowały, że prawie 200 000 domów w całym regionie straciło prąd. Pociągi, loty i promy zostały odwołane do czasu, gdy burza minęła, a nawet niektóre małe sklepy – które są zazwyczaj otwarte w godzinach pracy i są kołem ratunkowym w sytuacjach katastrof – zamknęły swoje drzwi.

„Południowa część Kiusiu może doświadczać tego rodzaju silnych wiatrów, wysokich fal i przypływów, których nigdy wcześniej nie widziano”, powiedział w niedzielę JMA, zachęcając ludzi do zachowania „najwyższej możliwej ostrożności”.

Na ziemi urzędnik w Izumi w Kagoshimie powiedział, że w niedzielne popołudnie warunki gwałtownie się pogorszyły.

„Wiatr stał się bardzo silny. Pada też deszcz”, powiedział AFP. „To całkowicie białe miejsce na zewnątrz. Widoczność prawie nie istnieje”.

Oczekuje się, że burza, która nieco osłabła, gdy zbliża się do lądu, skręci na północny wschód i zmiecie główną wyspę Japonii w środę rano.

Japonia przechodzi obecnie sezon tajfunów i doświadcza 20 takich burz rocznie, i rutynowo widzi ulewne deszcze, które powodują osunięcia ziemi lub gwałtowne powodzie. W 2019 roku tajfun Hagibis uderzył w Japonię, gdzie był gospodarzem Pucharu Świata w Rugby, zabijając ponad 100 osób.

Rok temu tajfun Jebi zamknął lotnisko Kansai w Osace, zabijając 14 osób. W 2018 r. powodzie i osunięcia ziemi zabiły ponad 200 osób w zachodniej Japonii podczas corocznej pory deszczowej w tym kraju.

Naukowcy twierdzą, że kryzys klimatyczny zwiększa intensywność burz i powoduje wzrost częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, susze i gwałtowne powodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *