Sąd Najwyższy ONZ wszczął śledztwo w sprawie wtargnięcia izraelskiego wojska do Rafah

HAGA, Holandia (AP) – Republika Południowej Afryki wezwała w czwartek Sąd Najwyższy ONZ do zarządzenia zawieszenia broni w Gazie.

To już trzecia rozprawa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Konflikt w Gazie W grudniu Republika Południowej Afryki pozwała Izrael przed sądem w Hadze w Holandii, oskarżając go o ludobójstwo.

Ambasador kraju w Holandii, Vusimuzi Madonsela, wezwał panel składający się z 15 sędziów międzynarodowych do nakazania „całkowitego i bezwarunkowego wycofania się” Izraela ze Strefy Gazy.

Sąd już ustalił Istnieje „realne i bezpośrednie niebezpieczeństwo” dla narodu palestyńskiego w Gazie w wyniku izraelskich operacji wojskowych. „To może być ostatnia szansa dla sądu na podjęcie działań” – stwierdziła Blinne Ní Ghrálaigh, irlandzka prawniczka należąca do zespołu prawnego Republiki Południowej Afryki.

Sędziowie sądu mają szerokie uprawnienia do wydawania nakazów zawieszenia broni i innych środków, chociaż sąd nie posiada własnego aparatu egzekwowania prawa. A Zamówienie na rok 2022 Jak dotąd było ono ignorowane, ponieważ sąd zażądał od Rosji zaprzestania pełnej okupacji Ukrainy.

Podczas rozprawy na początku tego roku Izrael stanowczo zaprzeczył Powiedział, że popełnia ludobójstwo w Gazie, robiąc wszystko, co w jego mocy, aby ratować ludność cywilną, a obiera za cel wyłącznie bojowników Hamasu. Kraj twierdzi, że Rafah jest ostatnim bastionem bojowników.

Najnowsze żądania skupiają się na infiltracji w Rafah.

Republika Południowej Afryki twierdzi, że akcja militarna przekroczyła samoobronę. „Działania Izraela w Rafah są częścią gry końcowej. To ostatni krok w zniszczeniu Gazy” – powiedział prawnik Vaughan Lowe.

Zgodnie z ostatnią prośbą, wcześniejsze wstępne nakazy sądu z siedzibą w Hadze były niewystarczające w obliczu „brutalnego ataku militarnego na jedyne pozostałe schronienie dla ludności Gazy”. Izrael będzie mógł odpowiedzieć na zarzuty w piątek.

W styczniu sędziowie nakazali Izraelowi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec śmierci, zniszczeniu i wszystkim innym Akty ludobójstwa w Gazie, lecz grupa ta powstrzymała się od wydania rozkazu zakończenia ofensywy wojskowej, która spustoszyła terytorium Palestyny. W drugim postanowieniu wydanym w marcu sąd stwierdził, że Izrael musi podjąć kroki w celu poprawy sytuacji humanitarnej.

READ  Zamykają obozy Czerwonego Krzyża w Elkhorn w Blair

Republika Południowej Afryki zwróciła się dotychczas do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z czterema wnioskami o zbadanie Izraela. Trzykrotnie stawiano go przed sądem.

Większość z 2,3 miliona mieszkańców Gazy została wysiedlona od chwili rozpoczęcia walk.

Ofensywa Hamasu na południowy Izrael rozpoczęła się 7 października, podczas której palestyńscy bojownicy zabili około 1200 osób i wzięli około 250 zakładników. Ministerstwo zdrowia Gazy twierdzi, że w wojnie zginęło 35 000 Palestyńczyków, nie rozróżniając ludności cywilnej i walczących.

Operację zainicjowała Republika Południowej Afryki W grudniu 2023 r. kampania prawnicza jest zakorzeniona w problemach centralny dla jego tożsamości. Jej partia rządząca, Afrykański Kongres Narodowy, od dawna porównuje politykę Izraela w Gazie i na okupowanym Zachodnim Brzegu z własną historią pod rządami apartheidu przez białą mniejszość, która ograniczała większość Czarnych do „ojczyzn”. Apartheid skończył się w 1994 roku.

W niedzielę Egipt ogłosił plany przyłączenia się do pozwu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że izraelskie działania wojskowe stanowiły „rażące naruszenie prawa międzynarodowego, prawa humanitarnego i Czwartej Konwencji Genewskiej z 1949 r. dotyczącej ochrony ludności cywilnej w czasie wojny”.

Kilka krajów również zasygnalizowało plany interwencji, ale jak dotąd jedynie Libia, Nikaragua i Kolumbia złożyły w tej sprawie formalne wnioski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *