Sadiq Khan wygrał trzecią kadencję na stanowisku burmistrza Londynu, kończąc dobre wyniki Partii Pracy w angielskich wyborach lokalnych

Johna Phillipsa/Stringera

Sadiq Khan został po raz pierwszy wybrany na burmistrza Londynu w 2016 roku.CNN

Sadiq Khan wygrał trzecią kadencję na stanowisku burmistrza Londynu, kończąc rundę wyborów lokalnych w całej Anglii, które potwierdziły polityczną wyższość Partii Pracy i spowodowały niedolę brytyjskiego rządu konserwatywnego.

Khan uzyskał 43,7% głosów, pokonując swoją konserwatywną rywalkę Susan Hall o około 11 punktów procentowych, poszerzając rozpoczętą w 2016 roku kontrolę nad stolicą.

On podąża pasemko w całej Anglii na korzyść Partii Pracy, która ma silną pozycję do przejęcia władzy od premiera Rishi Sunaka i konserwatystów w wyborach powszechnych w nadchodzących miesiącach.

Partia Konserwatywna straciła w czwartek kontrolę nad 10 radami lokalnymi i prawie 500 radnymi, ponosząc porażkę wyborczą z rąk społeczeństwa, której spodziewali się prawie wszyscy, w tym członkowie partii.

Lider Partii Pracy Keir Starmer powiedział w sobotę reporterom: „Przykro mi, nie obchodzi mnie, jaką partię polityczną popierasz, jeśli zostawisz swój kraj w gorszym stanie niż wtedy, gdy go zastałeś 14 lat później, nie zasługujesz na to być w tym.” Rząd na chwilę dłużej.

Możliwe jednak, że Sunak odniósł wystarczające, niewielkie sukcesy, aby sprostać wyzwaniu rzuconemu jego przywództwu, jakim zagrozili zbuntowani konserwatyści w zależności od wyniku czwartkowych wyborów.

Partia miała nadzieję na utrzymanie w sobotę posady burmistrza West Midlands, poprzednio piastując to samo stanowisko w Tees Valley, co dałoby coraz bardziej oblężonemu Sunakowi coś, z czego mógłby czerpać, gdy przynajmniej będzie chciał zjednoczyć swoich prawodawców w Westminster.

Czwartkowe wybory stanowią ostatnią fazę próbną przed wyborami powszechnymi, które muszą się odbyć do stycznia. Sunak oparł się wezwaniom do ustalenia daty tego głosowania i Partia Pracy prowadzi w sondażach ze znaczną przewagą.

Opozycyjna partia Starmera zdobyła kontrolę w ośmiu radach, a także odniosła zwycięstwo w czwartkowych wyborach uzupełniających w Westminster w Blackpool.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że obecnie jest 368 000 ukraińskich uchodźców

Wyniki potwierdziły tradycyjną narrację sondażową, że ugrupowanie jest na dobrej drodze do zdobycia władzy, chociaż Partia Pracy nie była w stanie pokonać ryczącej czerwonej fali, na którą liczyli niektórzy członkowie partii, ponieważ poniosła porażkę w niektórych z najtrudniejszych konkursów, przed którymi stanęła.

Istnieją również przesłanki wskazujące, że niezadowolenie ze stanowiska partii w sprawie izraelskiej wojny w Gazie zaszkodziło Partii Pracy wśród wyborców na obszarach o dużej populacji muzułmańskiej. W szczególności utrata Rady Oldham, miasta w północno-zachodniej Anglii, gdzie muzułmanie stanowią około jednej czwartej populacji.

Yvette Cooper, minister spraw wewnętrznych Partii Pracy w gabinecie cieni, powiedziała BBC: „Wiemy, jaką siłę istnieje w uczuciach, i oczywiście będziemy nadal pracować, tak jak to robimy w każdym regionie w całym kraju, aby w przyszłości ponownie zdobyć głosy”.

Jeśli jego zwycięstwo się potwierdzi, Khan zostanie pierwszym burmistrzem Londynu, który będzie sprawował tę funkcję przez trzecią kadencję od powołania tego stanowiska w 2000 roku.

Dziewięciomilionowe miasto jest bardziej wielokulturowe, liberalne i proeuropejskie niż cała Wielka Brytania, co prowadzi Khana do czasami starć z kolejnymi przywódcami laburzystów, zwłaszcza w kwestii Brexitu.

Chcąc stracić reputację miasta jako głównego podmiotu zanieczyszczającego, nadał priorytet polityce redukcji emisji, a podczas długotrwałej kampanii trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie. Ogólne plucie Z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas jego administracji.

Krytycy skrytykowali jednak osiągnięcia Khana w zakresie przestępstw z użyciem noża i niedawne rozszerzenie przez niego pierwszej na świecie strefy niskiej emisji, co według konserwatystów mocniej uderzy w biedniejsze rodziny poza Londynem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *